Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Urlop zdrowotny dla nauczyciela

Marta Handzlik • Opublikowane: 2014-09-16

Czy mogę skorzystać z urlopu zdrowotnego dla nauczycieli, jeśli przepracowałam w szkole 11 lat, a obecnie jestem zatrudniona na cały etat, na czas nieokreślony? Dodam, że trzy lata temu przez rok nie byłam nigdzie zatrudniona.

»Wybrane opinie klientów

Szybka i profesjonalna usługa. Będziemy w przyszłości korzystać z Państwa pomocy.
Stowarzyszenie Wkra
Po raz kolejny profesjonalizm na najwyższym poziomie.
 
Jerzy
Odpowiedź bez wychodzenia z domu
Monika, 33 lata, pracownik biurowy
Moja opinia o poradach prawnych świadczonych przez w.w. usługodawcę jest pozytywna.
Bernadeta, nauczyciel akademicki emeryt, 76 lat
Bardzo obszerne wytłumaczenie i podkreślenie dla mnie kluczowych kwestii kilka razy. Język zrozumiały dla każdego.
Kinga, księgowa, 29 lat

Odpowiadając na Pani pytanie, uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 73 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 675, z późn. zm.) nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku.

Do okresu siedmioletniej pracy w szkole, o którym mowa wyżej, wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku okresu niezdolności do pracy i urlopu trwających dłużej niż 6 miesięcy wymagany okres pracy przedłuża się o ten okres.

Okres siedmioletniej pracy w szkole, uzasadniający prawo do urlopu, powinien przypadać bezpośrednio przed datą rozpoczęcia urlopu dla poratowania zdrowia. Wymóg siedmioletniego okresu pracy w szkole dotyczy udzielenia pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia.

Z pytania wynika, że jest Pani zatrudniona od 11 lat w szkole, a więc spełnia warunek dotyczący wymaganych 7 lat przed otrzymaniem prawa do urlopu dla poratowania zdrowia, mimo rocznej nieobecności w pracy spowodowanej brakiem zatrudnienia. Tak więc nie ma przeszkód, aby udzielić Pani urlopu dla poratowania zdrowia, jeśli jest Pani zatrudniona na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z urlopem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Wykorzystanie zaległego urlopu wypoczynkowego podczas urlopu dla poratowania zdrowia

Jestem na kończącym się urlopie macierzyńskim. Moim głównym źródłem utrzymania jest praca w szkole, drugim praca w poradni. Złożyłam wniosek...

Koniec urlopu wychowawczego i kolejna ciąża

Jestem do końca lutego na urlopie wychowawczym i z dniem 1 marca wracam do pracy. Od niedawna wiem, że jestem w ciąży. Lekarz zasugerował...

Kto ma prawo do urlopu wychowawczego?

Byłam na urlopie wychowawczym 6 miesięcy, gdy uległa likwidacji firma w której pracowałam. Poinformowano mnie, że straciłam prawo do urlopu i że...

Wymiar urlopu wypoczynkowego po urlopie wychowawczym

Pracownica w czasie urlopu wychowawczego, w 2011 r. pracowała na 1/2 etatu, w 2012 r. od stycznia do października na 1/4 etatu. Pracodawca...

Błędne złożenie wniosku o urlop macierzyński

Posiadam umowę o pracę do 31 sierpnia tego roku. Od lutego przebywam na urlopie macierzyńskim. Wniosek o urlop macierzyński wypełniłam zgodnie...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »