• Autor: Adam Dąbrowski
Mam kilka dni urlopu zaległego za ubiegły rok i chciałbym go wykorzystać w miesiącach maj-czerwiec ale mój pracodawca stwierdził że muszę wykorzystać ten urlop do końca marca ponieważ zmieniły się przepisy. Sąd Najwyższy wydał w tej sprawie orzeczenie, że to pracodawca, a nie pracownik decyduje o tym kiedy zostanie wykorzystany zaległy urlop lecz nie później niż do końca pierwszego kwartału. Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie z podaniem wszystkich przepisów prawnych.
Informacja zawarta w pytaniu nie jest prawidłowa.
Rzeczywiście SN stwierdził, ze pracodawca może zmobilizować pracownika do wykorzystania urlopu zaległego do końca I kwartału następnego roku kalendarzowego.
Nie oznacza to, jednak, że jeśli pracownik zaplanuje wykorzystanie tych kilku dni np. w czerwcu (lub uzgodni z pracodawcą w razie nieplanowania urlopu) to taka sytuacja miałaby być nieprawidłową.
Trzeba pamiętać o tym, że art. 168 K.p. mówi o udzieleniu urlopu przez pracodawcę a nie o wykorzystaniu urlopu przez pracownika a to nie to samo.
Pracodawca nie ma prawa odmówić udzielenia urlopu do końca I kwartału następnego roku jeśli pracownik taki wniosek sprecyzuje. Natomiast jeśli pracownik chce wykorzystać urlop zaległy później, a względy organizacyjne nie stoją temu na przeszkodzie, to taka sytuacja nie narusza prawa.
Dobrze byłoby oczywiście aby pracodawca posiadał taki pisemny wniosek pracownika.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Adam Dąbrowski