Kategoria: Urlop

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Pytania

Strona: 1 2 3 4 5 6


Staż, umowa-zlecenie a wymiar urlopu – 20 czy 26 dni?

W 2010 r. podjąłem staż organizowany przez PUP, jednak po 2 tygodniach staż został przerwany (bez winy żadnej ze stron). W 2010 r. pracowałem jeszcze miesiąc na umowę-zlecenie w jednej z firm. W 2011 r. podjąłem pierwszą pracę na podstawie umowy o pracę. Czy należy mi się od razu pełny wymiar urlopu, czy może urlop jest naliczany co miesiąc wg zasady 1/12, tak jakby była to pierwsza praca?

W jaki dzień wypłata ekwiwalentu za urlop – czy w dniu rozwiązania umowy?

Kiedy powinnam otrzymać przelew ekwiwalentu za urlop – w dniu wygaśnięcia umowy? Dostałam wypowiedzenie z dniem 23 maja, kadrowa przez telefon mi powiedziała, że ekwiwalent dostanę dopiero 10 czerwca. W jaki sposób mam ją pośpieszyć?

Jak otrzymać dodatkowy urlop macierzyński (dodatkowe 2 tygodnie)?

Czy szef może odmówić dodatkowych 2 tygodni urlopu macierzyńskiego?

Urlop szkoleniowy na pisanie pracy i obronę – wszystko o urlopie szkoleniowym

Czy w przepisach jest unormowana instytucja urlopu na pisanie pracy magisterskiej? Jeżeli tak, to proszę o wskazówki, jak z tego skorzystać.

Premia uznaniowa a ekwiwalent za niewykorzystany urlop

Czy do podstawy ekwiwalentu za urlop wlicza się premię uznaniową? Zaznaczam, że premia była wypłacana regularnie co miesiąc w takiej samej wysokości. Gdy pracownik był chory lub przebywał na urlopie bezpłatnym, była zmniejszana proporcjonalnie. Według mnie premia ta miała wszelkie podstawy, by uznać ją jako regulaminową.

Jak obliczyć ekwiwalent urlopowy dla pracownika zatrudnionego na pół etatu?

Od 2005 r. do września 2010 r. byłam zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy. Od września ubiegłego roku pracuję, ze względu na zły stan zdrowia, na 1/2 etatu. Teraz chcę rozwiązać umowę. Mam 40 dni zaległego urlopu. Jak obliczyć ekwiwalent za urlop? Czy do września 2010 brać pod uwagę pełny etat?

Drugi wniosek o urlop wychowawczy – ile wychowawczego jeszcze mi zostało?

Chcę przedłużyć urlop wychowawczy. Syn urodził się 7.09.2008 r., a mój pierwszy wniosek o urlop dotyczył okresu od 15.04.2009 r. do 30.04.2011 r. Chciałabym zacząć pracę, gdy syn pójdzie do przedszkola. Kiedy więc złożyć drugi wniosek o wychowawczy? Czy jeszcze mogę go złożyć? Ile wychowawczego jeszcze mi zostało?

Ustalanie planu urlopów bez konsultacji z pracownikami i związkami zawodowymi

Czy pracodawca może narzucić pracownikowi, że urlop ma wykorzystać tylko od stycznia do połowy kwietnia i od listopada do połowy grudnia? W firmie planowane są obecnie urlopy. Istnieją też organizacje związkowe, ale chyba nikt im do akceptacji tych planów nie przedstawia.

Urlop macierzyński – jak go otrzymać, jakie dokumenty dostarczyć pracodawcy?

To będzie mój pierwszy urlop macierzyński i zupełnie nie wiem, co i gdzie załatwiać. Za kilka dni będę rodzić. Jestem zatrudniona na czas nieokreślony i na zwolnieniu lekarskim pobieram całą pensję. Chciałabym wiedzieć, co dalej po urodzeniu dziecka. Jak załatwić urlop macierzyński? Ile on będzie wynosił? Jak będzie płatny?

Wniosek o urlop wychowawczy – co musi zawierać?

Mam pytanie o wniosek o urlop wychowawczy. Moja żona obecnie ma urlop macierzyński plus dodatkowo 2 tygodnie i chce przejść na urlop wychowawczy. Jest zatrudniona na umowę o pracę na czas określony do 29.02.2012 r. Co musi zawierać wniosek o urlop wychowawczy? Na jaki okres może być udzielony urlop wychowawczy (żona chciałaby na 3 lata, ale umowa kończy się wcześniej). Ile wynosi zasiłek podczas urlopu wychowawczego?

Urlop szkoleniowy dla studenta na napisanie i obronę pracy

Jestem na ostatnim roku studiów inżynierskich (politechnika), ale nie musiałem występować do pracodawcy o zgodę na zaoczne podnoszenie wykształcenia, nie korzystam również z dofinansowania. Czy zgodnie z ostatnimi zmianami w prawie do urlopu dla studiujących też należą mi się te dodatkowe 21 dni na napisanie i obronę pracy?

Wykorzystanie rocznej puli urlopu a prawo do urlopu na żądanie

Jestem zatrudniony na umowę o pracę na 1/4 etatu. W lipcu wykorzystałem na wakacje przysługujący mi urlop wypoczynkowy. Czy nadal przysługuje mi w nagłej sytuacji urlop na żądanie? Dotychczas nie wykorzystałem żadnego z 4 dni przysługującego urlopu na żądanie, ale z tego, co wiem, to urlop na żądanie zabiera dni z puli urlopu wypoczynkowego. Czy w mojej sytuacji nie mogę zatem wziąć już urlopu na żądanie?

Zmiana pracy a wykorzystanie urlopu przed końcem roku

Powiedziano mi w pracy, że mam określoną ilość dni urlopu do wykorzystania w roku. Następnie wykorzystałem ten urlop. Do końca roku zostały jeszcze 3 miesiące. Czy mogę bez żadnych konsekwencji zmienić pracę? Czy byłyby jakieś konsekwencje, gdybym odszedł z firmy, a jeśli tak to jakie? Dodam, że jeszcze nie mam umowy do końca roku, tylko do połowy października i nową umowę mam mieć wkrótce.

Jak wyegzekwować zaległy urlop – pracodawca nie chce udzielić urlopu

Mam zaległe 15 dni urlopu. Kilka razy zwracałem się do pracodawcy z prośbą o urlop, jednak pracodawca odmawia urlopu, argumentując, że jest teraz gorący okres w firmie (ten gorący okres trwa od dwóch lat). Co zrobić, żeby wyegzekwować urlop? Czy skarga w PIP coś da? Czy skargę można złożyć anonimowo (nie chcę się narażać w pracy)?

Prawo do urlopu a pierwszy rok pracy

Podjęłam pracę 7 czerwca br. Przepracowałam 2,5 miesiąca i dostałam wypowiedzenie (z powodu likwidacji miejsca pracy). Umowę miałam na czas określony (do końca roku). Czy za te przepracowane 3 miesiące należy mi się ekwiwalent za niewykorzystany urlop?

10-dniowy urlop w ciągu roku – czy to obowiązek pracownika?

Z tego, co się orientuję, to pracodawca ma obowiązek dać mi 2 pełne tygodnie urlopu, czyli 10 dni roboczych. A jeżeli ja nie chcę w ciągu roku brać pełnych 10 dni? Czy mogę podzielić urlop na mniejsze części?

Dodatkowy urlop wychowawczy a niepełnosprawne dziecko

Moja 4-letnia córka posiada orzeczenie o niepełnosprawności. W pełnym wymiarze wykorzystałam urlop macierzyński, potem wypoczynkowy i wychowawczy. Urlop wychowawczy skończył się w lutym 2010. Mając podstawę w postaci orzeczenia o niepełnosprawności, przedłużyłam urlop o pół roku, czyli do końca sierpnia 2010 r. Czy mogę jeszcze przedłużyć urlop do września 2010? Jeśli nawet dłużej, to do kiedy?

Termin wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop

Kiedy powinien być wypłacony ekwiwalent urlopowy? Złożyłam wypowiedzenie, którego termin upływa 14 lipca – czy ten dzień jest dniem wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop? A może dzień wypłaty wynagrodzenia? Znalazłam wyrok SN z dnia 29 marca 2001 r. (sygn. akt: I PKN 336/00, OSNP 2003/1/14), ale nie wiem, czy to wystarczy.

Wniosek o urlop wychowawczy a wypowiedzenie umowy o pracę

Chciałbym złożyć wniosek o urlop wychowawczy, ale obawiam się, że pracodawca niebawem wręczy mi wypowiedzenie umowy o pracę. Rozumiem, że od momentu złożenia wniosku o urlop wychowawczy pracodawca nie może już mnie zwolnić? Co jeśli któregoś dnia właściciel firmy wręczy mi wypowiedzenie, a ja zarazem będę chciał złożyć wniosek o urlop? Czy wypowiedzenie umowy muszę podpisać?

Urlop i zasiłek macierzyński a umowa na czas określony

Obecnie jestem w 23. tygodniu ciąży i ze względów zdrowotnych jestem na zwolnieniu lekarskim (będę na nim prawdopodobnie do końca ciąży). Moja umowa kończy się w grudniu. W jakim wymiarze przysługuje mi urlop macierzyński? Czy później należy mi się też urlop wychowawczy? Na jakich zasadach mogłabym go otrzymać, jeśli nie jestem mężatką?

Urlop wychowawczy a umowa o pracę na czas określony

Mam umowę o pracę do 31.12.2011 r. Planuję zajść w ciążę jak najszybciej, a później przejść na urlop wychowawczy. Jak to teraz wygląda? Czy jest płatny i czy muszę wybrać cały, aby go otrzymać? Czy w związku z określonym terminem zakończenia umowy wychowawczy w ogóle nie będzie mi się należał?

Kolejna ciąża podczas urlopu wychowawczego a prawo do zasiłku i urlopu macierzyńskiego

Jestem obecnie na urlopie wychowawczym, który kończy się pod koniec września, ale jestem w ciąży i dzieci (ciąża bliźniacza) urodzą się w listopadzie, albo i wcześniej. Już teraz mam zwolnienie lekarskie, bo ciąża jest zagrożona. Czy będzie mi przysługiwał urlop (i zasiłek) macierzyński oraz urlop wychowawczy, jeżeli dzieci urodzą się przed zakończeniem urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko? Jakie dokumenty i komu powinnam przedstawić? Obecnie przebywam za granicą.

Zaległy urlop – do kiedy należy wykorzystać zaległy urlop?

W lipcu wracam do pracy po półrocznym zwolnieniu lekarskim. Za rok 2009 mam zaległy urlop w wymiarze 10 dni. Kiedy powinnam wykorzystać ten urlop? Kto o tym decyduje: pracodawca czy ja?

Warunki otrzymania płatnego urlopu wychowawczego

Córka po porodzie podjęła pracę na 1/4 etatu (umowa na 2 lata). Przepracowała 3 miesiące i chciałaby udać się na urlop wychowawczy, bo nie jest w stanie pogodzić macierzyństwa z pracą. Czy córka może już ubiegać się o płatny urlop wychowawczy?

Niezdolność do pracy powyżej 33 dni a praca w kilku firmach

Pracownica jest zatrudniona w 3 firmach, odpowiednio na 1/2, 1/4 i 1/4 etatu. W pierwszej z nich w tym roku przebywała na zwolnieniu lekarskim 15 dni, w pozostałych pracuje od marca (nie było zwolnienia). Do wszystkich 3 firm dostarczyła zwolnienie lekarskie (ciąża) na okres 30 dni. W pierwszej liczba dni płaconych przez pracodawcę przekroczy 33/rok – resztę płaci ZUS. A co z pozostałymi firmami? Czy też muszą przekroczyć limit 33 dni, aby płacił ZUS? Czy wystarczy, że pracownica w jednej z nich przekroczyła te 33 dni?

Powrót po macierzyńskim a dzień wolny od pracy w firmie

Skończyłam urlop macierzyński 2 kwietnia, który w moim zakładzie pracy był dniem wolnym z racji dodatkowego dnia za 1 maja. Czy przysługuje mi zatem dzień wolny, skoro byłam na urlopie macierzyńskim?

Wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy na 3/4 etatu

Po urlopie macierzyńskim wykorzystałam zaległy urlop wypoczynkowy i część urlopu wychowawczego. Chciałabym wnioskować do pracodawcy o obniżenie wymiaru czasu pracy do 3/4 etatu przez rok. Czy jak się rozmyślę po kilku miesiącach, mogę wrócić do pracy na cały etat albo na wychowawczy? Czy mogę wnioskować kilkakrotnie o krótsze okresy obniżenia wymiaru czasu pracy (np. 3-miesięczne)? Przed urodzeniem dziecka byłam kierownikiem sklepu. Teraz, kiedy planuję wrócić na część etatu, mam wątpliwości, czy pracodawca zgodzi się, bym dalej pełniła tę funkcję. Czy w związku z tym może mnie przesunąć na stanowisko sprzedawcy? Jeśli tak, to co z wynagrodzeniem (3/4 dotychczasowego wynagrodzenia czy 3/4 wynagrodzenia sprzedawcy)?

2 dni opieki nad dzieckiem a nieformalny związek bez ślubu

Żyjemy w nieformalnym związku i mamy córeczkę. Oprócz tego moja partnerka ma jeszcze dwoje dzieci z poprzedniego związku. Czy mogę wziąć 2 dni opieki nad swoim dzieckiem, a ona 2 dni na swoje?

Urlop wychowawczy a dziecko w przedszkolu

Jestem na urlopie wychowawczym do 20.11.2010 r., ale udało mi się zapisać dziecko do przedszkola od 1.09.2010. Czy muszę wrócić wcześniej do pracy? Jeśli tak, to kiedy powinnam poinformować o tym pracodawcę? Czy przysługuje mi zaległy urlop?

Przedawnienie urlopu i naliczanie urlopu podczas macierzyńskiego i wychowawczego

Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony. W 2007 r. poszłam na urlop macierzyński, a potem od razu na 3-letni urlop wychowawczy – kończy się on czerwcu 2010 r. Okazuje się, że miałam do wykorzystania urlop za 2006 r. Czy taki urlop ulega przedawnieniu? Jak poza tym wygląda naliczanie urlopu za okres urlopu macierzyńskiego i wychowawczego? Czy muszę go wykorzystać przed powrotem do pracy?

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy – jak wyliczyć to wynagrodzenie?

Mam pytanie o wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy. Wydaje mi się, jest ono dokładnie takie samo, jakie byłoby, gdybym w tym czasie była w pracy, np. moja stawka godzinowa wynosi 10 zł, więc jeśli przepracuję 100 godzin, to do wypłaty dostanę 1000 zł. Jeśli będę miała 50 godzin pracy i 50 urlopu, to i tak otrzymam 1000 zł. W wakacje pracuję jednak więcej, np. 200 godzin, a po wakacjach będę szła na urlop. Jak wtedy wyliczyć wynagrodzenie? Czy dłuższa praca przez wakacje wpłynie na wynagrodzenie za urlop? Szef mówi, że dłuższy czas pracy w wakacje nie będzie miał nic do rzeczy.

Okres ochronny po macierzyńskim a wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy

Żona chce wziąć teraz (po macierzyńskim, L4 i wykorzystaniu części urlopu) urlop wychowawczy na pół roku. Czy po powrocie żony z wychowawczego i obniżeniu jej wymiaru czasu pracy firma nadal nie będzie mogła zwolnić żony przez rok? Z jakim wyprzedzeniem należy złożyć wniosek o obniżenie czasu pracy? Czy jeśli jednak żona nie pójdzie na wychowawczy, to fakt, że żona była na L4 i na urlopie, nie wpłynie na utratę prawa do „ochronki” przy obniżonym czasie pracy?

Wysokość zasiłku chorobowego w przypadku zmniejszenia etatu

Od miesiąca jestem w ciąży, pracuję jako nauczycielka w przedszkolu, od marca pracuje 1 godzinę dziennie mniej, z czym wiąże się oczywiście mniejsza pensja. Czy jeśli pójdę na zwolnienie, to średnia będzie liczona z ostatnich 12 miesięcy?

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim na pół etatu

Obecnie przebywam na urlopie macierzyńskim, ogólnie nie ma mnie w pracy od września 2008 (urodziłam dziecko, później macierzyński, później druga ciąża i teraz macierzyński). W międzyczasie moje obowiązki rozdzielono na kilka osób i gdy wrócę do pracy, to nie będę miała co robić w firmie. Czy pracodawca musi mnie przyjąć z powrotem? Czy mogę wnioskować o przywrócenie na 1/2 etatu, a wcześniej wykorzystać np. 3 miesiące urlopu wychowawczego? Z jakim wyprzedzeniem muszę napisać wniosek w sprawie powrotu do pracy i obniżenia wymiaru pracy?

Jak wyliczyć okres pracy – czy mam już 10 lat pracy?

Chciałabym, aby ktoś mi pomógł. Moja sytuacja wygląda następująco: po LO staż roczny, w tym samym czasie studiowałam zaocznie, po stażu podjęłam pracę, ale dalej studiowałam. Później mnie zwolnili, tzn. w marcu 2009 roku, od kwietnia pobierałam zasiłek półroczny, a obroniłam się w czerwcu 2009 r. Ile lat w takim razie wynosi mój wymiar urlopu?

Praca podczas urlopu wychowawczego

Obecnie przebywam na płatnym urlopie wychowawczym, który mi się kończy w maju tego roku. Chciałabym wcześniej iść do innej pracy, tylko nie wiem, czy mogę ją podjąć podczas bycia na urlopie. Jeśli tak, to czy muszę u swojego pracodawcy to zgłosić i rozwiązać umowę?

Ilość dni urlopu a niepełny etat

Ile mam dni urlopu, jeśli pracuję od lutego 2009 r. na umowę o pracę, a we wrześniu ukończyłam studia licencjackie? Dodam, że pracuję na 7/8 etatu.

Zaległy urlop dopiero w czerwcu – czy to zgodne z prawem?

Mam zaległy urlop za 2009 r. Do czerwca nikt z pozostałych współpracowników nie może mnie zastąpić, a przerwanie na miesiąc zajęć, które prowadzę, zniwelowałoby dotychczasowe efekty pracy. Pracodawcy zależy więc, bym kontynuowała zajęcia. Ja także chciałabym pójść na zaległy urlop w czerwcu i połączyć go z urlopem bieżącym. Czy to możliwe?

Wysokość składek ZUS podczas urlopu wychowawczego

Jestem na urlopie wychowawczym płatnym. Byłam ostatnio w ZUS-ie i powiedziano mi, że moje składki są odprowadzane od niepoprawnej kwoty. Księgowe w mojej firmie odnotowują składki od kwoty zasiłku wychowawczego (400 zł), a dowiedziałam się, że składki powinny być odprowadzane od najniższej płacy krajowej. Gdzie leży prawda?

Czy mogę wycofać wniosek o urlop wychowawczy?

Obecnie przebywam na urlopie wypoczynkowym, po macierzyńskim. Złożyłam także wniosek o wychowawczy po wypoczynkowym. Dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Czy mogę w takiej sytuacji po wykorzystaniu wypoczynkowego urlopu dostarczyć pracodawcy L4 i zrezygnować z wychowawczego? Czy w takim wypadku będę miała normalnie płatny ten czas w związku z tym, że będę na L4 do końca rozwiązania?

Praca po 12 godzin – ile mam urlopu?

Pracowałam pół roku po 8 godzin i drugie pół roku po 12 godz. Przysługuje mi 26 dni urlopu, wykorzystałam już jakieś 14-15 dni. Pracodawca poinformował mnie wczoraj, że przysługuje mi jeszcze kilkanaście godzin urlopu, bo według niego jeden dzień urlopu odpowiada 12 godzinom pracy (w Kodeksie pracy dzień urlopu odpowiada 8 godz. pracy), czyli za jeden dzień urlopu zabiera mi 1,5 dnia. Czy słusznie?

Wniosek o urlop wychowawczy

W lutym kończy mi się urlop macierzyński. Po nim chciałabym skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego – przez 2 tygodnie, następnie zaś wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy i urlop z tego roku. Na samym końcu chcę złożyć podanie do pracodawcy o urlop wychowawczy. Czy pracodawca może mi odmówić jego podpisania?

Dodatkowy urlop macierzyński od stycznia 2010

Jeśli jestem na macierzyńskim od 30 września 2009 r. do 16 lutego 2010 r., to czy obejmuje mnie ten dodatkowy urlop, który został wprowadzony od stycznia 2010, czy dotyczy on tylko kobiet, które urodziły w 2010 r.?

Czy weekend wlicza się do urlopu?

Czy w urlop wlicza się sobota i niedziela, czy nie? Mój mąż dostaje 3 tygodnie urlopu, włącznie z weekendem, po 10 latach pracy.

Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia podczas urlopu wychowawczego

Proszę o pomoc w następującej sprawie: czy będąc na urlopie wychowawczym, mogę zgłosić dziecko do ubezpieczenia i objąć je własnym?

„Urlop pod gruszką” a zaległy urlop

Wiem, że aby otrzymać dofinansowanie urlopu z zakładowego funduszu świadczeń (tzw. urlop pod gruszką), niezbędne jest co najmniej jednorazowe „wzięcie” urlopu trwającego nieprzerwanie 2 tygodnie. Czy najpierw muszę wykorzystać urlop z poprzedniego roku i dopiero potem, aby dostać dofinansowanie, wziąć 2 tygodnie z nowej puli?

Urlop w celu opieki nad dzieckiem do lat 14

Czy pracodawca może mi odmówić przysługującego mi urlopu z tytułu opieki nad dzieckiem do lat 14? Jego argumentacja jest taka, że „nie da, ponieważ do końca listopada przebywałam na urlopie macierzyńskim”.

Urlop wychowawczy od pierwszego dnia pracy

W trakcie urlopu wychowawczego, na którym przebywała moja żona, został zlikwidowany jej zakład pracy. Następnego dnia po likwidacji żona została przyjęta do innej firmy i ma umowę o pracę. Czy żona może ubiegać się o urlop wychowawczy od pierwszego dnia zatrudnienia, a jeśli nie, to od kiedy?

Czy można cofnąć urlop?

Pracownik firmy wziął urlop. W dniu urlopu był z dzieckiem u lekarza. Okazało się, że dziecko jest chore i pracownik otrzymał chorobowe na dziecko. Czy powinno się cofnąć urlop pracownikowi, skoro otrzymał chorobowe na dziecko?

Pracownik wykorzystał za dużo urlopu

Mam takie pytanie: co w przypadku, kiedy pracownik wykorzysta więcej dni/godzin urlopu niż przysługujący mu wymiar?

Strona: 1 2 3 4 5 6


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z urlopem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)


Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Zapytaj prawnika

Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »

0.024734020233154 sek.