Kategoria: Rozwiązanie umowy przez pracownika

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Ustne ustalenie zwolnienia z obowiązku pracy

Autor: Marta Handzlik • Opublikowane: 2016-06-20

Pracowałam u pracodawcy przez na umowie o pracę na czas nieokreślony. Niedawno złożyłam wypowiedzenie umowy za porozumienie stron. W chwili dawania wypowiedzenia dogadałam się z szefem, że przeszkolę pracownika na moje stanowisko przez 2 tygodnie, a później odejdę z pracy, na co on się zgodził, jak również zgodził się na wypłatę mojego 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Dziś stwierdził, że nie wypłaci mi tej kwoty i że mam chodzić do końca do pracy. Niestety wcześniejsze ustalenia są tylko ustne, a podpisane jest wyłącznie porozumienie–wypowiedzenie. Czy mogę jakoś żądać ustalonego zwolnienia z obowiązku pracy?

Marta Handzlik

Zgodnie z art. 30 ustawy Kodeks pracy „umowa o pracę rozwiązuje się:

1) na mocy porozumienia stron,

2) przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem),

3) przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia),

4) z upływem czasu, na który była zawarta,

5) z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta”.

Porozumienie stron to umowa rozwiązująca stosunek pracy. Może być zawarte w dowolnej formie i w każdym momencie istnienia stosunku pracy.

Porozumienie powinno określać datę ustania stosunku pracy. Zdaniem SN (wyrok z dnia 20 października 1998 r., sygn. akt I PKN 317/98, OSNAPiUS 1999, nr 22, poz. 721) termin rozwiązania stosunku pracy za porozumieniem stron z przyczyn dotyczących pracodawcy może być określony zdarzeniem przyszłym, zwłaszcza gdy zdarzenie to (likwidacja stanowiska pracy) jest przez strony przewidywane po okresie dłuższym niż okres wypowiedzenia przez pracodawcę oraz przy zastrzeżeniu, że termin ten może ulec jedynie przedłużeniu.

Wypowiedzenie jest jednostronnym oświadczeniem woli pracownika lub pracodawcy, powodującym ustanie stosunku pracy z upływem jego okresu i z reguły w terminie ustalonym przez ustawodawcę jako dzień, w którym może nastąpić ustanie stosunku pracy. Wypowiedzenie rozpoczyna swój bieg z chwilą dojścia do wiadomości drugiej strony w taki sposób, że mogła się z nim zapoznać.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Jeżeli wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników, pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 miesiąca. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia.

Wobec powyższego należy podkreślić, że jeśli doszło do porozumienia stron co do zakończenia stosunku pracy, to nie ma mowy o okresie wypowiedzenia. Dlatego tez zgoda pracodawcy na rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem, nie obliguje go do wypłaty wynagrodzenia za kolejne miesiące, chyba ze wynika to wprost z ustaleń zawartych w porozumieniu.

Jeśli jest Pani w stanie udowodnić, że porozumiała się Pani z pracodawcą co do tego, że ma wypłacić wynagrodzenie za kolejne miesiące – powinna Pani złożyć pozew do sądu. Jednak bez dowodów i przy braku takiego zapisu w porozumieniu stron, szansa na wygraną jest niewielka.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Wypowiedzenie umowy przez pracownika

Czy przed upływem terminu 6 miesięcznego zwolnienia lekarskiego (1 dzień przed upływem tego terminu) mogę wypowiedzieć pracodawcy umowę o pracę zawartą na czas nie określony, z zachowaniem 1 miesięcznego terminu wypowiedzenia?

Rozwiązanie umowy z winy pracodawcy

Jeżeli wypłatę pensji otrzymałem 3 dni później, to czy mogę rozwiązać umowę z pracodawcą z jego winy (jako ciężkie naruszenie jego obowiązków)? Pracodawca wypłacał mi pensję na czas tylko przez poprzednie 3 miesiące ale przez poprzednie 2 lata zawsze było to dużo później i w ratach, dopiero teraz stara się robić to na czas gdy wielu pracowników zwalnia się.

Rozwiązanie umowy na urlopie wychowawczym

Od 22 października 2007 r. jestem na urlopie wychowawczym w macierzystej firmie. Mam szansę podjąć prace w innym zakładzie na pełny etat, ale ilość godzin jest mniejsza niż w zakładzie macierzystym, co pozwoliło by mi na sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem (5 h dziennie). Mogłabym się wymieniać z mężem w opiece nad dzieckiem. Mam wątpliwości co do rozwiązania umowy o prace w starym zakładzie. Czy mogę to zrobić będąc na wychowawczym? Nie znam dokładnego terminu kiedy mogłabym podjąć prace w nowej firmie a zależy mi na ciągłości lat pracy. Jednocześnie nie chciałabym się narażać poprzedniemu pracodawcy, ale czas i wynagrodzenie które mi proponuje sprawia, że nie mogę zapewnić dziecku należytej opieki.

Dłuższy okres wypowiedzenia

Pracuję w jednej firmie od 9 lat. Aktualnie mam możliwość zmiany zatrudnienia. Z tego co pamiętam w aktualnej umowie o pracę mam zapisany 14-dniowy okres wypowiedzenia. Czy w myśl Kodeksu pracy jest to aktualny (ważny) okres, czy pracodawca może wyznaczyć dłuższy okres wypowiedzenia np. 3-miesięczny? Jakie inne uwarunkowania mogą jeszcze wystąpić?

Odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia

Wczoraj rozwiązałam umowę o pracę z art. 55 § 11 K.p. W firmie byłam zatrudniona ponad 10 lat na czas nieokreślony. Czy należy mi się 3-miesięczna odprawa?

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika kontra dyscyplinarka

Mam prawie pewność, że pracodawca zamierza wręczyć mi wypowiedzenie dyscyplinarne z pracy. Czy składając jutro wypowiedzenie umowy o pracę, muszę nadal liczyć się z tym, że pracodawca będzie miał prawo wręczyć mi dyscyplinarkę, mimo że go uprzedzę i rano złożę wypowiedzenie w kadrach?

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »