Kategoria: Wynagrodzenie
Baner RODO

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z wynagrodzeniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Pytania

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9


Co wchodzi w skład minimalnego wynagrodzenia za pracę?

Co wchodzi w skład płacy minimalnej? Czy jest to ogólna kwota, jaką otrzymam w ramach wynagrodzenia, czy też stawka podstawowa bez dodatków (np. dodatek nocny czy też dodatek za pracę w warunkach szkodliwych)?

więcej ››

Dodatek funkcyjny – komu przysługuje taki dodatek?

Kiedy należy się dodatek funkcyjny? Chodzi o pracownika zatrudnionego na stanowisku referenta ds. administracyjno-gospodarczych (któremu podlegają 3 sprzątaczki, 3 dozorców i kierowca) i jednocześnie pełniącego funkcję nieetatowego inspektora ochrony przeciwpożarowej.

więcej ››

W jaki sposób pracodawca może obniżyć wynagrodzenie pracownika?

Czy pracodawca może obniżyć mi wynagrodzenie? Dostałem wypowiedzenie zmieniające wysokość mojej pensji – do tej pory otrzymywałem 2300 zł, ale od sierpnia mam otrzymywać 1800 zł. Czy jest to zgodne z prawem? Co będzie, jeśli nie podpiszę tego wypowiedzenia?

więcej ››

Niepełne wynagrodzenie za czas choroby – pracodawca wypłacił chorobowe tylko w części

Ostatnio miałem zwolnienie lekarskie z pracy na 5 dni, pracodawca wypłacił mi jednak tylko za 3 dni. Twierdzi, że księgowa wynalazła jakiś przepis, według którego tak mi się należy, i koniec. Mam umowę na czas nieokreślony od 1 lutego. Czy pracodawca miał rację?

więcej ››

Podwyżka podczas pobytu na zwolnieniu lekarskim

Kolega z pracy przebywał na zwolnieniu lekarskim od połowy listopada do 25 marca. W styczniu wszyscy pracownicy otrzymali podwyżkę, kolega nie. Kadrowa powiedziała, że ponieważ był na zwolnieniu lekarskim (= zasiłku chorobowym), to nie ma prawa do podwyżki. Czy słusznie?

więcej ››

Jakie wynagrodzenie za czas przestoju?

Z powodu dość ciężkiej zimy jestem 2 miesiące na postojowym czy – jak to mój pracodawca określił – na „mrozowym” i otrzymałem 60% wynagrodzenia wyliczonego na podstawie stawki godzinowej. Jestem zatrudniony na czas nieokreślony w pełnym etacie. Czy nie powinienem otrzymać 100% wynagrodzenia?

więcej ››

Nie naliczono mi premii – czy muszę czekać aż do następnej wypłaty?

Dostałam wypłatę oraz kwitek i okazało się, że od 136 godzin nie mam naliczonej premii. Kadrowa stwierdziła, że wyrówna to przy następnej wypłacie. Czy może tak zrobić?

więcej ››

Wyrównanie a urlop macierzyński

Od marca jestem na macierzyńskim, a w lutym byłam na zwolnieniu lekarskim. W czerwcu związki zawodowe wynegocjowały podwyżki dla pracowników z wyrównaniem od stycznia. Mój pracodawca wypłacił mi zaległą podwyżkę tylko za czas, kiedy pracowałam, a więc za styczeń. Pozostałej części wyrównania nie dostałam. Czy słusznie?

więcej ››

Choroba w pierwszym tygodniu pracy a wynagrodzenie

Tydzień temu podjęłam nową pracę. W poprzednim miejscu pracy miałam umowę kończącą się dnia 12.06 (czyli w piątek), a w nowej firmie pracuję od 15.06 (poniedziałek). Niestety rozchorowałam się po tygodniu. Czy przysługuje mi wynagrodzenie za okres choroby?

więcej ››

Jaką część wynagrodzenia może zająć komornik?

Mój zarobek brutto to 1700 zł. Jaką część może zabrać mi komornik na pokrycie zadłużenia w KRUS-ie?

więcej ››

Niepełnosprawność a obniżenie wynagrodzenia

Czy pracodawca może zmniejszyć wynagrodzenie po nabyciu przez pracownika stopnia umiarkowanego niepełnosprawności w trakcie umowy o pracę na czas nieokreślony i przejściu na 7-godzinny dzień pracy?

więcej ››

Minimalne wynagrodzenie

Z początkiem grudnia podpisałam na czas nieokreślony na pełen etat umowę o pracę (budżetówka). W tabeli „wynagrodzenie” wpisano 1020 zł (jako podstawa prawna) + premia regulaminowa. Wypłaty na rękę dostałam niecałe 803 zł. Podobno od 2009 r. średnia krajowa wzrosła. Czy ta moja podstawa to właśnie obowiązująca średnia krajowa? Co wlicza się do zasadniczej, a co powinno się znaleźć na świstku jako odliczenie od pensji?

więcej ››

Wynagrodzenie płatne z góry

W firmie wynagrodzenie płaci się z góry do 15. dnia danego miesiąca. Czyli dzisiaj (13 marca) poleciały wypłaty za marzec. Ale co w przypadku, kiedy w następnych dniach marca ktoś zachoruje i pójdzie na zwolnienie? Przecież wtedy wyliczenia za marzec będą w całkiem innej kwocie niż wynagrodzenie, które poszło na konto. Czy takie wynagrodzenia się koryguje?

więcej ››

Minimalne wynagrodzenie

Mam skończone studia magisterskie. Pracuję od 1 czerwca 2008 r. i dostałam w umowie 1250 zł brutto. Od stycznia niektórzy pracownicy dostali podwyżki, a mnie powiedziano, że mi się nie należy, bo już na wstępie dostałam więcej niż inni. Wyczytałam, że powinni mi wyrównać do 1276 zł. Czy to prawda?

więcej ››

Zajęcie komornicze – wynagrodzenie za pracę

Ile procent wynagrodzenia może z umowy-zlecenia pobrać komornik?

więcej ››

Wynagrodzenie za urlop – czy pracodawca może sam ustalać dniówkę?

Czy pracodawca może sam ustalać dniówkę urlopową? Ile wynosi dniówka urlopowa netto przy najniższej krajowej?

więcej ››

Zmiana dnia wypłacania wynagrodzenia

Pracodawca mojego męża zawsze wypłacał wynagrodzenie ostatniego dnia miesiąca. Jesienią zaczął remontować budynek i źle policzył koszty, więc od listopada szuka oszczędności. Obecnie wymyślił sobie, że przeniesie wypłaty na początek kolejnego miesiąca, prawdopodobnie na 10 dzień miesiąca. Czy ma do tego prawo? Firma zatrudnia 8 albo 9 osób. Czy pracownicy mogą nie zgodzić się na zmianę?

więcej ››

Wynagrodzenie i ekwiwalent urlopowy

Jeśli zwalniam się z pracy, mam 26 dni płatnego urlopu plus stary zaległy urlop, przebywam na L4 i w tym czasie wygaśnie wypowiedzenie – to czy dostanę wyrównanie za stary urlop plus nowy? Jeśli tak, to czy jest jakiś paragraf, który to reguluje?

więcej ››

Wynagrodzenie za czas nieobecności w pracy – wezwanie urzędowe

Mój mąż dostał wezwanie na policję jako świadek. Nie wie, czy należy mu się wynagrodzenie w pracy za ten dzień przerwy. Jeśli nie, to czy może jakoś uzyskać wynagrodzenie lub rekompensatę?

więcej ››

Wynagrodzenie za czas choroby – zasiłek chorobowy

Mój pracownik (umowa na czas nieokreślony) otrzymywał wynagrodzenie za czas choroby przez 33 dni. Od 34 dnia po złożeniu przeze mnie Z-3 do ZUS-u pracownik będzie otrzymywał zasiłek chorobowy. Czy mam obowiązek wypłacać mu comiesięczną pensję (jego imię i nazwisko nadal jest na liście płac z kwotami zerowymi) oraz czy obok deklaracji RSA dla tego pracownika sporządzać deklarację RCA (RCX)?

więcej ››

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z wynagrodzeniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)


Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »