Kategoria: Wynagrodzenie

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Pytania

Strona: 1 2 3 4


Podwyżka podczas pobytu na zwolnieniu lekarskim

Kolega z pracy przebywał na zwolnieniu lekarskim od połowy listopada do 25 marca. W styczniu wszyscy pracownicy otrzymali podwyżkę, kolega nie. Kadrowa powiedziała, że ponieważ był na zwolnieniu lekarskim (= zasiłku chorobowym), to nie ma prawa do podwyżki. Czy słusznie?

Jakie wynagrodzenie za czas przestoju?

Z powodu dość ciężkiej zimy jestem 2 miesiące na postojowym czy – jak to mój pracodawca określił – na „mrozowym” i otrzymałem 60% wynagrodzenia wyliczonego na podstawie stawki godzinowej. Jestem zatrudniony na czas nieokreślony w pełnym etacie. Czy nie powinienem otrzymać 100% wynagrodzenia?

Nie naliczono mi premii – czy muszę czekać aż do następnej wypłaty?

Dostałam wypłatę oraz kwitek i okazało się, że od 136 godzin nie mam naliczonej premii. Kadrowa stwierdziła, że wyrówna to przy następnej wypłacie. Czy może tak zrobić?

Wyrównanie a urlop macierzyński

Od marca jestem na macierzyńskim, a w lutym byłam na zwolnieniu lekarskim. W czerwcu związki zawodowe wynegocjowały podwyżki dla pracowników z wyrównaniem od stycznia. Mój pracodawca wypłacił mi zaległą podwyżkę tylko za czas, kiedy pracowałam, a więc za styczeń. Pozostałej części wyrównania nie dostałam. Czy słusznie?

Choroba w pierwszym tygodniu pracy a wynagrodzenie

Tydzień temu podjęłam nową pracę. W poprzednim miejscu pracy miałam umowę kończącą się dnia 12.06 (czyli w piątek), a w nowej firmie pracuję od 15.06 (poniedziałek). Niestety rozchorowałam się po tygodniu. Czy przysługuje mi wynagrodzenie za okres choroby?

Jaką część wynagrodzenia może zająć komornik?

Mój zarobek brutto to 1700 zł. Jaką część może zabrać mi komornik na pokrycie zadłużenia w KRUS-ie?

Niepełnosprawność a obniżenie wynagrodzenia

Czy pracodawca może zmniejszyć wynagrodzenie po nabyciu przez pracownika stopnia umiarkowanego niepełnosprawności w trakcie umowy o pracę na czas nieokreślony i przejściu na 7-godzinny dzień pracy?

Minimalne wynagrodzenie

Z początkiem grudnia podpisałam na czas nieokreślony na pełen etat umowę o pracę (budżetówka). W tabeli „wynagrodzenie” wpisano 1020 zł (jako podstawa prawna) + premia regulaminowa. Wypłaty na rękę dostałam niecałe 803 zł. Podobno od 2009 r. średnia krajowa wzrosła. Czy ta moja podstawa to właśnie obowiązująca średnia krajowa? Co wlicza się do zasadniczej, a co powinno się znaleźć na świstku jako odliczenie od pensji?

Wynagrodzenie płatne z góry

W firmie wynagrodzenie płaci się z góry do 15. dnia danego miesiąca. Czyli dzisiaj (13 marca) poleciały wypłaty za marzec. Ale co w przypadku, kiedy w następnych dniach marca ktoś zachoruje i pójdzie na zwolnienie? Przecież wtedy wyliczenia za marzec będą w całkiem innej kwocie niż wynagrodzenie, które poszło na konto. Czy takie wynagrodzenia się koryguje?

Minimalne wynagrodzenie

Mam skończone studia magisterskie. Pracuję od 1 czerwca 2008 r. i dostałam w umowie 1250 zł brutto. Od stycznia niektórzy pracownicy dostali podwyżki, a mnie powiedziano, że mi się nie należy, bo już na wstępie dostałam więcej niż inni. Wyczytałam, że powinni mi wyrównać do 1276 zł. Czy to prawda?

Zajęcie komornicze – wynagrodzenie za pracę

Ile procent wynagrodzenia może z umowy-zlecenia pobrać komornik?

Wynagrodzenie za urlop – czy pracodawca może sam ustalać dniówkę?

Czy pracodawca może sam ustalać dniówkę urlopową? Ile wynosi dniówka urlopowa netto przy najniższej krajowej?

Zmiana dnia wypłacania wynagrodzenia

Pracodawca mojego męża zawsze wypłacał wynagrodzenie ostatniego dnia miesiąca. Jesienią zaczął remontować budynek i źle policzył koszty, więc od listopada szuka oszczędności. Obecnie wymyślił sobie, że przeniesie wypłaty na początek kolejnego miesiąca, prawdopodobnie na 10 dzień miesiąca. Czy ma do tego prawo? Firma zatrudnia 8 albo 9 osób. Czy pracownicy mogą nie zgodzić się na zmianę?

Wynagrodzenie i ekwiwalent urlopowy

Jeśli zwalniam się z pracy, mam 26 dni płatnego urlopu plus stary zaległy urlop, przebywam na L4 i w tym czasie wygaśnie wypowiedzenie – to czy dostanę wyrównanie za stary urlop plus nowy? Jeśli tak, to czy jest jakiś paragraf, który to reguluje?

Wynagrodzenie za czas nieobecności w pracy – wezwanie urzędowe

Mój mąż dostał wezwanie na policję jako świadek. Nie wie, czy należy mu się wynagrodzenie w pracy za ten dzień przerwy. Jeśli nie, to czy może jakoś uzyskać wynagrodzenie lub rekompensatę?

Wynagrodzenie za czas choroby – zasiłek chorobowy

Mój pracownik (umowa na czas nieokreślony) otrzymywał wynagrodzenie za czas choroby przez 33 dni. Od 34 dnia po złożeniu przeze mnie Z-3 do ZUS-u pracownik będzie otrzymywał zasiłek chorobowy. Czy mam obowiązek wypłacać mu comiesięczną pensję (jego imię i nazwisko nadal jest na liście płac z kwotami zerowymi) oraz czy obok deklaracji RSA dla tego pracownika sporządzać deklarację RCA (RCX)?

Dodatkowe roczne wynagrodzenie – trzynastka

Pracuję w urzędzie i zastanawiam się, czy przysługuje mi prawo do dodatkowego rocznego wynagrodzenia, jeśli umowa o pracę (pierwszą umowę podpisano na trzy miesiące – na okres próbny, drugą – na rok) została zawarta nie 1 lipca, ale kilka dni później, tak więc ostatniego dnia roku będzie mi brakowało do 6 miesięcy tych kilku dni. Proszę o opinię.

Umowa zlecenie – brak wynagrodzenia

Wzięłam udział w 2-dniowej akcji promocyjnej zatrudniona formalnie na umowę zlecenie. Przed podjęciem tej pracy podpisałam umowę, z której wynikało, że pieniądze dostanę przelewem do 2 tygodni od dnia przedłożenia numeru konta, na który zapłata miała zostać wysłana. Termin ten upłynął już tydzień temu. Upominałam się o swoje, ale usłyszałam tylko, że: „pieniądze niebawem będą na moim koncie”. Uważam, że to niepoważne, bo termin został ustalony, aby go przestrzegać, a ustaleń zawartych w umowie nie powinno się naruszać. Jak mogę wyegzekwować swoją zapłatę i odszkodowanie? Kiedy należy upomnieć się o odsetki? Gdzie się należy udać?

Brak wynagrodzenia za pracę

W tym roku nie otrzymałam żadnego wynagrodzenia za wykonywaną pracę z tytułu umowy zawartej na czas nieokreślony, gdyż spółka, dla której pracuję, ma kłopoty finansowe. Za przyzwoleniem słownym prezesa postanowiłam nie jeździć do pracy, gdyż w firmie nic się nie dzieje. Chciałabym spytać, czy jeśli nie otrzymuję w ogóle wynagrodzenia, to czy muszę pracować? Szef jest fałszywym człowiekiem i sam określił pozyskiwanie pieniędzy przez siebie jako działania kunktatorskie i celowe. Z tego powodu boję się, że mimo jego przyzwolenia na niedojeżdżanie do pracy (są to wysokie koszty, gdyż jest to odległość 30 km w jedną stronę) szef podczas procesu skorzysta z tego faktu na swoją obronę. Jak mogę się wówczas bronić? Czy mogę wystąpić o odszkodowanie? Czy mogę otrzymać od niego zwolnienie dyscyplinarne?

Warunki płacy

Jestem pracownikiem wojska. Przepracowałam prawie 40 lat. Przy ostatnich regulacjach płacowych pracodawca zmienił moje uposażenie. Pod koniec maja dostałam dokument (porozumienie) zmieniający moje warunki płacy od 1 stycznia 2008 r. Nie zgodziłam się na sposób zmiany dodatku specjalnego, przyznanego mi na czas nieokreślony. Kadrowa próbowała przekonać mnie bym zgodziła się na proponowane warunki. Co mi grozi, jeżeli się nie zgodzę na zmiany?

Koszt dojazdu do pracy

Pracuje w miejscowości położonej o ok 55 km (w jedna stronę) od mojego miejsca zamieszkania. Miesięcznie na bilety PKP wydaję około 420 zł. Czy są jakieś przepisy prawne które zobowiązują pracodawcę do chociaż częściowego zwrotu kosztów dojazdu do pracy?

Wynagrodzenie za nadgodziny a zasiłek chorobowy

Czy wynagrodzenie za nadgodzinny zostanie uwzględniony przy wypłacaniu zasiłku chorobowego?

Minimalna stawka godzinowa

Jak określić w umowie o pracę minimalne wynagrodzenie wg stawki godzinowej?

Dodatek do zasiłku rodzinnego

Mam umowę na czas nieokreślony na 1/8 etatu i w przyszłym roku planuję udać się na urlop wychowawczy. Czy przysługuje mi zasiłek wychowawczy ze względu na wymiar etatu? Czy może to być 1/8 etatu? Czy to prawda że umowa musi trwać co najmniej 6 miesięcy żeby móc skorzystać z tego zasiłku? Za jaki okres należy wykazać dochód jeśli będę się starała o zasiłek wychowawczy w 2008 roku? Jak długo można korzystać z zasiłku wychowawczego?

Nagroda jubileuszowa

Przez kilka lat pracowałem na pełnym etacie i 1/2 etatu w innym zakładzie pracy. W związku z tym mam pytanie czy do nagrody jubileuszowej można zsumować lata pracy na pełnym etacie i 1/2 etatu?

Obniżenie premii dniówkowej

Czy obniżenie premii dniówkowej jest uznawane za karę pieniężną?

Określenie wynagrodzenia dla każdego stanowiska

Inspektor PIP podczas ostatniej kontroli stwierdził, że w regulaminie wynagradzania nie ma ujętych stawek wynagrodzenia dla poszczególnych stanowisk (np. kierownik - stawka 2000zł brutto itp.). Inny inspektor natomiast twierdzi, że takie wyszczególnianie stawek dla poszczególnych stanowisk jest nieobowiązkowe. Jak to właściwie jest. Czy należy zgodnie z prawem ująć wszystkie stanowiska i wysokość wynagradzania dla nich, czy nie ma takiego obowiązku?

Tworzenie regulaminu wynagradzania

Firma 50 osobowa, w której nie ma układu zbiorowego ani ponadzakładowych układów pracy, jest zobowiązana do tworzenia regulaminu wynagradzania. W przepisach KP znalazłam zapis, że w takim przypadku regulamin ustala pracodawca. Czy to oznacza, że pod regulaminem podpisuje się tylko i wyłącznie pracodawca? Nie potrzeba innych podpisów? Moim zdaniem nie, ale nie wiem jak na to patrzy PIP. Może wg. nich muszą być jeszcze podpisy przedstawicieli pracowników?

Potrącanie sprzedawcy za szkody

Pracuje w sklepie spożywczo - przemysłowym na stanowisku mięsnym. W czasie nadgodzin podczas rutynowego sprzątania sklepu rozbiła się szyba od lady mięsnej, która była dzień wcześniej zamontowana przez fachowców (szyba zsunęła się samoczynnie). Pracodawca chce mnie obciążyć kosztami (ok 4 tyś zł) mimo iż nie miałam styczności z ową szybą gdyż w momencie rozbicia stałam daleko od niej. jednak pracodawca jak stwierdził nic go to nie obchodzi. 1. Czy ma prawo obciążyć mnie kosztami? (w umowie nie było zawarte nic na temat odpowiedzialności i ponoszenia kosztów przez pracowników) 2. Czy może potrącać mi z wypłaty za szybę? (ironicznie się mnie spytał ile ma mi potrącać z wypłaty) 3. Podobna sytuacja jest z przeterminowaną żywnością. Za którą także musimy zapłacić gdy nie zgłosimy 2 dni przed upływem terminu ważności. Czy także musimy za to płacić ? 4. Czy istnieją jakieś przepisy prawne, dotyczące powyższych spraw, które mogłabym przytoczyć podczas rozmowy z szefem?

Płaca w przypadku awansu

Pracodawca twierdzi, że jest zadowolony z mojej pracy, ale nie może dać mi podwyżki bo w tym roku wzrost płac wynosi tylko 1,5% i to jest granica jakiej nie może przekroczyć w ogólnym wzroście wynagrodzenia. Pracuję w jednostce samorządu terytorialnego i moja umowa o prace została zmieniona na "powierzenie obowiązków ", pełnię rolę szefa nowo powstałej komórki. Czy pracodawca ma rację?

Aneks dotyczący wynagrodzenia

W aneksie do umowy o pracę widnieje zapis, iż wypłata ruchomej części wynagrodzenia ( 40% ) zależna jest od średniej miesięcznej wydajności pracy na jednego zatrudnionego pracownika w wysokości 3600 zł. Czy zapis taki jest zgodny z prawem pracy?

Potrącenia za braki podczas pracy „na czarno”

Pracuję na czarno, nie podpisywałam żadnej odpowiedzialności materialnej oraz żadnych oświadczeń, umów itp! Okazało się że po moim weekendzie (bo pracuję tylko w weekendy) brakuje 16 sztuk na sklepie. Czy pracodawca ma prawo nie wypłacić mi pensji? Czy jestem za ten towar odpowiedzialna? Co mogę zrobić w takiej sytuacji?

Czy specjalista powinien otrzymać prowizję za sprzedaż?

Pracownik w umowie o pracę ma wpisaną nazwę stanowiska pracy "specjalista". W sprawach nieuregulowanych umową następuje odesłanie do Regulaminu Wynagradzania. W zakresie obowiązków pracownika zatrudnionego w Dziale Handlowym, należy sprzedaż produktów i usług zatrudniającego go Przedsiębiorcy (co jest zgodne z intencją Stron). Regulamin wynagradzania pracowników przewiduje "prowizję" dla "handlowców", liczoną od wartości sprzedaży w określonej wysokości i w określonych terminach. Prowizja była pracownikowi wypłacana regularnie zgodnie z regulaminem. Spór powstał po rozwiązaniu umowy o pracę, pracownik twierdzi że pracodawca nie wypłacił mu prowizji za 2 miesiące. Pracodawca natomiast twierdzi, że prowizja mu nie przysługiwała, ponieważ był zatrudniony na stanowisku specjalisty, a nie handlowca. Z ustaleń wynika, że wszyscy pracownicy zatrudnieni u pracodawcy byli na stanowiskach "specjalistów" (wszyscy otrzymywali prowizję zgodnie z treścią regulaminu), a regulamin niezbyt dokładnie odzwierciedlał stan faktyczny w zakresie nazw stanowisk w kontekście wykonywanych przez pracowników obowiązków służbowych. Czy do oceny prawnej w zakresie roszczeń pracownika przyjąć literalne brzmienie stanowiska pracy określone w umowie o pracę, czy rozważać to w szerszym kontekście i badać zakres obowiązków i faktycznie wykonywane czynności i zadania na tym stanowisku.

Wynagrodzenie punktowe czy tabela wynagrodzeń?

Czy ustawa z dnia 4 sierpnia 2005 w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych, nakłada obowiązek na jednostkę budżetową, wprowadzenia wynagrodzenia tzw. punktowego?

Nierówne traktowanie pracowników

Pracuję w banku i od początku byłam zatrudniona na 3/4 etatu. Równorzędnie ze mną na takim samym stanowisku pracowały osoby zatrudnione wcześniej na cały etat. Niedawno tym osobom całoetatowym zmniejszono etat do 3/4 (bez zmniejszenia pensji). Teraz pracujemy wszyscy w takim samym wymiarze pracy, jednak za znacząco różne wynagrodzenie. Dysproporcja sięga 80%. Czy nie jest to dyskryminacja?

Informacja dotycząca trzynastki

Czy pracownik powinien otrzymać informację na piśmie o dokonanych zmniejszeniach i potrąceniach z dodatkowego wynagrodzenia rocznego? Chodzi o urlopy szkoleniowe, okolicznościowe, wynagrodzenie za czas choroby itp. Czy pracownik nieuprawniony do „13-tki” powinien zostać poinformowany o przyczynach nie przyznania dodatkowego wynagrodzenia rocznego?

Nadgodziny przy niepełnym wymiarze

Czy możliwy jest zapis w umowie o pracę pracownika zatrudnionego na 1/2 etatu, w tym wypadku 4 godz. dziennie, że wynagrodzenie jak za pracę w godzinach nadliczbowych należy się już po przepracowaniu tych 4 godzin, bez ustalania dopuszczalnego limitu godzin pracy, które nie będą nadgodzinami?

Wstrzymanie wypłacania premii

Firma, w której pracuję, wykonuje produkty na zamówienie. Niedawno przyszła reklamacja, co obciążyło firmę na kwotę 180 000 zł. Firma posiada ISO i HCCP i jak wynika z ponownego przeanalizowania sytuacji, jak również sprawdzenia próbek w laboratorium, u nas nie stwierdzono wady wysłanego produktu, lecz u odbiorcy. Tenże odbiorca jest jednak największym klientem, więc szefostwo postanowiło ukarać pracowników, aniżeli dochodzić racji firmy. Postanowili wstrzymać wypłacanie premii uznaniowej wszystkim, którzy uczestniczą w produkcji tego produktu (około 40 osób). Premia, choć uznaniowa, była wypłacana co miesiąc w jednakowych stawkach (25% pensji brutto). W umowie o pracę co do premii jest napisane, iż będzie wypłacana właśnie w tej wysokości, ale jakie warunki muszą być spełnione, aby ją otrzymać, o tym w umowie nie ma mowy. Zakład nie ma umowy zbiorowej, ani nikt z pracowników nie dostał informacji o regulaminie wynagrodzenia. Czy pracodawca ma więc prawo zabierać premię wszystkim pracownikom i stosować odpowiedzialność zbiorową? Dodam, że premie zawieszono do odwołania. Wyliczyliśmy, że straty zostaną pokryte z premii po okresie 3 miesięcy.

Potrącenia z wynagrodzenia

Zostałem obciążony karą pieniężną z powodu strat poniesionych w związku z reklamacją produktu. W uzasadnieniu podano art. 114 i 115 K.p.: pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w Kodeksie pracy. Spółka poniosła nieuzasadnione koszty, ponieważ w dniu … niewłaściwie przygotował Pan program do druku, w wyniku czego nastąpiła wadliwa personalizacja. Poniesione dodatkowe koszty w kwocie … zostaną Panu potrącone z przysługującego wynagrodzenia.” Proszę o informację, czy mogę odwołać się od tego pisma i jak ma ono wyglądać.

Jak rozliczyć kierowcę?

Proszę o odpowiedzi na następujące pytania:

1.Czy kierowcy zatrudnionemu na umowę zlecenie przysługują jakiekolwiek dodatki (głównie chodzi o dobę pracowniczą)?

2.Jakie nadgodziny przysługują kierowcy zatrudnionemu na umowę o pracę w przypadku zatrudnienia go w dniu wolnym od pracy, nie udzielając mu dodatkowego dnia wolnego (brak takiej możliwości):

a)w dzień roboczy,

b)w sobotę,

c)w niedzielę.

3.Czy występują jakiekolwiek nadgodziny jeżeli kierowca zostanie zatrudniony w wolną dla niego niedzielę i zostanie mu udzielone wolne w dzień roboczy w takim samym nominale godzin?

4.Jakie nadgodziny przysługują kierowcy zatrudnionemu na umowę o pracę w przypadku gdy planowane w grafiku miał 4 godziny a przedłużono mu pracę do 8 godzin. Wszystkie godziny występowały w dzień? W umowie o pracę kierowca ma zapis: dobowy wymiar czasu pracy: wg grafiku służbowego.

5. Czy można planować dyżur domowy w dni wolne od pracy.

Dodatkowe wynagrodzenie roczne – „trzynastka”

Czy pracownik powinien otrzymać informacje na piśmie o dokonanych zmniejszeniach i potrąceniach z dodatkowego wynagrodzenia rocznego? Chodzi o urlopy szkoleniowe, okolicznościowe, wynagrodzenie za czas choroby itp. Czy pracownik nieuprawniony do „trzynastki” powinien zostać poinformowany o przyczynach nie przyznania dodatkowego wynagrodzenia rocznego.

Czy istnieje minimalna stawka godzinowa w Kodeksie pracy?

Mam umowę o pracę na 3 lata, a w niej zapisane 2,52 zł/godz. Oczywiście minimalne wynagrodzenie mi nie wychodzi, ale żeby wszystko wydawało się „cacy” pracodawca dopłaca nam „wyrównanie”. Przy płaceniu nadgodzin dostajemy śmieszne pieniądze naliczane ze stawki 2,52 zł/godz. a nie ze stawki pensji minimalnej czyli ok. 5 zł/godz. Za to przy urlopie bezpłatnym potrąca się dniówkę minimalnego wynagrodzenia a nie dniówkę wychodzącą ze stawki 2,52 zł/godz. Czy to jest zgodne z prawem?

Problem z 13 pensją

Mam problem. Obecnie przebywam na urlopie wychowawczym a mój zakład pracy wypłaca zaległą 13 pensję za 2002 r. (powinna być wypłacona na początku 2003 ale nie była). Jestem na liście uprawnionych do wypłaty ale wydano wewnętrzne zarządzenie, że osoby na wychowawczym nie dostaną. Czy to jest zgodne z prawem, czy można tak zrobić?

Pozbawienie składnika wynagrodzenia

Czy pracownik może zrezygnować ze swojego wynagrodzenia? Otrzymałem od pracodawcy wypowiedzenie warunków pracy w części dot. wynagrodzenia – wypowiedzenie „trzynastki”. Po pewnym czasie dowiedziałem się, że składając podpis na tym wypowiedzeniu sam zrezygnowałem z jej wypłaty. Większość załogi tak postąpiła. Dla pozostałych „13” się należy. Czy wypowiedzenie wynagrodzenia było prawidłowe?

Urlop bezpłatny a nagroda jubileuszowa

Mam problem związany z urlopem bezpłatnym i nagrodą jubileuszową. Pracownik od 1998 r. był na urlopie bezpłatnym, udzielonym w trybie art. 1741 K.p. W maju br. na jego prośbę umowa została rozwiązana, jeszcze w czasie tego urlopu bezpłatnego. Po rozwiązaniu umowy o pracę z pierwszym pracodawcą pracownik wystąpił do niego o nagrodę jubileuszową do której miał nabyć prawo podczas urlopu bezpłatnego. Wiadomo, że do stażu pracy dla celów nagrody jubileuszowej wlicza się wszystkie okresy świadczenia pracy u danego pracodawcy ale podczas urlopu bezpłatnego pracownik zawieszony jest w swoich czynnościach i dlatego okresu tego urlopu nie wlicza się do stażu pracy np. w zakresie prawa do urlopu. Art. 1741 K.p. mówi jednak, że ten okres urlopu bezpłatnego powinien być wliczony do jego stażu pracy u pierwszego pracodawcy. Jak w tych warunkach przedstawia się prawo do nagrody jubileuszowej tego pracownika?

Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy z powodu braku efektów, wypowiedzenie

Otrzymałem wypowiedzenie z rozwiązaniem umowy o pracę za wypowiedzeniem z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia, jako przyczynę podano brak wyników sprzedaży. Jestem przedstawicielem handlowym. Czy przysługuje mi tak zwana wyprawka? Umowa o pracę zawarta była na czas nie określony i pracuję od 02.12.2002 r.

Prawo do odprawy emerytalnej

Jeżeli z pracownikiem następuje rozwiązanie stosunku pracy za wypowiedzeniem przez pracodawcę, a w okresie trwania trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, pod koniec tego okresu, nabywa on uprawnień do przejścia na wcześniejszą emeryturę, czy przysługuje mu odprawa emerytalna?

Wynagrodzenie za czas choroby

Zgodnie z art. 92 kodeksu pracy pracownikowi przysługuje 80% wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku, natomiast jeżeli trwa dłużej niż 33 dni w ciągu roku wówczas pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy. Jak się postępuje w sytuacji gdy choroba ta wypada na styku roku?

Skarga do PIP

W jaki sposób mogę wyegzekwować od pracodawcy wypłaty zaległych wynagrodzeń?

Strona: 1 2 3 4


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z wynagrodzeniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »

0.021302938461304 sek.