Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wykonywanie podobnej działalności jak zakład pracy

Marek Gola • Opublikowane: 2016-02-15

Pracuję w firmie zajmującą się działalnością X. Dodatkowo prowadzę działalność gospodarczą, której jednym z produktów sprzedaży jest ten sam produkt – inny producent oraz ta sama usługa – ten sam podwykonawca. W firmie, w której pracuję, nie mam podpisanej żadnej umowy o zakazie konkurencji. Nie posiadam informacji poufnych związanych z pokrywającą się działalnością. Od 6 miesięcy jestem na zwolnieniu chorobowym, a aktualnie macierzyńskim. W danej chwili nie prowadzę żadnych czynności związanych z prowadzeniem działalności, mam zatrudnioną do tego celu osobę. Co grodzi mi jako pracownikowi w takim przypadku, gdyby pracodawca dowiedział się o wykonywaniu tej działalności? Czy pracodawca ma prawo żądać złożenia przeze mnie wypowiedzenia?

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za szczegółowa i bardzo kompetentna odpowiedź na moje pytanie na temat urlopu uzupełniającego.
Magdalena
Bardzo dziekuje za szybkie i sprawne przeprowadzenie transackcji i dostarczenie opinii. Komunikacja z Prawnikiem i Biurem Obslugi szybka, sprawna i uprzejma. Funkcja negocjacji ceny za usluge dala mi szanse wynegocjowac obopolnie korzystna cene. Polecam uslugi tej platformy prawnej :-).
Ewa, 60 lat
Odpowiedź uzyskana szybko. W pełni profesjonalnie nakreślone możliwości rozwiązania problemu ,może niekoniecznie po mojej myśli( co też zostało ujęte w odpowiedzi )wiadomo każda sprawa ma swoje oblicze ,ale mimo to polecam. Warto mieć świadomość ,że można z kanapy zasięgnąć porad fachowców.
Alina
Super serwis, super kontakt, szybkie rzeczowe odpowiedzi za nie wielkie pieniądze (do kolejnych klientów serwisu:proszę się nie bać..za jakieś 100 zł z hakiem... można przyjacielsko porozmawiać przez kilka tygodni jak przy dobrej kawie i ciachu...zresztą często ją popijam pisząc do Pana Mecenasa...nie wiem jak Pan po drugiej stronie :)Każde moje pytanie...nie zostało bez odpowiedzi....chociaż poruszałam się jak \"dziecko we mgle\" gubiąc się i powracając do sprawy z uporem maniaka zadając nie raz oczywiste pytania. Dziękuję za zrozumienie i pomoc....za wyzwolenie mnie ze stresu, który przez moją niepewność mnie zjadał. Będę polecała ten portal wszystkim, którzy będą potrzebować porady prawnej, a i ja w razie potrzeby ..skorzystam powtórnie (obym nie musiała :) )...licho nie śpi . Pozdrawiam serdecznie Pana Marka G. oraz cały Zacny Zespół
Izabela
Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu pracy zwanego dalej K.p. W pierwszej kolejności wskazać należy na treść art. 100 § 2 pkt 4 i 5 K.p., zgodnie z którymi, odpowiednio: pracownik zobowiązany jest dbać o dobro zakładu pracy, chronić jego mienie oraz zachować w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę oraz pracownik jest obowiązany przestrzegać tajemnicy określonej w odrębnych przepisach.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

Z powyższego wyprowadzić należy ogólna regułę. Obowiązek powstrzymywania się od działalności konkurencyjnej szkodzącej pracodawcy, konieczność powstrzymywania się od ujawniania tajemnic przedsiębiorstwa, to nie jest tylko kwestia umowy o zakazie konkurencji, bowiem taki obowiązek ma każdy z pracowników, gdyż wynika z art. 100 K.p.

 

Istotny z punktu widzenia Pani interesu jest pogląd wyrażany w literaturze, który stanowi, iż „prowadzenie przez pracownika własnej działalności gospodarczej, której przedmiot (PKD) jest analogiczny do działalności pracodawcy stanowi to podstawę do rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem. W szczególne uzasadnionych przypadkach, kiedy np. pracodawca jest w stanie udokumentować wyprowadzenie przez pracownika danych dla własnych potrzeb lub doprowadzenie do powstania szkody u dotychczasowego pracodawcy tenże ma prawo rozwiązać umowę bez wypowiedzenia z winy pracownika”.

 

Powyższe znajduje uzasadnienie w poglądzie wyrażonym przez Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 3 marca 2005 r., sygn. akt I PK 263/2004, w którym wskazano, iż „prowadzenie działalności konkurencyjnej po odmowie zawarcia umowy o zakazie konkurencji oraz pomimo sprzeciwu pracodawcy jest świadomym naruszeniem przez pracownika obowiązku dbałości o dobro zakładu (art. 100 § 2 pkt 4 kp) i może stanowić uzasadnioną przyczynę rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (art. 52 § 1 pkt 1 kp).”

 

Prowadzona przez Panią działalność gospodarcza winna być bowiem oceniona z punktu zagrożenia interesów dotychczasowego pracodawcy. Konieczne będzie zatem podjęcie weryfikacji rynków zbytu. Jeżeli szkoda dla dotychczasowego pracodawcy będzie możliwa do oszacowania, wówczas w mojej ocenie można mówić o możliwości rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

 

Z ostrożności pragnę nadto wskazać na pogląd wyrażony w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 5 kwietnia 2005 r., sygn. akt I PK 208/2004, w którym wskazano, iż „świadome organizowanie przez pracownika równoczesnego przejścia kilku pracowników do pracodawcy prowadzącego działalność konkurencyjną może być zakwalifikowane jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i stanowić uzasadnioną przyczynę rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 kp”.

 

Puentę niniejszej opinii w mojej ocenie stanowi pogląd wyrażony przez Sąd Najwyższy, zgodnie z którym „pracownik podejmujący działalność gospodarczą kolidującą z jego rolą jako strony stosunku pracy powinien przejawiać szczególną dbałość, by w praktyce nie prowadziło to do zagrożenia dobrego imienia pracodawcy; jego zachowanie nie spełniające tego wymagania stanowi przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie mu umowy o pracę niezależnie od tego czy można mu przypisać winę” (patrz: wyrok SN z dnia 5 września 1997 r., sygn. akt I PKN 223/97).

 

Reasumując, w przypadku braku możliwości przypisania winy umyślnej, dopuszczalne będzie wypowiedzenie umowy. W przypadku wykazania Pani winy umyślnej, dopuszczalne będzie rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rozwiązaniem umowy?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Skrócenie okresu wypowiedzenia przez pracodawcę

Ze względów ekonomicznych, związanych z likwidacją mojego stanowiska pracy, pracodawca wręczył mi wypowiedzenie z 1-miesięcznym okresem...

Zwolnienie nauczyciela szkoły niepublicznej na prawach publicznej

Czy nauczyciela dyplomowanego uczącego w szkole niepublicznej na prawach szkoły publicznej można zwolnić pod koniec września z powodu likwidacji...

Czy mogę otrzymać odprawę, a potem zatrudnić się w szkole niepublicznej?

Jestem nauczycielem z 25-letnim stażem pracy. Miasto likwiduje szkołę, w której pracuję. Stowarzyszenie chce natomiast utworzyć szkołę...

Zmiana podstawy rozwiązania umowy o pracę

Zostałam zwolniona dyscyplinarnie (art. 52 § 1 K.p.) za romans z podopiecznym z grupy terapeutycznej, którą prowadzę. Uznano to za naruszenie...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »