Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wyjścia prywatne do odpracowania

• Opublikowane: 2007-01-19

Dzisiaj w naszej firmie wprowadzono taką procedurę: „Z dniem … firma wprowadza następującą procedurę wyjść prywatnych: 1. pracownik wypisuje wniosek – „wyjście prywatne” (druk …), 2. po ustaleniu z kierownikiem zespołu (lub działu) terminu wyjścia, terminu odpracowania oraz podpisaniu wniosku, pracownik wpisuje swoje wyjście do „Rejestru wyjść prywatnych”, znajdującego się w sekretariacie biura spółki, 3. po odpracowaniu nieobecności i potwierdzeniu tego faktu przez kierownika (na wniosku …) wniosek należy oddać do komórki kadr.” Czy to zgodne z obowiązującymi przepisami? Czy każde wyjście np. do lekarza musi być odpracowane?

»Wybrane opinie klientów

Szybka i profesjonalna usługa. Będziemy w przyszłości korzystać z Państwa pomocy.
Stowarzyszenie Wkra
Po raz kolejny profesjonalizm na najwyższym poziomie.
 
Jerzy
Odpowiedź bez wychodzenia z domu
Monika, 33 lata, pracownik biurowy
Moja opinia o poradach prawnych świadczonych przez w.w. usługodawcę jest pozytywna.
Bernadeta, nauczyciel akademicki emeryt, 76 lat
Bardzo obszerne wytłumaczenie i podkreślenie dla mnie kluczowych kwestii kilka razy. Język zrozumiały dla każdego.
Kinga, księgowa, 29 lat

Procedura jest prawidłowa, jeśli chodzi o prywatne wyjścia z pracy.

W ich skład nie wchodzą natomiast profilaktyczne badania lekarskie pracowników, gdyż te, w miarę możliwości, powinny się odbywać w godzinach pracy, za które pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia (art. 229 par. 3 i 6 K.p.).

Inne wyjścia pracownika do lekarza podlegają odpracowaniu, jeśli pracownik chce zachować prawo do wynagrodzenia za ten okres, czyli otrzymać nie umniejszone wynagrodzenie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z czasem pracy?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zmiana rozkładu czasu pracy przez pracodawcę

Do tej pory pracowałem od poniedziałku do piątku , czyli 40 godzin tygodniowo . Od nowego roku postanowiono zmienić nam system pracy na sześciodniowy lub inaczej...

Czy dopuszczalne jest zatrudnienie przez 6 dni w tygodniu?

Czy mogę pracować na własną prośbę 6 dni w tygodniu po 5 godzin dziennie (3/4 etatu), pracodawca oczywiście wyraża zgodę? Czy ma w mojej sytuacji zastosowanie...

Zmiana liczby godzin pracy

Pracuję w sklepie, jako kasjerka. Ostatnio z racji niezbyt ruchliwego dnia pani kierownik powiedziała, że pracujemy 5 zamiast 8 godzin. 3 godziny odpracujemy kiedy...

Szkolenia poza godzinami pracy

W moim zakładzie pracy co miesiąc odbywają się krótkie „szkolenia” poza godzinami pracy. Jak powinno się liczyć nadgodziny za takie szkolenia? Jak...

Odebranie części godzin nauczycielowi zatrudnionemu na świetlicy

Pracuję na świetlicy. Dyrektor chce mi odebrać część godzin pracy. Jak się bronić, jeśli przełożony wręczy mi pismo o redukcji etatu? Co mogłabym...

Dyżury lekarza a klauzula opt-out

Jestem lekarzem i pracuję w szpitalu na umowę o pracę. Nie wymówiłem klauzuli opt-out . Czy za dyżur 24-godzinny w sobotę mogę...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »