Kategoria: Wynagrodzenie
Baner RODO

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z wynagrodzeniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Pytania

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9


Czy mogę domagać się wypłaty premii?

W 2012 i 2013 roku pracowałem w pewnej firmie. Pracodawca w załączniku do umowy o zasadach kształtowania premii napisał, że pracownikowi na moim stanowisku przysługuje premia roczna wynosząca 20% wysokości rocznego wynagrodzenia zasadniczego. Niestety pracodawca nie wypłacił mi żadnej premii, tłumacząc, że nie ma pieniędzy na premię. Czy mogę domagać się wypłaty premii?

więcej ››

Dyskryminacja w kwestii wynagrodzenia

Pracuję jako sekretarka dyrektora szkoły od 27 lat. W mojej miejscowości są jeszcze 4 podobne szkoły. Rozmawiałam z paniami zatrudnionymi na tym samym stanowisku i okazało się, że każda z nich zarabia 200–300 zł więcej niż ja (płaca zasadnicza). Co więcej, to ja zostałam nagrodzona przez burmistrza za gospodarność. Nie mam firmowego telefonu jak moje koleżanki, a zakres moich obowiązków jest większy. Czy ta sytuacja jest dyskryminacją w kwestii wynagradzania w świetle prawa? Płaca przecież zależy od konsultacji z burmistrzem. Czy mam podstawy do walki o większą pensję? Jaką drogą o to się starać?

więcej ››

Zmiana pracodawcy w okresie poprzedzającym przejście na urlop rodzicielski

Jestem w 7. miesiącu ciąży, przebywam na zwolnieniu lekarskim. Czy przed terminem porodu mogę lub powinnam przejść na urlop macierzyński? Planujemy z mężem, że ja wykorzystam tylko 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, resztę on (także rodzicielski). Dwa miesiące temu zmienił jednak pracę (mając miesiąc przerwy w zatrudnieniu). Jaka średnia zarobków będzie brana pod uwagę przy obliczaniu jego zasiłku podczas opieki nad dzieckiem? Czy musi mieć zaświadczenie o dochodach od poprzedniego pracodawcy?

więcej ››

Wygaśnięcie umowy o pracę na urlopie macierzyńskim

Pracuję jako pracownik ryczałtowy (czyli nie jestem oddelegowana z kraju i nie mam statusu dyplomaty) w ambasadzie RP. Otrzymuję pensję podstawową w złotówkach w Polsce i dodatek walutowy w danym kraju; podatki są płacone w Polsce. Moja umowa na czas określony kończy się w listopadzie, a pod koniec września mam termin porodu. Jak będzie wyglądała kwestia mojego zasiłku macierzyńskiego? Czy będzie mi po listopadzie przysługiwać dodatek walutowy?

więcej ››

Pensja po powrocie do pracy po urlopie wychowawczym

Pracowałam 8 lat, otrzymując wynagrodzenie brutto najniższe krajowe plus dodatki świąteczne i nocne – do roku 2010. Potem byłam na zwolnieniu lekarskim, urlopie macierzyńskim i wychowawczym. Po nim znów poszłam na zwolnienie chorobowe. Jaka powinna być teraz wysokość mojej pensji? Zakład pracy określił, że najniższa z pominięciem dodatków. Czy to zgodne z prawem?

więcej ››

Porozumienie zmieniające warunki pracy i płacy

Pracuję w pewnej firmie 16 lat. Jakiś czas temu powiedziano mi, że zostanę przeniesiony do innego oddziału. Od początku mi to nie odpowiadało, bo czułem, że stracę na tym finansowo. W oddziale, do którego postanowiono mnie przenieść, są mniejsze obroty, a moje wynagrodzenie zależy m.in. od obrotu. Powiedziano mi, że przewidywane są znaczne podwyżki. Zmiana wynagrodzenia faktycznie była (dokładnie brzmiało to tak: „porozumienie zmieniające warunki pracy i płacy”), ale z podwyżką nie miało to nic wspólnego. W poprzednim oddziale zarabiałem 2300-2500 zł, po przejściu na drugi oddział 1800-2000 zł, natomiast po zmianie płac także 1800-2000 zł. Chcę złożyć wypowiedzenie. Czy pracodawca mógł tak postąpić, przenosząc mnie na inny oddział i zmieniając moje warunki pracy i płacy? Czy okres wypowiedzenia może być krótszy niż 3 miesiące?

więcej ››

Ochrona pracownika w wieku przedemerytalnym

Mam 59 lat pracy i 30-letni staż, a jestem księgową w małej firmie (9 pracowników). Otrzymuję wynagrodzenie zasadnicze bez dodatków. Pracodawca planuje redukcję zatrudnienia, więc i ja będę miała mniej pracy. Czy w tej sytuacji pracodawca może zmniejszyć mi wynagrodzenie? W regulaminie jest zapis, że pracownicy mogą poza stałą pensją dostawać też premię uznaniową. Czy jeżeli otrzymam wypowiedzenie zmieniające płacę, muszę je przyjąć? Czy korzystam z jakiejś ochrony przedemerytalnej dla pracownika?

więcej ››

Diety w firmie transportowej

Jestem właścicielem firmy transportowej. Często sam kieruję pojazdem i przebywam przez dłuższy czas za granicą. Czy w takim wypadku przysługują mi zryczałtowane diety? Ile procent zryczałtowanych diet noclegowych, które naliczam pracownikom jeżdżącym za granicę, mogę zaliczyć jako koszty uzyskania przychodu?

więcej ››

Opłacenie faktury za niewykonaną usługę

Nierzetelny wykonawca nie wykonał pracy, a mimo to przysłał fakturę. Umowa miała dotyczyć prac budowlanych, a mianowicie wykonania nawierzchni z kostki brukowej. Ustalony termin rozpoczęcia prac przeciągał się i ekipa zjawiła się z dwutygodniowym opóźnieniem. Wykonawca zwodził mnie i ostatecznie nie podpisał umowy, którą otrzymał ode mnie w formie papierowej oraz mailem. Zapłaciłem zaliczkę w wysokości 4 tys. zł. W umowie były określone kary umowne i maksymalne wynagrodzenie w kwocie 9 tys. zł (szczegóły w załączniku). Praca nie została wykonana, wszystko jest rozgrzebane, część materiału zniszczona. Mimo to otrzymałem fakturę na 11 tys. zł. Czy mam opłacić fakturę? Co robić? Jak się bronić?

więcej ››

Świadczenia dodatkowe z tytułu zatrudnienia

Moje pytanie dotyczy świadczeń dodatkowych z tytułu zatrudnienia. Jestem główną księgową w spółce z o.o., w której 100% udziałów ma powiat. Dostaję ryczałtowe wynagrodzenie miesięczne (bez wyróżnienia, z jakich części się ono składa). W spółce istnieje regulamin wynagradzania, który obejmuje także zasady wynagradzania głównego księgowego. Na podstawie tego regulaminu są wypłacane m.in. wynagrodzenie zasadnicze i dodatek funkcyjny, dodatek stażowy. Czy taki zapis uprawnia mnie do otrzymywania dodatku stażowego?

 

więcej ››

Brak zapłaty za nadgodziny we Francji - co robić?

Miałem na cały zeszły rok umowę o pracę za granicą na cały etat. We Francji okazało się jednak, że muszę pracować po 12 godzin dziennie i 6 w każdą sobotę. Niestety nie zapłacono mi za nadgodziny oraz za dni urlopu, a świadectwo pracy nie oddaje rzeczywistego stanu rzeczy. Jak walczyć o należne mi pieniądze?

więcej ››

Nadgodziny przedstawiciela handlowego

Pracownik, który pracował w mojej firmie na umowę o pracę w latach 2010-2013 jako przedstawiciel handlowy, wytoczył mi sprawę o nadgodziny. Jego wynagrodzenie składało się z części stałej, prowizji oraz premii; największą składową wynagrodzenia była prowizja. Nie miał zadaniowego czasu pracy. Do obowiązków przedstawiciela należało miedzy innymi wykonanie 25 wizyt dziennie, co mógł zrobić w ciągu ośmiu godzin pracy. Często pracował jednak dłużej, ponieważ chciał zarobić więcej. Nie prowadziłam ewidencji czasu pracy, jedynie ewidencję przejechanych kilometrów prywatnych oraz służbowych, za które uznawałam kilometry od odpalenia samochodu do ostatniego klienta. Dane pochodziły z GPS. W jaki sposób mogę obronić stanowisko, że pracownik, jeśli wykonywał nadgodziny, wykonywał je z własnej woli i że dostał za nie zapłatę (czyli prowizję)? Jaki czas przyjąć za rozpoczęcie i zakończenie czasu pracy – czy praca zaczynała się od odpalenia samochodu, czy od wizyty u pierwszego klienta, i czy kończyła się przy ostatniej wizycie, czy przy powrocie do domu? Pracownik w piśmie procesowym powołuje się na wyrok Sądu Najwyższego (sygn. akt II PK 140/08). Czy istnieją jakieś wyroki, które prezentują inne stanowisko?

więcej ››

Wysokość wynagrodzenia przy obniżonym etacie

Po urlopie macierzyńskim wróciłam do pracy i obniżyłam etat do 7/8. Moje wynagrodzenie zmalało o 1/8. Po 3 miesiącach dostałam podwyżkę i moja płaca zasadnicza wynosi teraz 2500 zł brutto. Nadal pracuję na 7/8 etatu, a dostałam wynagrodzenie w wysokości 1808 zł netto. Jak to możliwe? Czy nie powinnam otrzymać 7/8 x 1808 zł?

więcej ››

Czy premia uznaniowa może stanowić stały składnik wynagrodzenia?

Kilka lat temu otrzymałem aneks do umowy o pracę zmieniający mi wynagrodzenie zasadnicze na proporcje: 80% wynagrodzenia zasadniczego oraz 20% premii uznaniowej: 2000 zł wynagrodzenia zasadniczego i 400 zł premii uznaniowej. Za wykonywaną pracę otrzymywałem dotychczas zawsze 2400 zł miesięcznie, ani mniej, ani więcej. Czy w takim przypadku te 400 zł można traktować jako stały składnik wynagrodzenia mimo zapisu w aneksie, że jest to premia uznaniowa? W tym miesiącu pracodawca nie wypłacił mi premii.

więcej ››

Powrót z urlopu macierzyńskiego a wynagrodzenie

Wiem, że wracając po urlopie macierzyńskim na niepełny etat, jestem chroniona przed zwolnieniem przez 12 miesięcy i że pracodawca ma obowiązek dać mi takie samo wynagrodzenie lub zaktualizowane o ewentualne podwyżki. Pracodawca każe mi podpisać aneks do umowy obniżający wynagrodzenie i robi tak też z innymi pracownikami w firmie. Czy przez te 12 miesięcy ochrony chronione jest również wynagrodzenie?

więcej ››

Dodatek funkcyjny

Pracowałam na pół etatu i miałam dodatkowo płacony dodatek funkcyjny. Mój pracodawca podzielił firmę na spółki, a ja dostałam propozycję, aby przejść na pełny etat, a reszta miała być na starych zasadach. Okazuje się teraz, że pracodawca wypłaca mi dodatek funkcyjny w pensji (najniższa krajowa); wcześniej miałam płacony osobno. Czy jest to prawidłowe działanie? Czy mam prawo domagać się najniższej krajowej plus dodatku?

więcej ››

Akordowy system wynagradzania

Wynagrodzenie pracownika jest w każdym miesiącu inne, ponieważ pracownik jest rozliczany w systemie akordowym. W umowie jest wzmianka, że wynagrodzenie nie może być mniejsze niż najniższa krajowa. Przy obliczaniu chorobowego są brane pod uwagę całe zarobki pracownika. Jak obliczyć wynagrodzenie zasadnicze, skoro takiego nie ma?

więcej ››

Przestój w pracy

Czy pracodawca może wysyłać pracownika na urlop bezpłatny w okresie zmniejszonej produkcji ze względu na kryzys? A może powinien płacić wynagrodzenie „przestojowe”?

więcej ››

Wynagrodzenie zasadnicze plus premia uznaniowa

Czy prawidłowa jest sytuacja, gdy pracownik otrzymuje miesięczne wynagrodzenie w wysokości 1300 zł brutto, a ponadto premię uznaniową do 25%? Chodzi o umowę na okres próbny (pełny etat).

więcej ››

Trzynastka dla byłego pracownika

Czy obliczając trzynastkę dla byłego pracownika, należy uwzględnić koszty uzyskania przychodu i ulgę podatkową? Pracownik, rozpoczynając pracę, złożył PIT-2.

więcej ››

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z wynagrodzeniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)


Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »