Kategoria: Urlop

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Pytania

Strona: 1 2 3 4 5 6


Świadczenia na urlopie wychowawczym

Mam umowę o pracę na czas nieokreślony. Jestem teraz na urlopie wychowawczym do końca tego roku. Miałam go przedłużyć. Okazało się, że jestem w ciąży wysokiego ryzyka, plamię, nie mogę się forsować. Mogę przedłużyć wychowawczy wiadomo, ale sytuacja materialna nie jest najlepsza. Lekarz bez problemu chce mi dać zwolnienie ze względu na mój stan. Czy może mi dać zwolnienie już. np od 8 grudnia do któregoś stycznia? Ja wiem, że zasiłek chorobowy za czas urlopu wychowawczego się nie będzie należał. Zostanie zapewne wypłacony za styczeń. Ale czy na zwolnieniu mogą być w tym okresie? Jak liczone jest wtedy wynagrodzenie - od stycznia? Przebywam na wychowawczym kilka miesięcy (mniej niż 12), wcześniej macierzyński, wypoczynkowy. Czy trzeba mieć zdolność do pracy po wychowawczym? Ja jej nie będę miała w tej sytuacji. Czy zostanie mi wypłacone jakieś wynagrodzenie ? Czy muszę przepracować 1 dzień po wychowawczym, żeby dostać zasiłek? Rozumiem, że trzeba zanieść do pracy zaświadczenie o stanie ciąży. Czy trzeba być w 3 miesiącu ciąży idąc na zwolnienie? Wiem, dużo pytań, myślę, że wiele osób ma z nimi problem. Proszę o pomoc.

Praca na urlopie wychowawczym

Przebywam obecnie na urlopie wychowawczym. Słyszałam, ze można legalnie dorobić będąc na takim urlopie. Moje pytanie dotyczy tego jak ma się taka praca do pobierania zasiłku z opieki. Dodam, że w mojej firmie jestem zatrudniona na 1/2 etatu, a moja ewentualna praca byłaby na umowę -zlecenie. Czy podejmując taką pracę nie stracę zasiłku? A może jest jakaś kwota której nie można przekroczyć przy pobieraniu zasiłku?

Egzekucja zaległego urlopu

Czy po 11 miesiącach po rozwiązaniu umowy o prace na zasadzie porozumienia stron, mamy szanse jako grupa 10 osobowa na odzyskanie roszczeń finansowych - ekwiwalent za urlop wypoczynkowy?

Urlop pracownika prowadzącego własną firmę

Zatrudniam pracownika (umowa o prace - pełny etat) który jednocześnie prowadzi działalność gospodarcza. Czy należy mu się urlop wypoczynkowy?

Jak załatwić zasiłek wychowawczy?

Skończył mi się urlop macierzyński, teraz jestem na urlopie wypoczynkowym. Po urlopie wypoczynkowym idę na urlop wychowawczy. Jakie trzeba złożyć dokumenty i gdzie aby pobierać zasiłek wychowawczy? Mój mąż od czerwca 2007 nie pracuje u żadnego pracodawcy tylko prowadzi swoją działalność gospodarczą. Jakie dokumenty męża będą brane pod uwagę aby wyliczyć dochód?

Czy istnieje możliwość rezygnacji z urlopu macierzyńskiego w jednym z dwóch zakładów?

Czy w przypadku pracy w dwóch zakładach, istnieje możliwość rezygnacji z urlopu macierzyńskiego w jednym z nich a korzystanie z urlopu w drugim?

Urlop szkoleniowy dla nauczyciela przedszkola niepublicznego

Czy pracując w niepublicznym przedszkolu na stanowisku nauczyciela należy mi się urlop szkoleniowy? Dyrektor przedszkola zatrudniając mnie wiedział, że kontynuuję naukę na zaocznych uzupełniających studiach magisterskich. Zatwierdził również mój plan rozwojowy w którym była uwzględniona kontynuacja nauki.

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop

Poprzedni pracodawca po rozwiązaniu umowy o pracę nie wypłacił ekwiwalentu za urlop, który nie został wykorzystany. Co w tym wypadku mogę zrobić, na jakie przepisy prawne się powołać? Czy mogę prosić o napisanie mniej więcej jak ma wyglądać ewentualny wniosek do sądu pracy w tej kwestii?

Pomyłka w naliczeniu urlopu

Jestem na urlopie. Okazało się jednak, że pracodawca, zapewne przez niedopatrzenie, udzielił mi o jeden dzień za dużo urlopu. Teraz pracownik działu kadr zadzwonił do mnie z prośbą , żebym napisała podanie o jeden dzień urlopu bezpłatnego. Czy w świetle prawa pracy pracodawca ma prawo żądać ode mnie tego. Czy to ja mam ponosić konsekwencje jego pomyłki. Tym bardziej, że otrzymałam kartę urlopową.

Przymusowy urlop bezpłatny

Mój pracodawca, aby zaoszczędzić na pracownikach, pod przymusem nakazał podpisać urlopy bezpłatne. Wszyscy (13 osób) podpisali urlop bezpłatny. Czy nie ma czegoś takiego jak postojowe?

Urlop celowy, płatny

Moja pracownica, której nie skierowałam na studia bardzo potrzebuje dni wolnych na napisanie pracy magisterskiej. Chcę jej to umożliwić i to tak, by nie straciła na tym finansowo. Jak to zrobić (umowa?), proszę o podpowiedź. Przyznaję, że początkuję w roli pracodawcy.

Wykorzystanie zaległego urlopu

Mam kilka dni urlopu zaległego za ubiegły rok i chciałbym go wykorzystać w miesiącach maj-czerwiec ale mój pracodawca stwierdził że muszę wykorzystać ten urlop do końca marca ponieważ zmieniły się przepisy. Sąd Najwyższy wydał w tej sprawie orzeczenie, że to pracodawca, a nie pracownik decyduje o tym kiedy zostanie wykorzystany zaległy urlop lecz nie później niż do końca pierwszego kwartału. Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie z podaniem wszystkich przepisów prawnych.

Urlop dla zatrudnionego na pół etatu

Ile urlopu przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na 1/2 etatu, który pracuje: w poniedziałki 7 godzin, we wtorki i środy po 6,5 godziny, a czwartki i piątki ma wolne. Generalnie przysługuje mu 20 dni urlopu. Czy należy rozliczać go godzinowo? Ile godzin mu przysługuje i czy urlopu udziela mu się tylko na dni, w które pracuje? Jak przyznać mu „wczasy pod gruszą”?

Skrócenie urlopu wypoczynkowego przez pracodawcę

Mój ojciec został wezwany do pracy w trakcie urlopu wypoczynkowego. Przerwanie urlopu było uzasadnione, ojciec oczywiście stawił się w pracy. Wiem, że będzie mógł wykorzystać zaległy urlop później, kiedy sytuacja w zakładzie na to pozwoli. Nie wiem jednak, ile dni będzie mógł wykorzystać? Czy ponownie będzie mu przysługiwał cały urlop? Czy może tylko te dni, których nie zdążył wykorzystać z powodu odwołania z urlopu? Co z wynagrodzeniem wypłaconym z tytułu urlopu, w przypadku ponownego wykorzystywania „pełnego” urlopu (przyznanego wcześniej i przerwanego przez pracodawcę)?

Urlop wychowawczy - nieuczciwy pracodawca

W lipcu skończył mi się urlop wychowawczy, w czasie urlopu nie miałam kontaktu z pracodawcą. Firma znajdowała się na Śląsku, a ja mieszkam w Warszawie. Byłam zatrudniona jako przedstawiciel handlowy na terenie Warszawy, umowa była spisana na czas nie określony w pełnym wymiarze pracy. Czekam już dwa miesiące na świadectwo pracy, a dzisiaj dowiedziałam się, że zostanie ono wystawione, tylko że termin ukończenia mojej pracy rzekomo skończył się w roku 2004 r. Jestem w szoku, nikt mnie nie poinformował o likwidacji zakładu pracy, do lipca br. pobierałam dodatek wychowawczy do zasiłku rodzinnego, nie dostałam również wypowiedzenia. Nie chcę przyjąć tego świadectwa pracy, bo czuję się oszukana. Nie dość, że w takiej sytuacji nie należy mi się zasiłek dla bezrobotnych, to jeszcze wychodzi na to, że w świetle prawa nie powinnam była pobierać wychowawczego. Proszę o radę, jak mogę załatwić tę sprawę, czy konieczny jest sąd pracy, czy można to jakoś inaczej rozwiązać? Czuję się po prostu koszmarnie oszukana.

Wypowiedzenie a urlop wypoczynkowy

Chciałbym się dowiedzieć, czy pracodawca ma prawo odmówić mi urlopu w sytuacji, w której to ja składam wypowiedzenie. Mój okres wypowiedzenia wynosi dwa tygodnie, a ponadto mam 17 dni niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego. Czy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika dana osoba może podjąć zatrudnienie w innej firmie? Jeśli tak to czy trzeba informować o tym poprzedniego pracodawcę?

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop

Poprzedni pracodawca po rozwiązaniu umowy o pracę nie wypłacił ekwiwalentu za urlop, który nie został wykorzystany. Co w tym wypadku mogę zrobić, na jakie przepisy prawne się powołać? Czy mogę prosić o napisanie mniej więcej jak ma wyglądać ewentualny wniosek do sądu pracy w tej kwestii.

Strona: 1 2 3 4 5 6


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z urlopem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)


Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Zapytaj prawnika

Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »