Kategoria: Wypadki przy pracy i choroby zawodowe
Baner RODO

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Pytania

Strona: 1 2


Zwolnienie lekarskie pracownika do 30 dni a badania kontrolne

Czy mogę wysłać pracownika na dodatkowe badania kontrolne po 28 dniach zwolnienia lekarskiego? Na jaki akt prawny mogę się powołać? Pracownik co chwilę dostaje nowe zwolnienia lekarskie, jednak nigdy nie przekraczają one 30 dni. Co w takim przypadku robić?

więcej ››

Orzeczenie o niezdolności do pracy – czy pracownik może nadal pracować?

Zatrudniamy pracownika biurowego. Na komisji ZUS uznano, że jest on niezdolny do wykonywania pracy. Mamy kopię orzeczenia. Czy to orzeczenie jest podstawą do rozwiązania umowy, czy też jeszcze zakładowy lekarz medycyny musi zbadać takiego pracownika?

więcej ››

Zawał serca a rozwiązanie stosunku pracy

Mój tata jest po zawale serca, którego doznał w trakcie wykonywania pracy. Czy po powrocie z pracy pracodawca może rozwiązać z nim umowę o pracę? Czy zawał serca może zostać uznany za wypadek przy pracy?

więcej ››

Odszkodowanie za wypadek

Komisja lekarska w ZUS po wypadku przy pracy, przyznała mi 5% stałego uszczerbku na zdrowiu. Jakie odszkodowanie otrzymam z ZUS? (lekarz orzecznik powiedział że w ciągu 2 tyg. przyjdzie oficjalne pismo w sprawie przyznanych 5%).

więcej ››

Wypłacanie zasiłku chorobowego

Miałem wypadek w pracy i mam zwolnienie na 5 miesięcy. Wiem ze pierwsze 30 dni płaci zakład pracy ale później ZUS. Na jakiej zasadzie się oblicza i ile wynosi ten zasiłek?

więcej ››

Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu

W 2002 r. uznano, że mam chorobę zawodową i przyznano 2-procentowy uszczerbek na zdrowiu (alergia na lateks, byłam instrumentariuszką). Od zakładu pracy nie dostałam odszkodowania, czy teraz – występując na drogę sądową – koszty postępowania nie pożrą tej sumy?

więcej ››

Choroba zawodowa

Przed złożeniem wniosku o przeprowadzenie kontroli badań wstępnych i okresowych do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy powziąłem informację, iż jeden z lekarzy pracujący w WOMP, był jednocześnie lekarzem zakładowym w zakładzie, w którym chciałbym aby taka kontrola została przeprowadzona. Komu podlega WOMP? Czy w związku ze stwierdzeniem choroby zawodowej należy wykazać winę pracodawcy, aby ubiegać się o dodatkowe odszkodowanie od pracodawcy (poza ZUS), czy nie wystarcza odpowiedzialność na zasadzie ryzyka?

więcej ››

Wypadek przy pracy, czy nie?

Pracownik został skierowany pisemnie przez zakład na kurs przepalacza gazowego do Zakładu Doskonalenia Zawodowego, na którym jest wymieniony z imienia i nazwiska. Kilka dni temu odbył się egzamin (poza terenem zakładu pracy) i podczas niego pracownikowi upadł na stopę kątownik stalowy. W wyniku tego zdarzenia doszło do złamania kości śródstopia. Czy to zdarzenie kwalifikuje się jako wypadek przy pracy?

więcej ››

Nagłość zdarzenia

Pracuję w Policji. Rozpoczynam pracę o 7.30. Natomiast o godz. 7.10 (będąc w pracy) podlewając kwiatki spadłem z krzesła i doznałem urazu kolana (3 lata wcześniej miałem zdarzenie na służbie po którym zoperowano mi łękotki). Komendant nie uznał tego zdarzenia jako wypadek przy pracy uzasadniając to, iż nie było nagłości zdarzenia, jak również nie miałem polecenia kierownika, aby podlewać kwiaty. Czy komendant ma rację?

więcej ››

Ryzyko zawodowe a odszkodowanie

Czy dozwolone jest wprowadzenie oświadczeń dla pracowników, że zakład nie bierze odpowiedzialności za „ryzyko zawodowe”, które jest wliczone w daną pracę, np. urazy kręgosłupa przy długim czasie pracy stojącej. W takich przypadkach zakład nie będzie wypłacał odszkodowań.

więcej ››

Roszczenie o ustalenie wypadku przy pracy

Czy roszczenie o ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy podlega przedawnieniu?

więcej ››

Postępowanie powypadkowe

Jakie są możliwości pracodawcy, który nie jest tego samego zdania co zespół powypadkowy, który uznał wypadek za wypadek przy pracy. Pracodawca jest przecież zobowiązany zatwierdzić protokół. Czy może on potem złożyć zażalenie przeciwko decyzji zespołu powypadkowego? Jeśli tak, to gdzie i w jakim terminie, i na jakiej podstawie prawnej?

więcej ››

Strona: 1 2


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)


Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »