Kategoria: Urlop

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z urlopem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Pytania

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14


Delegacja w czasie urlopu

Mój pracodawca chce, abym odbył delegację podczas urlopu wypoczynkowego. Chodzi o to, żeby koszt delegacji był kosztem kwalifikowanym w ramach projektu, dlatego muszę to zrobić poza moimi obowiązkami wynikającymi z umowy o pracę. Czy taka sytuacja jest prawidłowa? Co będzie, jeśli ulegnę wypadkowi podczas takiego wyjazdu?

więcej ››

Urlop uzupełniający

Obecnie mam 20 dni urlopu. Ukończyłem liceum ogólnokształcące, następnie odbyłem staż (pół roku) i przygotowanie zawodowe (też pół roku). Później pracowałem już na pełny etat i w grudniu minie pięć lat od rozpoczęcia mojej pracy. Czy staż i przygotowanie zawodowe należy uwzględnić przy obliczaniu wymiaru urlopu? Czy w grudniu dostanę dodatkowo 6 dni urlopu? Według moich obliczeń: 4 + 0,5 + 0,5 + 5 = 10. Czy ww. równanie jest poprawne?

więcej ››

Pierwsza praca a wymiar urlopu

Pracuję na pół etatu. Pierwszą umowę dostałam na okres próbny od 10 kwietnia br. do 30 czerwca br. Następnie otrzymałam umowę od 1 lipca – na dwa lata. Jest to moja pierwsza praca. Jak mam obliczyć należny mi urlop?

więcej ››

Ciąża a umowa o pracę na czas określony

Ważność mojej umowy o pracę kończy się wraz z początkiem maja 2013 r. Obecnie jestem w trzecim miesiącu ciąży, termin porodu wypada na początku kwietnia. Zapewne umowa nie zostanie przedłużona. Załóżmy, że nie wykorzystam wszystkich dni urlopu z 2012 r. Czy otrzymam ekwiwalent pieniężny w momencie zakończenia umowy? A co z niewykorzystanym urlopem za kilka miesięcy 2013 r.? Czy będąc na urlopie macierzyńskim, mam zarejestrować się w urzędzie pracy?

więcej ››

Planowanie urlopu

W mojej firmie planuje się urlopy za pomocą specjalnej aplikacji komputerowej. Pracodawca poprosił, abyśmy zaplanowali niewykorzystane do tej pory dni urlopu. Mamy na to czas do 10 października. Czy pracodawca może zmusić mnie do wykorzystania urlopu bieżącego w tym roku kalendarzowym?

więcej ››

Jak obliczyć urlop?

Miałem umowę o pracę na czas określony od 1 kwietnia 2011 do 31 lipca 2012 r. W 2012 r. wykorzystałem 12 dni urlopu. Od 1 sierpnia pracuję w innym zakładzie i mam umowę na czas określony do 31 lipca 2013 r. Ile dni urlopu należy mi się we wrześniu? Umowę rozwiązuję 30 września 2012 r. i chciałbym wykorzystać należny mi urlop. Licząc od stycznia do września, mamy 9/12 x 20 = 15 dni. Jednak od 1 sierpnia mam nową umowę z innym pracodawcą i jak policzę 2/12 x 20, to wychodzi 3,33. Czy zatem za sierpień i wrzesień 2012 r. otrzymuję 3 czy 4 dni urlopu?

więcej ››

Zmienne składniki wynagrodzenia a urlop

Od kilku lat pracuję w pewnej firmie. Moje wynagrodzenie to 1500 zł podstawy plus prowizja za sprzedane produkty. W trzecim miesiącu ciąży poszłam na zwolnienie lekarskie ze względu na złe samopoczucie. Przez 6 miesięcy dostawałam świadczenie w wysokości średniej z 12 ostatnich miesięcy z uwzględnieniem prowizji, czyli ok. 5000 zł. Teraz jestem na urlopie macierzyńskim i nadal dostaję 5000 zł. Po urlopie macierzyńskim chciałabym wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy (74 dni). Jakie otrzymam wynagrodzenie, skoro minie dokładnie rok od momentu, w którym poszłam na zwolnienie lekarskie? Czy pracodawca może nie udzielić mi urlopu wypoczynkowego?

więcej ››

Urlop ojcowski – płatny czy nie?

Czy ojcowski urlop jest płatny?

więcej ››

Nowa praca a wymiar urlopu

Dziewiątego czerwca tego roku kończy mi się dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Już 11 czerwca podejmuję jednak nową pracę w „starej pracy”. Będę mieć wypłacony ekwiwalent za urlop za czerwiec. Pytanie: czy w nowej pracy też będzie mi się należał urlop za czerwiec po przepracowaniu miesiąca?

więcej ››

Skrócenie urlopu macierzyńskiego

Czy jest możliwy powrót do pracy po 4 tygodniach urlopu macierzyńskiego?

więcej ››

Wymiar urlopu dla pracownika po studiach

Po ukończeniu liceum pracowałem nieprzerwanie przez niemal 3 lata, po czym rozpocząłem studia. Obecnie jest to mój pierwszy rok pracy po studiach (licencjat). Według mnie należy mi się 26 dni urlopu – 3 lata pracy + 8 lat do urlopu za studia. Niestety moja kadrowa jest zdania, że praca przed rozpoczęciem studiów nie wlicza się do naliczenia okresu urlopowego. Kto ma rację?

więcej ››

Niedostarczenie świadectwa a zaległy urlop

W 2005 r. ukończyłem liceum. Zaraz potem podjąłem pracę w miejscu, w którym pracuję do dzisiaj. Wciąż jednak dostaję tylko 20 dni urlopu, mimo że od zeszłego roku przysługuje mi 26. W kadrach poinformowano mnie, że skoro dopiero teraz dostarczyłem świadectwo ukończenia szkoły, od tego roku należy mi się dłuższy urlop. Czy to prawda? Czy mogę starać się o zaległe 6 dni urlopu za zeszły rok?

więcej ››

Nabywanie urlopu w pierwszej pracy

Wiem, że w swojej pierwszej pracy pracownik nabywa prawo do urlopu po przepracowaniu pierwszego miesiąca. Ale czy oznacza to, że za ten pierwszy miesiąc urlop w ogóle nie przysługuje, czy tylko że nie można wziąć go z góry? Jeśli w 2011 roku pracowałam od początku lutego do końca grudnia, czyli przepracowałam 11 miesięcy (i jest to moja pierwsza praca w życiu), to urlop należy mi się za 10 czy za 11 miesięcy? W pierwszym przypadku wychodziłoby 10 * 1,66 = 16,66 dnia (i tak twierdzi mój pracodawca), w drugim zaś 11 * 1,66 = 18,33 dnia.

więcej ››

Kiedy wnioskować o urlop?

Ile dni przed planowanym urlopem wypoczynkowym należy złożyć wniosek o udzielenie go? Kiedy pracodawca powinien go przyznać? Czy jeśli dostanę zgodę na urlop, to pracodawca może zmienić jeszcze zdanie?

więcej ››

Ekwiwalent pieniężny za zaległy urlop

Chcę rozwiązać umowę o pracę, na podstawie której pracuję od 4,5 roku. Podczas pracy w tym okresie nie korzystałem z przysługującego mi urlopu. Za jaki okres wstecz mogę wyegzekwować ekwiwalent pieniężny za ten urlop?

więcej ››

Dodatkowy urlop macierzyński

Jeśli pracownik wykorzystuje dodatkowy urlop macierzyński i może w tym czasie łączyć go z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego urlopu, w wymiarze maksymalnie 1/2 wymiaru czasu pracy, to czy na dzień dzisiejszy (2012 rok - do 4 tygodni urlopu dodatkowego) oznacza to, że nadal ma prawo do maksymalnie 4 tygodni, czy skoro w praktyce pracuje na 1/2 etatu, to ten czas mu się wydłuża i przez 8 tygodni ma dodatkowy urlop?

więcej ››

Wniosek o urlop ojcowski na wypowiedzeniu

Mój pracownik otrzymał wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony. 31 stycznia kończy mu się okres wypowiedzenia. W środę (25 stycznia) przyszedł i złożył wniosek o 2-tygodniony urlop ojcowski. Czy mam prawo mu go udzielić?

więcej ››

Jak odprowadzać składki na Fundusz Pracy za pracownicę przechodzącą na urlop wychowawczy?

Pracownica przebywa na urlopie macierzyńskim do 14.11. Od 15.11 do 07.12 wykorzysta urlop wypoczynkowy, a od 08.12 przejdzie na urlop wychowawczy. Czy za miesiąc grudzień mam jej naliczyć składkę na Fundusz Pracy? Od kiedy liczyć zwolnienie 36 miesięcy z opłacania składki na Fundusz Pracy?

więcej ››

Podjęcie nowej pracy i szybkie pójście na urlop wychowawczy

Obecnie przebywam na urlopie macierzyńskim do 31.01.2012 r., gdyż do tego czasu mam umowę, później będę na zasiłku macierzyńskim do końca 24. tygodnia. Kiedy mogę podjąć pracę u następnego pracodawcy, żeby móc pójść na urlop wychowawczy – kolejnego dnia po 24 tygodniach macierzyńskiego czy 2 lutego? Czy muszę u kolejnego pracodawcy pracować 6 miesięcy, by móc pójść na wychowawczy? A jeżeli niebawem podejmę pracę, to stracę zasiłek macierzyński?

więcej ››

Zasady naliczania składek na ZUS za pracownicę przebywającą na urlopie wychowawczym

Firma zatrudnia 17 pracowników. Jedna z pracownic przebywa na urlopie wychowawczym. Czy składki za nią nalicza ZUS, czy zakład pracy? Jak powinien postępować pracodawca?

więcej ››

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z urlopem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)


Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »