Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych
Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-11-29
Pracuję w sanatorium jako fizjoterapeuta. Do tej pory pracowałem po 7 godzin i 35 minut od poniedziałku do piątku i czasami w sobotę 5 godzin w zamian za dzień wolny w tygodniu. Teraz chcą mi wydłużyć czas pracy do 7 godzin i 35 minut w sobotę w zamian za jeden dzień wolny w tygodniu. Czy takie wydłużenie czasu pracy jest zgodne z prawem?
Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 93 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (j.t. Dz. U. z 2016 r., poz. 1638) czas pracy pracowników zatrudnionych w podmiocie leczniczym, z zastrzeżeniem art. 94 ust. 1, w przyjętym okresie rozliczeniowym, nie może przekraczać 7 godzin 35 minut na dobę i przeciętnie 37 godzin 55 minut na tydzień w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.
Jeżeli z obowiązującego w podmiocie leczniczym regulaminu pracy wynika, że sobota jest dniem wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, to pracodawca nie powinien planować pracownikom pracy na ten dzień.
Praca w wolną sobotę powinna zawsze być rekompensowana dniem wolnym od pracy. Przy czym bez względu na to ile godzin przepracował pracownik w sobotę – zawsze otrzymuje za nią dzień wolny od pracy.
Jeśli więc do tej pory pracował Pan w soboty jedynie 5 godzin, a otrzymywał wolny cały dzień (7 godzin 35 minut) to tak naprawdę nie wypracowywał Pan norm czasu pracy, jakie Pana obowiązują. Dlatego też nie ma przeszkód, aby w soboty pracował Pan 7 godzin 35 minut i w zamian za to otrzymywał cały dzień wolny od pracy.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika
Ostatnio dodane
Kodeks pracy
[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.
[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.