Kategoria: Wynagrodzenie

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wynagrodzenia chorobowe w trakcie urlopu macierzyńskiego

Marta Handzlik • Opublikowane: 2015-04-20

Moja małżonka jest zatrudniona na umowę o pracę. Na urlopie wychowawczym zaszła w ciążę. Wróciła do pracy na krótki okres po czym poszła na zwolnienie lekarskie i przebywała na zwolnieniu przez całą ciążę. Obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim. Jakie wynagrodzenie powinna otrzymywać będąc na zwolnieniu lekarskim, a jakie na urlopie macierzyńskim? Pani od płac twierdzi, że w obu przypadkach należy się stawka naliczana według najniższej krajowej, a nie według stawki, którą ma w umowie.

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedź uzyskana szybko. W pełni profesjonalnie nakreślone możliwości rozwiązania problemu ,może niekoniecznie po mojej myśli( co też zostało ujęte w odpowiedzi )wiadomo każda sprawa ma swoje oblicze ,ale mimo to polecam. Warto mieć świadomość ,że można z kanapy zasięgnąć porad fachowców.
Alina
Super serwis, super kontakt, szybkie rzeczowe odpowiedzi za nie wielkie pieniądze (do kolejnych klientów serwisu:proszę się nie bać..za jakieś 100 zł z hakiem... można przyjacielsko porozmawiać przez kilka tygodni jak przy dobrej kawie i ciachu...zresztą często ją popijam pisząc do Pana Mecenasa...nie wiem jak Pan po drugiej stronie :)Każde moje pytanie...nie zostało bez odpowiedzi....chociaż poruszałam się jak \"dziecko we mgle\" gubiąc się i powracając do sprawy z uporem maniaka zadając nie raz oczywiste pytania. Dziękuję za zrozumienie i pomoc....za wyzwolenie mnie ze stresu, który przez moją niepewność mnie zjadał. Będę polecała ten portal wszystkim, którzy będą potrzebować porady prawnej, a i ja w razie potrzeby ..skorzystam powtórnie (obym nie musiała :) )...licho nie śpi . Pozdrawiam serdecznie Pana Marka G. oraz cały Zacny Zespół
Izabela
Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że podstawę wymiaru wynagrodzenia, a następnie zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie, które pracownica osiągnęłaby, gdyby po urlopie wychowawczym przepracowała pełny miesiąc kalendarzowy, tzw. wynagrodzenie uzupełnione. Tak wynika z art. 37 ust. 2 pkt 1 i 3 ustawy zasiłkowej i ust. 189 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego (także zasiłku) przyjmuje się przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 36 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Jeśli zatrudnienie trwa krócej – za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia (art. 36 ust. 2 ustawy zasiłkowej). Jeżeli jednak przez cały okres 12 miesięcy pracownica korzystała z urlopu wychowawczego, wskutek czego w okresie tym nie uzyskała żadnego wynagrodzenia, podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowi wynagrodzenie za miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy:

  • w wysokości określonej w umowie o pracę, jeśli pracownicy określono wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości,
  • w kwocie przeciętnego wynagrodzenia wypłaconego innym pracownikom, zatrudnionym u tego samego pracodawcy na takim samym lub podobnym stanowisku pracy, za miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, jeśli pracownicy określono wynagrodzenie zmienne.

Oczywiście wynagrodzenie, o którym mowa, należy pomniejszyć o kwotę odpowiadającą składkom na ubezpieczenia społeczne jakie sfinansowałaby pracownica.

Tak ustalona podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego dla pracownicy zatrudnionej w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia pomniejszonego o kwotę odpowiadającą 13,71% (art. 45 ustawy zasiłkowej).

W przypadku, o którym mowa w pytaniu, do ustalenia podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy przyjąć wynagrodzenie określone w umowie o pracę w wysokości obowiązującej w miesiącu powstania niezdolności do pracy, jeśli w umowie jest określone wynagrodzenie stałe. Jeżeli pracownica otrzymuje wynagrodzenie zmienne, to dla celów ustalenia podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy wybrać grupę pracowników zatrudnionych na takim samym lub podobnym stanowisku pracy. Następnie obliczyć przeciętną kwotę wynagrodzenia uzyskaną przez tych pracowników za miesiąc, w którym powstała niezdolność pracownicy do pracy.

Wobec powyższego Pana żona powinna otrzymać zasiłek chorobowy i macierzyński w wysokości 100% podstawy obliczonej z kwoty określonej na umowie o pracę.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z wynagrodzeniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »