Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wykorzystanie zaległego urlopu

• Opublikowane: 2007-03-02

Mam kilka dni urlopu zaległego za ubiegły rok i chciałbym go wykorzystać w miesiącach maj-czerwiec ale mój pracodawca stwierdził że muszę wykorzystać ten urlop do końca marca ponieważ zmieniły się przepisy. Sąd Najwyższy wydał w tej sprawie orzeczenie, że to pracodawca, a nie pracownik decyduje o tym kiedy zostanie wykorzystany zaległy urlop lecz nie później niż do końca pierwszego kwartału. Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie z podaniem wszystkich przepisów prawnych.

»Wybrane opinie klientów

Szybka i profesjonalna usługa. Będziemy w przyszłości korzystać z Państwa pomocy.
Stowarzyszenie Wkra
Po raz kolejny profesjonalizm na najwyższym poziomie.
 
Jerzy
Odpowiedź bez wychodzenia z domu
Monika, 33 lata, pracownik biurowy
Moja opinia o poradach prawnych świadczonych przez w.w. usługodawcę jest pozytywna.
Bernadeta, nauczyciel akademicki emeryt, 76 lat
Bardzo obszerne wytłumaczenie i podkreślenie dla mnie kluczowych kwestii kilka razy. Język zrozumiały dla każdego.
Kinga, księgowa, 29 lat

Informacja zawarta w pytaniu nie jest prawidłowa.

Rzeczywiście SN stwierdził, ze pracodawca może zmobilizować pracownika do wykorzystania urlopu zaległego do końca I kwartału następnego roku kalendarzowego.

Nie oznacza to, jednak, że jeśli pracownik zaplanuje wykorzystanie tych kilku dni np. w czerwcu (lub uzgodni z pracodawcą w razie nieplanowania urlopu) to taka sytuacja miałaby być nieprawidłową.

Trzeba pamiętać o tym, że art. 168 K.p. mówi o udzieleniu urlopu przez pracodawcę a nie o wykorzystaniu urlopu przez pracownika a to nie to samo.

Pracodawca nie ma prawa odmówić udzielenia urlopu do końca I kwartału następnego roku jeśli pracownik taki wniosek sprecyzuje. Natomiast jeśli pracownik chce wykorzystać urlop zaległy później, a względy organizacyjne nie stoją temu na przeszkodzie, to taka sytuacja nie narusza prawa.

Dobrze byłoby oczywiście aby pracodawca posiadał taki pisemny wniosek pracownika.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z urlopem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Wymiar urlopu wypoczynkowego

Staram się jednej z pracownic obliczyć urlop za 2007 r. i nie mam pewności, czy robię to poprawnie. Dane są takie: dziewczyna ma studia magisterskie, obroniła...

Prace interwencyjne a długość urlopu

Zostałam zatrudniona do prac interwencyjnych na rok czasu. Ile należy mi się urlopu wypoczynkowego?

Powrót po macierzyńskim a dzień wolny od pracy w firmie

Skończyłam urlop macierzyński 2 kwietnia, który w moim zakładzie pracy był dniem wolnym z racji dodatkowego dnia za 1 maja. Czy przysługuje mi zatem dzień...

Niewykorzystany urlop i zmiana pracy – czy urlop przechodzi na nowego pracodawcę, czy należy się ekwiwalent?

Czy za niewykorzystany urlop pracodawca musi wypłacić ekwiwalent czy urlop przechodzi na drugiego pracodawcę?

Zaległy urlop po urlopie rodzicielskim dla nauczyciela

Jestem nauczycielką. Obecnie do 15 listopada tego roku przebywam na urlopie rodzicielskim. Czy bezpośrednio po tym urlopie mogę wykorzystać dwa dni urlopu za...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »