Kategoria: Urlop

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wykorzystanie całego urlopu jednorazowo

Marta Handzlik • Opublikowane: 2019-02-25

Mam prawo do 26 dni urlopu i dodatkowo 10 dni z tytułu umiarkowanego inwalidztwa. To razem 36 dni, czy mogę je wykorzystać jednorazowo urlop, bez przerw, np. od 1.8 do 20.9.? Czy w czerwcu pracodawca może mi powiedzieć, że we wrześniu nie dostanę urlopu? Czy muszę iść na urlop w listopadzie, lub styczniu, bo w lecie nie mogłem? Czy dodatkowe 10 dni mogę dzielić, czy powinienem je wykorzystać łącznie? Czy mogę pracodawcy złożyć w styczniu plan urlopowy na cały rok, z zaplanowaną ilością dni w każdym miesiącu i czy pracodawca musi tego przestrzegać, czy może mi powiedzieć np. w maju, że \\\"ten sierpniowy urlop musi byc krótszy, bo nie ma kto pracować, ale jak się ktoś zatrudni, to będzie mógł byc taki, jak był zaplanowany\\\". Lub inny cytat: \\\"W czerwcu pan nie dostanie urlopu, bo dopiero od lipca przychodzi nowy pracownik\\\" - usłyszałem ok. 20 maja na prośbę o 4 dni urlopu w końcu miesiąca. Czy jeżeli urlop jest zaplanowany, a nie ma wypisanego wniosku do kierownika, to może sie on z tego wycofać? Z jakim wyprzedzeniem powinien być planowany urlop powyżej tygodnia, a z jakim poniżej, myślę, że długośc urlopu ma tutaj znaczenie. Byłbym wdzieczny za informację o wszystkich aspektach dotyczących problemów urlopowych. Problemów pracowników z pracodawcami (bo chcą mieć urlop) i pracodawców z pracownikami (bo trzeba im dac ten urlop). Z góry serdecznie dziękuję

»Wybrane opinie klientów

Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat
Wygodny szybki dostęp do zagadnień prawa. Jasne i klarowne odpowiedzi .
Agnieszka

Zgodnie z art. 163 ustawy Kodeks pracy urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Planem urlopów nie obejmuje się części urlopu udzielanego pracownikowi na żądanie. Plan urlopów podaje się do wiadomości pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy.

Co do zasady więc urlopy udzielane są zgodnie z planem urlopu. Planem należy objąć cały urlop oprócz 4 dni na żądanie. Nie oznacza to jednak, że zaplanowany urlop przez pracownika nie może zostać przesunięty. Zgodnie z przepisami przesunięcie terminu urlopu jest także dopuszczalne z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy.

Oznacza to, że pracodawca ma prawo nie udzielić zaplanowanego urlopu, jeśli uzasadni, że jego udzielenie spowodowałoby zaburzenie toku pracy (bo na przykład potrzebny jest kolejny pracownik).

Dodatkowo proszę zwrócić uwagę, że pracownik ustala termin urlopu z pracodawca, więc już na etapie ustalania planu urlopów pracodawca ma prawo wskazać, że w danym miesiącu urlop nie będzie na przykład możliwy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z urlopem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »