• Autor: Marta Handzlik
Jestem nauczycielką w szkole podstawowej (oddziały przedszkolne). W przyszłym roku szkolnym w związku z brakiem godzin w naszych oddziałach przedszkolnych otrzymam 11 godzin w świetlicy szkolnej w naszej szkole i 15 godzin w oddziale 4-latków, który znajduje się w naszej szkole, ale jest to filia przedszkola, jednak podlega pod tę samą gminę i organ prowadzący, czyli jest to uzupełnienie pensum. Za pół roku kończę 55 lat i chciałabym iść w listopadzie na świadczenie kompensacyjne. Spełniam wszystkie warunki. Organ prowadzący poinformował mnie, że gdy pójdę w listopadzie, to nie otrzymam 6-miesięcznej odprawy, bo na własny wniosek rozwiązuje stosunek pracy. Jeżeli chce dostać odprawę, to muszę pracować do końca roku szkolnego. Czy to jest zgodne z przepisami?
Niestety organ prowadzący ma rację – jeśli to Pani rozwiąże stosunek pracy, to nie ma podstaw do wypłacenia Pani odprawy z tytułu zwolnień z przyczyn organizacyjnych. Otrzyma Pani jedynie odprawę emerytalną.
Zgodnie z art. 20 KN dyrektor szkoły w razie częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć rozwiązuje z nim stosunek pracy lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny. Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może wyrazić zgodę na ograniczenie zatrudnienia.
Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyn określonych wyżej, przysługuje odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Rozwiązanie stosunku pracy w takim przypadku następuje z końcem roku szkolnego po uprzednim trzymiesięcznym wypowiedzeniu.
Skoro to nie organ prowadzący Panią zwolni, nie otrzyma Pani odprawy.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marta Handzlik
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.