Indywidualne porady prawne
• Autor: Dorota Kriger
Jeśli zwalniam się z pracy, mam 26 dni płatnego urlopu plus stary zaległy urlop, przebywam na L4 i w tym czasie wygaśnie wypowiedzenie – to czy dostanę wyrównanie za stary urlop plus nowy? Jeśli tak, to czy jest jakiś paragraf, który to reguluje?
Bardzo często zdarza się, że pracownik odchodzący z pracy nie może wykorzystać urlopu zaległego i/lub bieżącego przed zakończeniem umowy.
Kodeks pracy w art. 171 w § 1 wyjaśnia, jak należy w takiej sytuacji postępować. Treść tego artykułu jest następująca:
„Art. 171. § 1. W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny”.
Oznacza to, że czas wolny, jaki pracownik miałby do dyspozycji podczas urlopu, jest rekompensowany w formie pieniężnej.
Ekwiwalent wypłaca się za wszystkie dni urlopu, do jakich pracownik nabył prawo, a których nie wykorzystał fizycznie, bez względu na przyczynę i sposób zakończenia stosunku pracy.
Jedynie w razie gdy strony umowy o pracę postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą, bezpośrednio po rozwiązaniu lub po wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą – to pracodawca nie jest zobligowany do wypłaty ekwiwalentu urlopowego (art. 171 § 3 Kodeksu pracy).
Zgodnie z art. 1671 Kodeksu pracy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik ma obowiązek wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu.
W razie choroby pracownika w okresie wypowiedzenia mamy do czynienia z następującą sytuacją: przysługujący urlop lub jego część nie może zostać wykorzystany „w naturze” przez pracownika, a w związku z tym pracodawca jest zobowiązany wypłacić stosowny ekwiwalent za dni niewykorzystane.
Jednocześnie należy pamiętać o zasadzie proporcjonalności urlopu, z którą mamy do czynienia, kiedy pracownik rozwiązuje umowę w trakcie roku.
Zasada powyższa wynika z art. 1551 § 1 Kodeksu pracy, który brzmi:
„W roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop:
W związku z tym artykułem Kodeksu pracy wymiar urlopu, jaki przysługuje pracownikowi u dotychczasowego pracodawcy, powinien zostać przeliczony proporcjonalnie do okresu zatrudnienia.
Wymiar urlopu proporcjonalnego obliczamy w następujący sposób:
Na podstawie powyższych wyjaśnień informuję Pana, że za urlop niewykorzystany przez Pana podczas okresu wypowiedzenia (np. z powodu choroby) pracodawca będzie zobowiązany wypłacić ekwiwalent urlopowy. Ekwiwalent zostanie wypłacony za dni urlopu zaległego oraz za dni urlopu, do którego nabędzie Pan prawo w przyszłym roku – przy zastosowaniu zasady proporcjonalności.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
O autorze: Dorota Kriger
Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.
Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy