Kategoria: Rozwiązanie umowy przez pracodawcę

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wybranie urlopu podczas okresu wypowiedzenia

Marta Handzlik • Opublikowane: 2016-06-03

Otrzymałem 2 marca wypowiedzenie umowy na czas określony, czyli obowiązuje mnie 2-tygodniowy okres wypowiedzenia. Według mnie zakończenie powinno nastąpić 20 marca, pracodawca napisał 13 marca. Kto ma rację? Pracodawca kazał mi iść do domu, a teraz przy odbiorze każe mi podpisać zaległy urlop – wstecz – na co się nie zgadzam, bo mogłem chodzić do pracy, ani razu nie zadzwonił, abym przyszedł podpisać urlop. Czy mogę się dowołać do sądu pracy?

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedź uzyskana szybko. W pełni profesjonalnie nakreślone możliwości rozwiązania problemu ,może niekoniecznie po mojej myśli( co też zostało ujęte w odpowiedzi )wiadomo każda sprawa ma swoje oblicze ,ale mimo to polecam. Warto mieć świadomość ,że można z kanapy zasięgnąć porad fachowców.
Alina
Super serwis, super kontakt, szybkie rzeczowe odpowiedzi za nie wielkie pieniądze (do kolejnych klientów serwisu:proszę się nie bać..za jakieś 100 zł z hakiem... można przyjacielsko porozmawiać przez kilka tygodni jak przy dobrej kawie i ciachu...zresztą często ją popijam pisząc do Pana Mecenasa...nie wiem jak Pan po drugiej stronie :)Każde moje pytanie...nie zostało bez odpowiedzi....chociaż poruszałam się jak \"dziecko we mgle\" gubiąc się i powracając do sprawy z uporem maniaka zadając nie raz oczywiste pytania. Dziękuję za zrozumienie i pomoc....za wyzwolenie mnie ze stresu, który przez moją niepewność mnie zjadał. Będę polecała ten portal wszystkim, którzy będą potrzebować porady prawnej, a i ja w razie potrzeby ..skorzystam powtórnie (obym nie musiała :) )...licho nie śpi . Pozdrawiam serdecznie Pana Marka G. oraz cały Zacny Zespół
Izabela
Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka

Zgodnie z art. 33 ustawy z dnia 26 czerwca 1974. Kodeks pracy „przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem”.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Co do zasady umowa o pracę zawarta na czas określony sama zawiera w sobie określenie momentu, w którym ustanie stosunek zobowiązaniowy zawarty przez pracodawcę i pracownika. Co do zasady więc, umowa o pracę na czas określony stwarza szczególny rodzaj więzi prawnej, w której strony mają pewność istnienia stosunku pracy przez z góry oznaczony czas. Z drugiej strony mogłoby dojść do sytuacji, w której zwarcie wiele lat temu umowy o pracę na czas oznaczony wymagałoby od pracodawcy zatrudnianie pracownika, nieprzydatnego dla przedsiębiorstwa z uwagi na zmianę profilu produkcji.

Ustawodawca zawarł zatem w art. 33 prawo do umieszczenia w umowie o pracę zawartej na okres dłuższy niż 6 miesięcy klauzuli o dopuszczalności wypowiedzenia takiej umowy z zachowaniem dwutygodniowego wypowiedzenia.

Przepisy wskazują, że wypowiedzenie powinno być dokonane na piśmie. Istotnym z punktu widzenia interesu pracodawcy jest fakt, że umowę o pracę na czas określony, w której zastosowano art. 33 można wypowiedzieć bez wskazania przyczyny wypowiedzenia.

Zachowują aktualność także postanowienia art. 30 § 21 dotyczące sposobu obliczania terminów wypowiedzenia. Wynika stąd, że okres wypowiedzenia skoro obejmuje tygodnie musi kończyć się w sobotę. Nie można zatem uznać, że umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu po upływie 14 dni od dnia następnego po skutecznym doręczeniu wypowiedzenia. Ustanie stosunku pracy nastąpi bowiem w sobotę po upływie co najmniej 2 tygodni. Jeżeli zatem wypowiedzenie doręczono we wtorek, to stosunek pracy ustanie dopiero w trzecią z kolei sobotę.

Zgodnie z Kodeksem pracy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu.

Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się do sądu pracy w ciągu 7 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę.

Podsumowując – jeśli otrzymał Pan wypowiedzenie w dniu 2 marca, to okres wypowiedzenia upływa w dniu 21 marca, a nie w dniu 13 marca. Ponadto można uznać, że Pana nieobecność potraktowana została prawidłowo jako wykorzystanie urlopu, chyba że z rozmowy z pracodawcą (co oczywiście może Pan udowodnić, bo jeśli nie ma Pan dowodu, to sprawa zostanie przegrana) wynikało, że zwalnia on Pana z obowiązku świadczenia pracy.

Co do odwołania od wypowiedzenia – okres 7 dniu płynął w dniu 9 marca i teraz nie może się Pan już odwołać od wypowiedzenia, nawet jeśli data jego upływu była źle wskazana. Przysługuje Panu co najwyżej roszczenie o wypłatę wynagrodzenia za dodatkowy tydzień i ewentualnie ekwiwalentu za urlop, jeśli nie podpisał Pan dotychczas wniosku urlopowego. Tu jednak, jak wspomniałam, musi się Pan liczyć z tym, że pracodawca przed sądem zezna, że nie zwalniał Pana z obowiązku świadczenia pracy, a udzielił Panu urlopu w okresie wypowiedzenia.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rozwiązaniem umowy?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »