Kategoria: Wynagrodzenie

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z wynagrodzeniem? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Pytania

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9


Jakie wynagrodzenie za czas przestoju?

Z powodu dość ciężkiej zimy jestem 2 miesiące na postojowym czy – jak to mój pracodawca określił – na „mrozowym” i otrzymałem 60% wynagrodzenia wyliczonego na podstawie stawki godzinowej. Jestem zatrudniony na czas nieokreślony w pełnym etacie. Czy nie powinienem otrzymać 100% wynagrodzenia?

więcej ››

Nie naliczono mi premii – czy muszę czekać aż do następnej wypłaty?

Dostałam wypłatę oraz kwitek i okazało się, że od 136 godzin nie mam naliczonej premii. Kadrowa stwierdziła, że wyrówna to przy następnej wypłacie. Czy może tak zrobić?

więcej ››

Wyrównanie a urlop macierzyński

Od marca jestem na macierzyńskim, a w lutym byłam na zwolnieniu lekarskim. W czerwcu związki zawodowe wynegocjowały podwyżki dla pracowników z wyrównaniem od stycznia. Mój pracodawca wypłacił mi zaległą podwyżkę tylko za czas, kiedy pracowałam, a więc za styczeń. Pozostałej części wyrównania nie dostałam. Czy słusznie?

więcej ››

Choroba w pierwszym tygodniu pracy a wynagrodzenie

Tydzień temu podjęłam nową pracę. W poprzednim miejscu pracy miałam umowę kończącą się dnia 12.06 (czyli w piątek), a w nowej firmie pracuję od 15.06 (poniedziałek). Niestety rozchorowałam się po tygodniu. Czy przysługuje mi wynagrodzenie za okres choroby?

więcej ››

Jaką część wynagrodzenia może zająć komornik?

Mój zarobek brutto to 1700 zł. Jaką część może zabrać mi komornik na pokrycie zadłużenia w KRUS-ie?

więcej ››

Niepełnosprawność a obniżenie wynagrodzenia

Czy pracodawca może zmniejszyć wynagrodzenie po nabyciu przez pracownika stopnia umiarkowanego niepełnosprawności w trakcie umowy o pracę na czas nieokreślony i przejściu na 7-godzinny dzień pracy?

więcej ››

Minimalne wynagrodzenie

Z początkiem grudnia podpisałam na czas nieokreślony na pełen etat umowę o pracę (budżetówka). W tabeli „wynagrodzenie” wpisano 1020 zł (jako podstawa prawna) + premia regulaminowa. Wypłaty na rękę dostałam niecałe 803 zł. Podobno od 2009 r. średnia krajowa wzrosła. Czy ta moja podstawa to właśnie obowiązująca średnia krajowa? Co wlicza się do zasadniczej, a co powinno się znaleźć na świstku jako odliczenie od pensji?

więcej ››

Wynagrodzenie płatne z góry

W firmie wynagrodzenie płaci się z góry do 15. dnia danego miesiąca. Czyli dzisiaj (13 marca) poleciały wypłaty za marzec. Ale co w przypadku, kiedy w następnych dniach marca ktoś zachoruje i pójdzie na zwolnienie? Przecież wtedy wyliczenia za marzec będą w całkiem innej kwocie niż wynagrodzenie, które poszło na konto. Czy takie wynagrodzenia się koryguje?

więcej ››

Minimalne wynagrodzenie

Mam skończone studia magisterskie. Pracuję od 1 czerwca 2008 r. i dostałam w umowie 1250 zł brutto. Od stycznia niektórzy pracownicy dostali podwyżki, a mnie powiedziano, że mi się nie należy, bo już na wstępie dostałam więcej niż inni. Wyczytałam, że powinni mi wyrównać do 1276 zł. Czy to prawda?

więcej ››

Zajęcie komornicze – wynagrodzenie za pracę

Ile procent wynagrodzenia może z umowy-zlecenia pobrać komornik?

więcej ››

Wynagrodzenie za urlop – czy pracodawca może sam ustalać dniówkę?

Czy pracodawca może sam ustalać dniówkę urlopową? Ile wynosi dniówka urlopowa netto przy najniższej krajowej?

więcej ››

Zmiana dnia wypłacania wynagrodzenia

Pracodawca mojego męża zawsze wypłacał wynagrodzenie ostatniego dnia miesiąca. Jesienią zaczął remontować budynek i źle policzył koszty, więc od listopada szuka oszczędności. Obecnie wymyślił sobie, że przeniesie wypłaty na początek kolejnego miesiąca, prawdopodobnie na 10 dzień miesiąca. Czy ma do tego prawo? Firma zatrudnia 8 albo 9 osób. Czy pracownicy mogą nie zgodzić się na zmianę?

więcej ››

Wynagrodzenie i ekwiwalent urlopowy

Jeśli zwalniam się z pracy, mam 26 dni płatnego urlopu plus stary zaległy urlop, przebywam na L4 i w tym czasie wygaśnie wypowiedzenie – to czy dostanę wyrównanie za stary urlop plus nowy? Jeśli tak, to czy jest jakiś paragraf, który to reguluje?

więcej ››

Wynagrodzenie za czas nieobecności w pracy – wezwanie urzędowe

Mój mąż dostał wezwanie na policję jako świadek. Nie wie, czy należy mu się wynagrodzenie w pracy za ten dzień przerwy. Jeśli nie, to czy może jakoś uzyskać wynagrodzenie lub rekompensatę?

więcej ››

Wynagrodzenie za czas choroby – zasiłek chorobowy

Mój pracownik (umowa na czas nieokreślony) otrzymywał wynagrodzenie za czas choroby przez 33 dni. Od 34 dnia po złożeniu przeze mnie Z-3 do ZUS-u pracownik będzie otrzymywał zasiłek chorobowy. Czy mam obowiązek wypłacać mu comiesięczną pensję (jego imię i nazwisko nadal jest na liście płac z kwotami zerowymi) oraz czy obok deklaracji RSA dla tego pracownika sporządzać deklarację RCA (RCX)?

więcej ››

Dodatkowe roczne wynagrodzenie – trzynastka

Pracuję w urzędzie i zastanawiam się, czy przysługuje mi prawo do dodatkowego rocznego wynagrodzenia, jeśli umowa o pracę (pierwszą umowę podpisano na trzy miesiące – na okres próbny, drugą – na rok) została zawarta nie 1 lipca, ale kilka dni później, tak więc ostatniego dnia roku będzie mi brakowało do 6 miesięcy tych kilku dni. Proszę o opinię.

więcej ››

Umowa zlecenie – brak wynagrodzenia

Wzięłam udział w 2-dniowej akcji promocyjnej zatrudniona formalnie na umowę zlecenie. Przed podjęciem tej pracy podpisałam umowę, z której wynikało, że pieniądze dostanę przelewem do 2 tygodni od dnia przedłożenia numeru konta, na który zapłata miała zostać wysłana. Termin ten upłynął już tydzień temu. Upominałam się o swoje, ale usłyszałam tylko, że: „pieniądze niebawem będą na moim koncie”. Uważam, że to niepoważne, bo termin został ustalony, aby go przestrzegać, a ustaleń zawartych w umowie nie powinno się naruszać. Jak mogę wyegzekwować swoją zapłatę i odszkodowanie? Kiedy należy upomnieć się o odsetki? Gdzie się należy udać?

więcej ››

Brak wynagrodzenia za pracę

W tym roku nie otrzymałam żadnego wynagrodzenia za wykonywaną pracę z tytułu umowy zawartej na czas nieokreślony, gdyż spółka, dla której pracuję, ma kłopoty finansowe. Za przyzwoleniem słownym prezesa postanowiłam nie jeździć do pracy, gdyż w firmie nic się nie dzieje. Chciałabym spytać, czy jeśli nie otrzymuję w ogóle wynagrodzenia, to czy muszę pracować? Szef jest fałszywym człowiekiem i sam określił pozyskiwanie pieniędzy przez siebie jako działania kunktatorskie i celowe. Z tego powodu boję się, że mimo jego przyzwolenia na niedojeżdżanie do pracy (są to wysokie koszty, gdyż jest to odległość 30 km w jedną stronę) szef podczas procesu skorzysta z tego faktu na swoją obronę. Jak mogę się wówczas bronić? Czy mogę wystąpić o odszkodowanie? Czy mogę otrzymać od niego zwolnienie dyscyplinarne?

więcej ››

Warunki płacy

Jestem pracownikiem wojska. Przepracowałam prawie 40 lat. Przy ostatnich regulacjach płacowych pracodawca zmienił moje uposażenie. Pod koniec maja dostałam dokument (porozumienie) zmieniający moje warunki płacy od 1 stycznia 2008 r. Nie zgodziłam się na sposób zmiany dodatku specjalnego, przyznanego mi na czas nieokreślony. Kadrowa próbowała przekonać mnie bym zgodziła się na proponowane warunki. Co mi grozi, jeżeli się nie zgodzę na zmiany?

więcej ››

Koszt dojazdu do pracy

Pracuje w miejscowości położonej o ok 55 km (w jedna stronę) od mojego miejsca zamieszkania. Miesięcznie na bilety PKP wydaję około 420 zł. Czy są jakieś przepisy prawne które zobowiązują pracodawcę do chociaż częściowego zwrotu kosztów dojazdu do pracy?

więcej ››

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z wynagrodzeniem? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)


Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »