Kategoria: Rozwiązanie umowy przez pracodawcę

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wycofanie wypowiedzenia bez zgody pracownika

Marta Handzlik • Opublikowane: 2018-10-19

Pracodawca ustnie poinformował mnie, że rozwiązuje ze mną umowę o pracę z powodu likwidacji stanowiska pracy. Po tej informacji poszłam do lekarza i otrzymałam zwolnienie lekarskie. Pomimo zwolnienia pracodawca przedstawił mi wypowiedzenie umowy o pracę, a ja dokumenty podpisałam. Kilka dni później pracodawca poinformował mnie, że wycofuje wypowiedzenie, ponieważ nie może zwolnić pracownika będącego na zwolnieniu lekarskim. Jednak ja nie chcę już wracać do pracy, więc zgłosiłam się do pracodawcy o wydanie świadectwa pracy i zapłatę odprawy, ale pracodawca odmówił. Czy miał takie prawo? Czy jest możliwe wycofanie wypowiedzenia bez zgody pracownika?

»Wybrane opinie klientów

Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat
Wygodny szybki dostęp do zagadnień prawa. Jasne i klarowne odpowiedzi .
Agnieszka

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że nie, pracodawca na wycofanie wypowiedzenia musi mieć zgodę pracownika, nawet jeśli wypowiedzenie zostało dokonane z naruszeniem przepisów prawa pracy.

Zgodnie z art. 61 Kodeksu cywilnego, zgodnie z przepisami dotyczącymi oświadczenia woli, wypowiedzenie umowy o pracę uznaje się za złożone z chwilą, gdy zostało dostarczone adresatowi w taki sposób, aby mógł się on zapoznać z jego treścią. Jednocześnie cofnięcie oświadczenia będzie skuteczne tylko wówczas, gdy dotrze do adresata jednocześnie lub wcześniej od wypowiedzenia.

Jeśli adresat zapoznał się już z wypowiedzeniem i dopiero potem nastąpi próba jego cofnięcia, to będzie to możliwe tylko za zgodą jednej ze stron.

Skoro więc Pani zapoznała się już z wypowiedzeniem, to pracodawca mógł wycofać je jedynie za Pani zgodą. Skoro Pani zgody nie wyraziła – pracodawca musi uznać, że umowa została rozwiązana i wypłacić Pani odprawę oraz wydać świadectwo pracy. Jeśli tego nie zrobi – przysługuje Pani roszczenie do sądu pracy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rozwiązaniem umowy?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »