Kategoria: Urlop
Baner RODO

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z urlopem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Pytania

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14


Drugi wniosek o urlop wychowawczy – ile wychowawczego jeszcze mi zostało?

Chcę przedłużyć urlop wychowawczy. Syn urodził się 7.09.2008 r., a mój pierwszy wniosek o urlop dotyczył okresu od 15.04.2009 r. do 30.04.2011 r. Chciałabym zacząć pracę, gdy syn pójdzie do przedszkola. Kiedy więc złożyć drugi wniosek o wychowawczy? Czy jeszcze mogę go złożyć? Ile wychowawczego jeszcze mi zostało?

więcej ››

Ustalanie planu urlopów bez konsultacji z pracownikami i związkami zawodowymi

Czy pracodawca może narzucić pracownikowi, że urlop ma wykorzystać tylko od stycznia do połowy kwietnia i od listopada do połowy grudnia? W firmie planowane są obecnie urlopy. Istnieją też organizacje związkowe, ale chyba nikt im do akceptacji tych planów nie przedstawia.

więcej ››

Urlop macierzyński – jak go otrzymać, jakie dokumenty dostarczyć pracodawcy?

To będzie mój pierwszy urlop macierzyński i zupełnie nie wiem, co i gdzie załatwiać. Za kilka dni będę rodzić. Jestem zatrudniona na czas nieokreślony i na zwolnieniu lekarskim pobieram całą pensję. Chciałabym wiedzieć, co dalej po urodzeniu dziecka. Jak załatwić urlop macierzyński? Ile on będzie wynosił? Jak będzie płatny?

więcej ››

Wniosek o urlop wychowawczy – co musi zawierać?

Mam pytanie o wniosek o urlop wychowawczy. Moja żona obecnie ma urlop macierzyński plus dodatkowo 2 tygodnie i chce przejść na urlop wychowawczy. Jest zatrudniona na umowę o pracę na czas określony do 29.02.2012 r. Co musi zawierać wniosek o urlop wychowawczy? Na jaki okres może być udzielony urlop wychowawczy (żona chciałaby na 3 lata, ale umowa kończy się wcześniej). Ile wynosi zasiłek podczas urlopu wychowawczego?

więcej ››

Urlop szkoleniowy dla studenta na napisanie i obronę pracy

Jestem na ostatnim roku studiów inżynierskich (politechnika), ale nie musiałem występować do pracodawcy o zgodę na zaoczne podnoszenie wykształcenia, nie korzystam również z dofinansowania. Czy zgodnie z ostatnimi zmianami w prawie do urlopu dla studiujących też należą mi się te dodatkowe 21 dni na napisanie i obronę pracy?

więcej ››

Wykorzystanie rocznej puli urlopu a prawo do urlopu na żądanie

Jestem zatrudniony na umowę o pracę na 1/4 etatu. W lipcu wykorzystałem na wakacje przysługujący mi urlop wypoczynkowy. Czy nadal przysługuje mi w nagłej sytuacji urlop na żądanie? Dotychczas nie wykorzystałem żadnego z 4 dni przysługującego urlopu na żądanie, ale z tego, co wiem, to urlop na żądanie zabiera dni z puli urlopu wypoczynkowego. Czy w mojej sytuacji nie mogę zatem wziąć już urlopu na żądanie?

więcej ››

Zmiana pracy a wykorzystanie urlopu przed końcem roku

Powiedziano mi w pracy, że mam określoną ilość dni urlopu do wykorzystania w roku. Następnie wykorzystałem ten urlop. Do końca roku zostały jeszcze 3 miesiące. Czy mogę bez żadnych konsekwencji zmienić pracę? Czy byłyby jakieś konsekwencje, gdybym odszedł z firmy, a jeśli tak to jakie? Dodam, że jeszcze nie mam umowy do końca roku, tylko do połowy października i nową umowę mam mieć wkrótce.

więcej ››

Jak wyegzekwować zaległy urlop – pracodawca nie chce udzielić urlopu

Mam zaległe 15 dni urlopu. Kilka razy zwracałem się do pracodawcy z prośbą o urlop, jednak pracodawca odmawia urlopu, argumentując, że jest teraz gorący okres w firmie (ten gorący okres trwa od dwóch lat). Co zrobić, żeby wyegzekwować urlop? Czy skarga w PIP coś da? Czy skargę można złożyć anonimowo (nie chcę się narażać w pracy)?

więcej ››

Prawo do urlopu a pierwszy rok pracy

Podjęłam pracę 7 czerwca br. Przepracowałam 2,5 miesiąca i dostałam wypowiedzenie (z powodu likwidacji miejsca pracy). Umowę miałam na czas określony (do końca roku). Czy za te przepracowane 3 miesiące należy mi się ekwiwalent za niewykorzystany urlop?

więcej ››

10-dniowy urlop w ciągu roku – czy to obowiązek pracownika?

Z tego, co się orientuję, to pracodawca ma obowiązek dać mi 2 pełne tygodnie urlopu, czyli 10 dni roboczych. A jeżeli ja nie chcę w ciągu roku brać pełnych 10 dni? Czy mogę podzielić urlop na mniejsze części?

więcej ››

Dodatkowy urlop wychowawczy a niepełnosprawne dziecko

Moja 4-letnia córka posiada orzeczenie o niepełnosprawności. W pełnym wymiarze wykorzystałam urlop macierzyński, potem wypoczynkowy i wychowawczy. Urlop wychowawczy skończył się w lutym 2010. Mając podstawę w postaci orzeczenia o niepełnosprawności, przedłużyłam urlop o pół roku, czyli do końca sierpnia 2010 r. Czy mogę jeszcze przedłużyć urlop do września 2010? Jeśli nawet dłużej, to do kiedy?

więcej ››

Termin wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop

Kiedy powinien być wypłacony ekwiwalent urlopowy? Złożyłam wypowiedzenie, którego termin upływa 14 lipca – czy ten dzień jest dniem wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop? A może dzień wypłaty wynagrodzenia? Znalazłam wyrok SN z dnia 29 marca 2001 r. (sygn. akt: I PKN 336/00, OSNP 2003/1/14), ale nie wiem, czy to wystarczy.

więcej ››

Wniosek o urlop wychowawczy a wypowiedzenie umowy o pracę

Chciałbym złożyć wniosek o urlop wychowawczy, ale obawiam się, że pracodawca niebawem wręczy mi wypowiedzenie umowy o pracę. Rozumiem, że od momentu złożenia wniosku o urlop wychowawczy pracodawca nie może już mnie zwolnić? Co jeśli któregoś dnia właściciel firmy wręczy mi wypowiedzenie, a ja zarazem będę chciał złożyć wniosek o urlop? Czy wypowiedzenie umowy muszę podpisać?

więcej ››

Urlop i zasiłek macierzyński a umowa na czas określony

Obecnie jestem w 23. tygodniu ciąży i ze względów zdrowotnych jestem na zwolnieniu lekarskim (będę na nim prawdopodobnie do końca ciąży). Moja umowa kończy się w grudniu. W jakim wymiarze przysługuje mi urlop macierzyński? Czy później należy mi się też urlop wychowawczy? Na jakich zasadach mogłabym go otrzymać, jeśli nie jestem mężatką?

więcej ››

Urlop wychowawczy a umowa o pracę na czas określony

Mam umowę o pracę do 31.12.2011 r. Planuję zajść w ciążę jak najszybciej, a później przejść na urlop wychowawczy. Jak to teraz wygląda? Czy jest płatny i czy muszę wybrać cały, aby go otrzymać? Czy w związku z określonym terminem zakończenia umowy wychowawczy w ogóle nie będzie mi się należał?

więcej ››

Kolejna ciąża podczas urlopu wychowawczego a prawo do zasiłku i urlopu macierzyńskiego

Jestem obecnie na urlopie wychowawczym, który kończy się pod koniec września, ale jestem w ciąży i dzieci (ciąża bliźniacza) urodzą się w listopadzie, albo i wcześniej. Już teraz mam zwolnienie lekarskie, bo ciąża jest zagrożona. Czy będzie mi przysługiwał urlop (i zasiłek) macierzyński oraz urlop wychowawczy, jeżeli dzieci urodzą się przed zakończeniem urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko? Jakie dokumenty i komu powinnam przedstawić? Obecnie przebywam za granicą.

więcej ››

Zaległy urlop – do kiedy należy wykorzystać zaległy urlop?

W lipcu wracam do pracy po półrocznym zwolnieniu lekarskim. Za rok 2009 mam zaległy urlop w wymiarze 10 dni. Kiedy powinnam wykorzystać ten urlop? Kto o tym decyduje: pracodawca czy ja?

więcej ››

Warunki otrzymania płatnego urlopu wychowawczego

Córka po porodzie podjęła pracę na 1/4 etatu (umowa na 2 lata). Przepracowała 3 miesiące i chciałaby udać się na urlop wychowawczy, bo nie jest w stanie pogodzić macierzyństwa z pracą. Czy córka może już ubiegać się o płatny urlop wychowawczy?

więcej ››

Niezdolność do pracy powyżej 33 dni a praca w kilku firmach

Pracownica jest zatrudniona w 3 firmach, odpowiednio na 1/2, 1/4 i 1/4 etatu. W pierwszej z nich w tym roku przebywała na zwolnieniu lekarskim 15 dni, w pozostałych pracuje od marca (nie było zwolnienia). Do wszystkich 3 firm dostarczyła zwolnienie lekarskie (ciąża) na okres 30 dni. W pierwszej liczba dni płaconych przez pracodawcę przekroczy 33/rok – resztę płaci ZUS. A co z pozostałymi firmami? Czy też muszą przekroczyć limit 33 dni, aby płacił ZUS? Czy wystarczy, że pracownica w jednej z nich przekroczyła te 33 dni?

więcej ››

Powrót po macierzyńskim a dzień wolny od pracy w firmie

Skończyłam urlop macierzyński 2 kwietnia, który w moim zakładzie pracy był dniem wolnym z racji dodatkowego dnia za 1 maja. Czy przysługuje mi zatem dzień wolny, skoro byłam na urlopie macierzyńskim?

więcej ››

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z urlopem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)


Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »