Kategoria: Urlop

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z urlopem? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Pytania

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14


Egzekucja zaległego urlopu

Czy po 11 miesiącach po rozwiązaniu umowy o prace na zasadzie porozumienia stron, mamy szanse jako grupa 10 osobowa na odzyskanie roszczeń finansowych - ekwiwalent za urlop wypoczynkowy?

więcej ››

Urlop pracownika prowadzącego własną firmę

Zatrudniam pracownika (umowa o prace - pełny etat) który jednocześnie prowadzi działalność gospodarcza. Czy należy mu się urlop wypoczynkowy?

więcej ››

Jak załatwić zasiłek wychowawczy?

Skończył mi się urlop macierzyński, teraz jestem na urlopie wypoczynkowym. Po urlopie wypoczynkowym idę na urlop wychowawczy. Jakie trzeba złożyć dokumenty i gdzie aby pobierać zasiłek wychowawczy? Mój mąż od czerwca 2007 nie pracuje u żadnego pracodawcy tylko prowadzi swoją działalność gospodarczą. Jakie dokumenty męża będą brane pod uwagę aby wyliczyć dochód?

więcej ››

Czy istnieje możliwość rezygnacji z urlopu macierzyńskiego w jednym z dwóch zakładów?

Czy w przypadku pracy w dwóch zakładach, istnieje możliwość rezygnacji z urlopu macierzyńskiego w jednym z nich a korzystanie z urlopu w drugim?

więcej ››

Urlop szkoleniowy dla nauczyciela przedszkola niepublicznego

Czy pracując w niepublicznym przedszkolu na stanowisku nauczyciela należy mi się urlop szkoleniowy? Dyrektor przedszkola zatrudniając mnie wiedział, że kontynuuję naukę na zaocznych uzupełniających studiach magisterskich. Zatwierdził również mój plan rozwojowy w którym była uwzględniona kontynuacja nauki.

więcej ››

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop

Poprzedni pracodawca po rozwiązaniu umowy o pracę nie wypłacił ekwiwalentu za urlop, który nie został wykorzystany. Co w tym wypadku mogę zrobić, na jakie przepisy prawne się powołać? Czy mogę prosić o napisanie mniej więcej jak ma wyglądać ewentualny wniosek do sądu pracy w tej kwestii?

więcej ››

Pomyłka w naliczeniu urlopu

Jestem na urlopie. Okazało się jednak, że pracodawca, zapewne przez niedopatrzenie, udzielił mi o jeden dzień za dużo urlopu. Teraz pracownik działu kadr zadzwonił do mnie z prośbą , żebym napisała podanie o jeden dzień urlopu bezpłatnego. Czy w świetle prawa pracy pracodawca ma prawo żądać ode mnie tego. Czy to ja mam ponosić konsekwencje jego pomyłki. Tym bardziej, że otrzymałam kartę urlopową.

więcej ››

Przymusowy urlop bezpłatny

Mój pracodawca, aby zaoszczędzić na pracownikach, pod przymusem nakazał podpisać urlopy bezpłatne. Wszyscy (13 osób) podpisali urlop bezpłatny. Czy nie ma czegoś takiego jak postojowe?

więcej ››

Urlop celowy, płatny

Moja pracownica, której nie skierowałam na studia bardzo potrzebuje dni wolnych na napisanie pracy magisterskiej. Chcę jej to umożliwić i to tak, by nie straciła na tym finansowo. Jak to zrobić (umowa?), proszę o podpowiedź. Przyznaję, że początkuję w roli pracodawcy.

więcej ››

Wykorzystanie zaległego urlopu

Mam kilka dni urlopu zaległego za ubiegły rok i chciałbym go wykorzystać w miesiącach maj-czerwiec ale mój pracodawca stwierdził że muszę wykorzystać ten urlop do końca marca ponieważ zmieniły się przepisy. Sąd Najwyższy wydał w tej sprawie orzeczenie, że to pracodawca, a nie pracownik decyduje o tym kiedy zostanie wykorzystany zaległy urlop lecz nie później niż do końca pierwszego kwartału. Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie z podaniem wszystkich przepisów prawnych.

więcej ››

Urlop dla zatrudnionego na pół etatu

Ile urlopu przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na 1/2 etatu, który pracuje: w poniedziałki 7 godzin, we wtorki i środy po 6,5 godziny, a czwartki i piątki ma wolne. Generalnie przysługuje mu 20 dni urlopu. Czy należy rozliczać go godzinowo? Ile godzin mu przysługuje i czy urlopu udziela mu się tylko na dni, w które pracuje? Jak przyznać mu „wczasy pod gruszą”?

więcej ››

Skrócenie urlopu wypoczynkowego przez pracodawcę

Mój ojciec został wezwany do pracy w trakcie urlopu wypoczynkowego. Przerwanie urlopu było uzasadnione, ojciec oczywiście stawił się w pracy. Wiem, że będzie mógł wykorzystać zaległy urlop później, kiedy sytuacja w zakładzie na to pozwoli. Nie wiem jednak, ile dni będzie mógł wykorzystać? Czy ponownie będzie mu przysługiwał cały urlop? Czy może tylko te dni, których nie zdążył wykorzystać z powodu odwołania z urlopu? Co z wynagrodzeniem wypłaconym z tytułu urlopu, w przypadku ponownego wykorzystywania „pełnego” urlopu (przyznanego wcześniej i przerwanego przez pracodawcę)?

więcej ››

Urlop wychowawczy - nieuczciwy pracodawca

W lipcu skończył mi się urlop wychowawczy, w czasie urlopu nie miałam kontaktu z pracodawcą. Firma znajdowała się na Śląsku, a ja mieszkam w Warszawie. Byłam zatrudniona jako przedstawiciel handlowy na terenie Warszawy, umowa była spisana na czas nie określony w pełnym wymiarze pracy. Czekam już dwa miesiące na świadectwo pracy, a dzisiaj dowiedziałam się, że zostanie ono wystawione, tylko że termin ukończenia mojej pracy rzekomo skończył się w roku 2004 r. Jestem w szoku, nikt mnie nie poinformował o likwidacji zakładu pracy, do lipca br. pobierałam dodatek wychowawczy do zasiłku rodzinnego, nie dostałam również wypowiedzenia. Nie chcę przyjąć tego świadectwa pracy, bo czuję się oszukana. Nie dość, że w takiej sytuacji nie należy mi się zasiłek dla bezrobotnych, to jeszcze wychodzi na to, że w świetle prawa nie powinnam była pobierać wychowawczego. Proszę o radę, jak mogę załatwić tę sprawę, czy konieczny jest sąd pracy, czy można to jakoś inaczej rozwiązać? Czuję się po prostu koszmarnie oszukana.

więcej ››

Wypowiedzenie a urlop wypoczynkowy

Chciałbym się dowiedzieć, czy pracodawca ma prawo odmówić mi urlopu w sytuacji, w której to ja składam wypowiedzenie. Mój okres wypowiedzenia wynosi dwa tygodnie, a ponadto mam 17 dni niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego. Czy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika dana osoba może podjąć zatrudnienie w innej firmie? Jeśli tak to czy trzeba informować o tym poprzedniego pracodawcę?

więcej ››

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop

Poprzedni pracodawca po rozwiązaniu umowy o pracę nie wypłacił ekwiwalentu za urlop, który nie został wykorzystany. Co w tym wypadku mogę zrobić, na jakie przepisy prawne się powołać? Czy mogę prosić o napisanie mniej więcej jak ma wyglądać ewentualny wniosek do sądu pracy w tej kwestii.

więcej ››

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z urlopem? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)


Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »