Kategoria: Urlop

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z urlopem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Pytania

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14


Konieczność stawienia się w pracy podczas urlopu na żądanie

Dziś dałem znać pracodawcy i bezpośredniemu przełożonemu o konieczności skorzystania z 3 dni urlopu na żądanie pod rząd. Wyrażono zgodę. Późnym popołudniem dostałem jednak e-mail od szefa, że mam się jutro stawić na rozmowę, mimo że uprzedzałem, że mam ważne sprawy do załatwienia w innym mieście. Co mam zrobić? Kontynuować urlop na żądanie, czy stawić się w pracy?

więcej ››

Za późne złożenie wniosku o urlop macierzyński

Złożyłam wniosek o przyznanie dodatkowego urlopu macierzyńskiego (a co za tym idzie – urlopu rodzicielskiego) o jeden dzień za późno. ZUS odmówił przyznania urlopu. Sprawa trafiła do sądu pracy, gdzie została oddalona. Co jeszcze mogę zrobić?

więcej ››

Praca w nocy a urlop

Pracownik w naszej firmie zaczyna zmianę nocną w niedzielę o godz. 22:00, a kończy w poniedziałek o 06:00. Na jaki dzień powinnam wypisać urlop – na niedzielę czy poniedziałek?

więcej ››

Urlop nauczyciela przedszkolnego

Chciałam zapytać o urlop nauczyciela przedszkolnego. Obecnie jestem na długim zwolnieniu lekarskim (rak jajnika). Po leczeniu trwającym 182 dni chciałabym skorzystać z urlopu wypoczynkowego, a po nim z urlopu dla poratowania zdrowia. Pracodawca jednak wymaga ode mnie zaświadczenia o zdolności do pracy. Inną możliwością jest skorzystanie od razy z rocznego urlopu nauczycielskiego. Tu jednak dyrektor zapowiedział, że przepadnie mi urlop wypoczynkowy. Proszę o interpretację obu przypadków oraz o informację o moim urlopie wypoczynkowym w przyszłym roku.

więcej ››

Wymiar urlopu

Dzisiaj otrzymałam informację dla pracownika na temat urlopu. Mam umowę na czas określony na 6 miesięcy od 17 czerwca do 16 grudnia. Mam już 19 lat stażu pracy. Ponieważ podjęłam pracę na przełomie miesięcy, myślałam, że powinnam otrzymać urlop w wymiarze odpowiednim do 7 miesięcy pracy. Kadrowa uważa, że otrzymam więcej dni, jeśli przedłużą mi umowę. Kto ma rację?

więcej ››

Ile dni urlopu należy udzielić?

Ile dni urlopu należy udzielić pracownikowi, z którym rozwiązanie umowy o pracę na czas nieokreślony nastąpi 31 sierpnia? Obowiązuje 3-miesięczne wypowiedzenie. Pracownik przepracował u pracodawcy 18 lat.

więcej ››

Podział urlopu

Wiem, że przynajmniej jedna część urlopu powinna wynosić 14 dni. Chciałbym jednak, żeby mój urlop został podzielony na mniejsze części. Czy będzie taka możliwość?

więcej ››

Urlop w pierwszym roku pracy

Rozpocząłem pracę 3 grudnia (pierwszy roboczy dzień miesiąca) 2012 r. Posiadam umowę na rok. Przyznano mi 19 dni urlopowych. Na pytanie, dlaczego nie przysługuje mi 20 dni, otrzymałem odpowiedź, że ponieważ jest to moja pierwsza praca, to prawa do urlopu nabyłem dopiero po 30 przepracowanych dniach. Czy faktycznie nie przysługuje mi urlop za grudzień poprzedniego roku, ewentualnie ekwiwalent?

więcej ››

Okres ochronny po powrocie z urlopu wychowawczego

Obecnie jestem na urlopie wychowawczym. Córka urodziła się 8 czerwca 2010 r. Przez pierwsze pół roku po porodzie przebywałam na urlopie macierzyńskim i zaległym urlopie wypoczynkowym. Następnie rozpoczęłam urlop wychowawczy (bez przerwy między nimi). Od października 2013 r. chcę wrócić do pracy na zmniejszony etat. Czy po powrocie do pracy będzie przysługiwał mi roczny okres ochronny?

więcej ››

Zaliczenie równorzędnej szkoły zawodowej do stażu pracy – ile dni urlopu?

Pracownik ukończył tzw. szkołę przysposabiającą do zawodu o dwuletnim okresie nauczania w zawodzie rolnik. Czy powinno się ją wliczyć do stażu pracy tak samo jak szkołę zawodową? Po ewentualnym doliczeniu tych dwóch lat w połowie lipca tego roku pracownik nabędzie prawa do 26 dni urlopu wypoczynkowego. Czy mam mu przyznać na ten rok 20 czy 26 dni urlopu? Pracownik jest zatrudniony do końca roku.

więcej ››

Urlop wychowawczy a umowa o dzieło

Czy podjęcie przez pracownicę przebywającą na urlopie wychowawczym pracy u swojego pracodawcy na podstawie umowy o dzieło niesie jakieś obciążenia, koszty dla tegoż pracodawcy? Słyszałam, że taka forma zatrudnienia jest najkorzystniejsza dla obu stron: ZUS z racji wychowawczego pokrywa składki pracownicy, pracodawca zwolniony jest od przekazywania składek od umowy o dzieło zawartej ze swoim pracownikiem na wychowawczym, a ten zarabia więcej, bo nie płaci na ZUS, a jednocześnie ma wszelkie ubezpieczenia oprócz zasiłku chorobowego. Księgowy w naszej firmie twierdzi, że jeśli zawrę z pracodawcą taki rodzaj umowy, automatycznie przerwie mi się opłacanie składek przez ZUS i będę musiała odprowadzać składki od dochodu z umowy o dzieło, a w efekcie wcale nie będzie to dla mnie opłacalne. Kto ma rację? Czy w firmie każdej wielkości obowiązuje identyczne prawo w tym zakresie?

więcej ››

Termin złożenia wniosku o urlop wychowawczy

Czy jest możliwość, aby wniosek o urlop wychowawczy złożyć np. miesiąc przed jego rozpoczęciem, czy musi być zachowany termin dwóch tygodni? Czy byłabym wtedy chroniona przed zwolnieniem od momentu złożenia wniosku do zakończenia urlopu? Czy uzasadnieniem złożenia takiego wniosku wcześniej może być chęć wykorzystania urlopu wypoczynkowego oraz dania pracodawcy czasu na wyszkolenie nowego pracownika przed rozpoczęciem przeze mnie urlopu wychowawczego?

więcej ››

Wykorzystanie urlopu w przyszłym roku

Mój pracodawca domaga się, aby wszyscy pracownicy zadeklarowali terminy urlopów na cały rok. Każdy może sobie zostawić 3-4 niezadeklarowane dni. Pracuję już prawie 3 lata, więc niebawem będzie mnie obowiązywał 3-miesięczny okres wypowiedzenia. „Chomikując” urlop (ok. 22 dni), mogę zredukować to do 2 miesięcy. Na razie próbowałem zadeklarować, że urlop wykorzystam w grudniu. Oczywiście nawet wtedy nie chcę go wykorzystać. Chciałbym, żeby urlop „przeszedł” na następny rok. Czy pracodawca może mnie zmusić, żebym wykorzystał urlop w bieżącym roku?

więcej ››

Ukończone szkoły a wymiar urlopu

Moja żona ukończyła 3-letnie liceum, a następnie podjęła pracę (wrzesień 2008 r.). Żona pracowała i jednocześnie uczyła się w policealnym studium zawodowym (2009-2011). Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia szkoły określoną ilość lat. Czy w przypadku mojej żony będą to 4 lata? Czy może 6 lat?

więcej ››

Wniosek o urlop na żądanie

Do kogo należy kierować wniosek o urlop na żądanie? Kadry odsyłają do kierownika wydziału, ten do bezpośredniego przełożonego, czyli brygadzisty, a on z kolei twierdzi, że tylko pracodawca może udzielić urlopu.

więcej ››

Ekwiwalent za urlop

Mam umowę na czas określony do 31 marca 2013 roku. Pracodawca przedłuża mi umowę do czasu porodu, czyli do czerwca. Nie zdążyłam wykorzystać całego urlopu przed udaniem się na zwolnienie lekarskie. Czy pracodawca musi mi wypłacić ekwiwalent za urlop do 31 marca 2013 roku?

więcej ››

Prawo do urlopu tacierzyńskiego

Czy przysługuje mi prawo do urlopu tacierzyńskiego? Dostałem pracę miesiąc po urodzeniu dziecka przez moją żonę. Dziecko urodziło się we wrześniu 2012 r. Moja żona nie pracuje, jest na bezrobociu. Ja mam umowę na czas określony na kilka lat.

więcej ››

Zaległy urlop

Czy pracodawca może nakazać pracownikom wykorzystać zaległy urlop do końca lutego? Chciałem wykorzystać część zaległego urlopu w marcu, a część w maju. Pracodawca daje czas tylko do końca lutego. Dotyczy to nie tylko mnie, lecz również innych pracowników. Czy takie postępowanie pracodawcy jest słuszne?

więcej ››

Opieka nad rodzicem

Mój tata jest bardzo chory. Często musi robić badania, więc do szpitala wozi go moja siostra. W jego stanie jazda autobusem nie wchodzi w grę. Czy w takiej sytuacji moja siostra może korzystać z jednodniowego urlopu z tytułu opieki nad rodzicem?

więcej ››

Zmiana wymiaru etatu a zaległy urlop

W marcu 2012 r. wróciłam z urlopu macierzyńskiego. Mój wymiar czasu pracy został obniżony z 3/4 na 1/2. Wykorzystałam 16 z 26 dni urlopu. Od stycznia znowu mam 3/4 etatu. Zaległy urlop z 2012 r. przekształcono mi z 10 na 6 dni. Czy takie przekształcenie jest prawidłowe? Czemu tracę 4 dni urlopu?

więcej ››

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z urlopem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)


Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »