Kategoria: Czas pracy
Baner RODO

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wydłużenie czasu pracy

Autor: Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-11-29

Pracuję w sanatorium jako fizjoterapeuta. Do tej pory pracowałem po 7 godzin i 35 minut od poniedziałku do piątku i czasami w sobotę 5 godzin w zamian za dzień wolny w tygodniu. Teraz chcą mi wydłużyć czas pracy do 7 godzin i 35 minut w sobotę w zamian za jeden dzień wolny w tygodniu. Czy takie wydłużenie czasu pracy jest zgodne z prawem?

»Wybrane opinie klientów

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 93 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (j.t. Dz. U. z 2016 r., poz. 1638) czas pracy pracowników zatrudnionych w podmiocie leczniczym, z zastrzeżeniem art. 94 ust. 1, w przyjętym okresie rozliczeniowym, nie może przekraczać 7 godzin 35 minut na dobę i przeciętnie 37 godzin 55 minut na tydzień w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Jeżeli z obowiązującego w podmiocie leczniczym regulaminu pracy wynika, że sobota jest dniem wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, to pracodawca nie powinien planować pracownikom pracy na ten dzień.

Praca w wolną sobotę powinna zawsze być rekompensowana dniem wolnym od pracy. Przy czym bez względu na to ile godzin przepracował pracownik w sobotę – zawsze otrzymuje za nią dzień wolny od pracy.

Jeśli więc do tej pory pracował Pan w soboty jedynie 5 godzin, a otrzymywał wolny cały dzień (7 godzin 35 minut) to tak naprawdę nie wypracowywał Pan norm czasu pracy, jakie Pana obowiązują. Dlatego też nie ma przeszkód, aby w soboty pracował Pan 7 godzin 35 minut i w zamian za to otrzymywał cały dzień wolny od pracy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.



Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z czasem pracy?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Praca 7 dni w tygodniu

Pracuję po 6-7 godzin dziennie, a do tego w sobotę 6 godzin (niedziela rozliczana jest osobno jako tzw. dyżur). Mamy za mało pracowników i wychodzi na to, że pracuję praktycznie od poniedziałku do soboty, ale ponieważ nie wyrabiam godzin w tygodniu (maksymalnie mam 33 godziny), to nie dostaję za soboty dodatkowego wynagrodzenia, bo wszystko wliczane jest w etat. Czy to jest zgodne z prawem?

Harmonogram czasu pracy

Pracuję w równoważnym systemie czasu pracy na pół etatu. Pracodawca z dnia na dzień informuje mnie na ile godzin mam przyjść do pracy, np. mówi, że dziś pracujemy 5 godzin, a w następnym dniu każe iść do domu po 2 godzinach. Jest to bardzo męczące, bo nigdy nie wiem, ile godzin będę pracował w danym dniu. Czy pracodawca powinien ustalić jakiś harmonogram czasu pracy i się tego trzymać?

Odmowa zmiany rozkładu godzin pracy

Czy odmowa zmiany rozkładu godzin pracy upoważnia pracodawcę do wypowiedzenia umowy i w jakim trybie? Osobom pracującym na podstawie umowy o pracę 40 godzin tygodniowo od poniedziałku do piątku pracodawca chciałby zmienić te godziny na 7 godzin dziennie i 5 godzin w sobotę. Czy pracodawca może rozporządzać czasem pracy w taki sposób? Jakie formy wypowiedzenia są możliwe, tzn. z jakiego powodu pracodawca może rozwiązać umowę i czy musi podawać przyczynę wypowiedzenia?

Kiedy pracownik nie pracuje 8 godzin

Mam taką sytuację – pracownik podbija kartę na wejściu o 6:00 i wychodząc o 14:00. Na stanowisko pracy (spawacz) dociera o 6:15, a z niego odchodzi do szatni o 13:45. Czy temu pracownikowi mam zaliczyć 8 godzin pracy (przecież tak naprawdę pracownik nie pracuje 8 godzin)?

Częste zmiany w grafiku pracy

Mój problem polega na częstych zmianach w grafiku pracy przez mojego pracodawcę. W pracy mam trzymiesięczny okres rozliczeniowy. Nie mogę sobie niczego zaplanować, bo co przyjdę do pracy to pracodawca koryguje grafik pracy pod swoje potrzeby. Czy to jest zgodne z prawem?



Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »