Kategoria: Urlop
Baner RODO

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z urlopem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Pytania

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14


2 dni opieki nad dzieckiem a nieformalny związek bez ślubu

Żyjemy w nieformalnym związku i mamy córeczkę. Oprócz tego moja partnerka ma jeszcze dwoje dzieci z poprzedniego związku. Czy mogę wziąć 2 dni opieki nad swoim dzieckiem, a ona 2 dni na swoje?

więcej ››

Urlop wychowawczy a dziecko w przedszkolu

Jestem na urlopie wychowawczym do 20.11.2010 r., ale udało mi się zapisać dziecko do przedszkola od 1.09.2010. Czy muszę wrócić wcześniej do pracy? Jeśli tak, to kiedy powinnam poinformować o tym pracodawcę? Czy przysługuje mi zaległy urlop?

więcej ››

Przedawnienie urlopu i naliczanie urlopu podczas macierzyńskiego i wychowawczego

Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony. W 2007 r. poszłam na urlop macierzyński, a potem od razu na 3-letni urlop wychowawczy – kończy się on czerwcu 2010 r. Okazuje się, że miałam do wykorzystania urlop za 2006 r. Czy taki urlop ulega przedawnieniu? Jak poza tym wygląda naliczanie urlopu za okres urlopu macierzyńskiego i wychowawczego? Czy muszę go wykorzystać przed powrotem do pracy?

więcej ››

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy – jak wyliczyć to wynagrodzenie?

Mam pytanie o wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy. Wydaje mi się, jest ono dokładnie takie samo, jakie byłoby, gdybym w tym czasie była w pracy, np. moja stawka godzinowa wynosi 10 zł, więc jeśli przepracuję 100 godzin, to do wypłaty dostanę 1000 zł. Jeśli będę miała 50 godzin pracy i 50 urlopu, to i tak otrzymam 1000 zł. W wakacje pracuję jednak więcej, np. 200 godzin, a po wakacjach będę szła na urlop. Jak wtedy wyliczyć wynagrodzenie? Czy dłuższa praca przez wakacje wpłynie na wynagrodzenie za urlop? Szef mówi, że dłuższy czas pracy w wakacje nie będzie miał nic do rzeczy.

więcej ››

Okres ochronny po macierzyńskim a wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy

Żona chce wziąć teraz (po macierzyńskim, L4 i wykorzystaniu części urlopu) urlop wychowawczy na pół roku. Czy po powrocie żony z wychowawczego i obniżeniu jej wymiaru czasu pracy firma nadal nie będzie mogła zwolnić żony przez rok? Z jakim wyprzedzeniem należy złożyć wniosek o obniżenie czasu pracy? Czy jeśli jednak żona nie pójdzie na wychowawczy, to fakt, że żona była na L4 i na urlopie, nie wpłynie na utratę prawa do „ochronki” przy obniżonym czasie pracy?

więcej ››

Wysokość zasiłku chorobowego w przypadku zmniejszenia etatu

Od miesiąca jestem w ciąży, pracuję jako nauczycielka w przedszkolu, od marca pracuje 1 godzinę dziennie mniej, z czym wiąże się oczywiście mniejsza pensja. Czy jeśli pójdę na zwolnienie, to średnia będzie liczona z ostatnich 12 miesięcy?

więcej ››

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim na pół etatu

Obecnie przebywam na urlopie macierzyńskim, ogólnie nie ma mnie w pracy od września 2008 (urodziłam dziecko, później macierzyński, później druga ciąża i teraz macierzyński). W międzyczasie moje obowiązki rozdzielono na kilka osób i gdy wrócę do pracy, to nie będę miała co robić w firmie. Czy pracodawca musi mnie przyjąć z powrotem? Czy mogę wnioskować o przywrócenie na 1/2 etatu, a wcześniej wykorzystać np. 3 miesiące urlopu wychowawczego? Z jakim wyprzedzeniem muszę napisać wniosek w sprawie powrotu do pracy i obniżenia wymiaru pracy?

więcej ››

Jak wyliczyć okres pracy – czy mam już 10 lat pracy?

Chciałabym, aby ktoś mi pomógł. Moja sytuacja wygląda następująco: po LO staż roczny, w tym samym czasie studiowałam zaocznie, po stażu podjęłam pracę, ale dalej studiowałam. Później mnie zwolnili, tzn. w marcu 2009 roku, od kwietnia pobierałam zasiłek półroczny, a obroniłam się w czerwcu 2009 r. Ile lat w takim razie wynosi mój wymiar urlopu?

więcej ››

Praca podczas urlopu wychowawczego

Obecnie przebywam na płatnym urlopie wychowawczym, który mi się kończy w maju tego roku. Chciałabym wcześniej iść do innej pracy, tylko nie wiem, czy mogę ją podjąć podczas bycia na urlopie. Jeśli tak, to czy muszę u swojego pracodawcy to zgłosić i rozwiązać umowę?

więcej ››

Ilość dni urlopu a niepełny etat

Ile mam dni urlopu, jeśli pracuję od lutego 2009 r. na umowę o pracę, a we wrześniu ukończyłam studia licencjackie? Dodam, że pracuję na 7/8 etatu.

więcej ››

Zaległy urlop dopiero w czerwcu – czy to zgodne z prawem?

Mam zaległy urlop za 2009 r. Do czerwca nikt z pozostałych współpracowników nie może mnie zastąpić, a przerwanie na miesiąc zajęć, które prowadzę, zniwelowałoby dotychczasowe efekty pracy. Pracodawcy zależy więc, bym kontynuowała zajęcia. Ja także chciałabym pójść na zaległy urlop w czerwcu i połączyć go z urlopem bieżącym. Czy to możliwe?

więcej ››

Wysokość składek ZUS podczas urlopu wychowawczego

Jestem na urlopie wychowawczym płatnym. Byłam ostatnio w ZUS-ie i powiedziano mi, że moje składki są odprowadzane od niepoprawnej kwoty. Księgowe w mojej firmie odnotowują składki od kwoty zasiłku wychowawczego (400 zł), a dowiedziałam się, że składki powinny być odprowadzane od najniższej płacy krajowej. Gdzie leży prawda?

więcej ››

Czy mogę wycofać wniosek o urlop wychowawczy?

Obecnie przebywam na urlopie wypoczynkowym, po macierzyńskim. Złożyłam także wniosek o wychowawczy po wypoczynkowym. Dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Czy mogę w takiej sytuacji po wykorzystaniu wypoczynkowego urlopu dostarczyć pracodawcy L4 i zrezygnować z wychowawczego? Czy w takim wypadku będę miała normalnie płatny ten czas w związku z tym, że będę na L4 do końca rozwiązania?

więcej ››

Praca po 12 godzin – ile mam urlopu?

Pracowałam pół roku po 8 godzin i drugie pół roku po 12 godz. Przysługuje mi 26 dni urlopu, wykorzystałam już jakieś 14-15 dni. Pracodawca poinformował mnie wczoraj, że przysługuje mi jeszcze kilkanaście godzin urlopu, bo według niego jeden dzień urlopu odpowiada 12 godzinom pracy (w Kodeksie pracy dzień urlopu odpowiada 8 godz. pracy), czyli za jeden dzień urlopu zabiera mi 1,5 dnia. Czy słusznie?

więcej ››

Wniosek o urlop wychowawczy

W lutym kończy mi się urlop macierzyński. Po nim chciałabym skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego – przez 2 tygodnie, następnie zaś wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy i urlop z tego roku. Na samym końcu chcę złożyć podanie do pracodawcy o urlop wychowawczy. Czy pracodawca może mi odmówić jego podpisania?

więcej ››

Dodatkowy urlop macierzyński od stycznia 2010

Jeśli jestem na macierzyńskim od 30 września 2009 r. do 16 lutego 2010 r., to czy obejmuje mnie ten dodatkowy urlop, który został wprowadzony od stycznia 2010, czy dotyczy on tylko kobiet, które urodziły w 2010 r.?

więcej ››

Czy weekend wlicza się do urlopu?

Czy w urlop wlicza się sobota i niedziela, czy nie? Mój mąż dostaje 3 tygodnie urlopu, włącznie z weekendem, po 10 latach pracy.

więcej ››

Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia podczas urlopu wychowawczego

Proszę o pomoc w następującej sprawie: czy będąc na urlopie wychowawczym, mogę zgłosić dziecko do ubezpieczenia i objąć je własnym?

więcej ››

„Urlop pod gruszką” a zaległy urlop

Wiem, że aby otrzymać dofinansowanie urlopu z zakładowego funduszu świadczeń (tzw. urlop pod gruszką), niezbędne jest co najmniej jednorazowe „wzięcie” urlopu trwającego nieprzerwanie 2 tygodnie. Czy najpierw muszę wykorzystać urlop z poprzedniego roku i dopiero potem, aby dostać dofinansowanie, wziąć 2 tygodnie z nowej puli?

więcej ››

Urlop w celu opieki nad dzieckiem do lat 14

Czy pracodawca może mi odmówić przysługującego mi urlopu z tytułu opieki nad dzieckiem do lat 14? Jego argumentacja jest taka, że „nie da, ponieważ do końca listopada przebywałam na urlopie macierzyńskim”.

więcej ››

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z urlopem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)


Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »