Kategoria: Urlop

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z urlopem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Pytania

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14


Urlop wychowawczy od pierwszego dnia pracy

W trakcie urlopu wychowawczego, na którym przebywała moja żona, został zlikwidowany jej zakład pracy. Następnego dnia po likwidacji żona została przyjęta do innej firmy i ma umowę o pracę. Czy żona może ubiegać się o urlop wychowawczy od pierwszego dnia zatrudnienia, a jeśli nie, to od kiedy?

więcej ››

Czy można cofnąć urlop?

Pracownik firmy wziął urlop. W dniu urlopu był z dzieckiem u lekarza. Okazało się, że dziecko jest chore i pracownik otrzymał chorobowe na dziecko. Czy powinno się cofnąć urlop pracownikowi, skoro otrzymał chorobowe na dziecko?

więcej ››

Pracownik wykorzystał za dużo urlopu

Mam takie pytanie: co w przypadku, kiedy pracownik wykorzysta więcej dni/godzin urlopu niż przysługujący mu wymiar?

więcej ››

Urlop wychowawczy a urlop macierzyński

Od 15.06.2009 r. do 30.09.2009 r. przebywam na urlopie wychowawczym. Mam 26 dni urlopu. Ile dni urlopu wypoczynkowego straciłam przez te 3,5 miesiąca urlopu wychowawczego?

więcej ››

Krótszy czas pracy zamiast urlopu wychowawczego

Jestem w tej chwili na urlopie wypoczynkowym po urlopie macierzyńskim. W jakim czasie przed jego końcem powinnam złożyć wniosek o skrócenie czasu pracy? Czy na urlopie wypoczynkowym wykorzystywanym po macierzyńskim mogę dostać wypowiedzenie z pracy? Czy jeśli będę musiała wrócić do opieki na chorym dzieckiem, będę mogła wziąć urlop?

więcej ››

Urlop pracownika po godzinie pracy

Pracownik przyszedł do pracy, ale po przepracowanej godzinie poprosił o udzielenie mu na ten dzień urlopu. Jak rozliczyć mu ten dzień pracy? Czy potraktować całą dniówkę jako urlop? Co z godziną przepracowaną?

więcej ››

1/4 etatu a wymiar urlopu

Pracuję od 15.09.2008 r. na 1/4 etatu i jest to moja pierwsza praca. Stażu też nie mam. Czy w takim wypadku mam prawo do jakiegokolwiek urlopu? A jeśli tak, to czy powinien być płatny?

więcej ››

Dzień wolny za 15 sierpnia

Pracuję w jednym z oddziałów większej firmy handlowej. Pracujemy od poniedziałku do piątku po 8 godzin (soboty wolne). Rozumiem, że za 15 sierpnia przysługuje nam dzień wolny? Czy szef musi udzielić nam wolnego równocześnie w jednym dniu czy w różnych dniach? W jakim okresie należy wykorzystać ten dzień wolny? I ostatnie pytanie: czy ze względów bezpieczeństwa można pracować w składzie jednoosobowym?

więcej ››

Urlop wychowawczy a choroba pracownika

Czy jeśli pracodawca udzielił mi urlopu wychowawczego po urlopie wypoczynkowym, podczas którego przebywałam na zasiłku chorobowym, to urlop wychowawczy pozostaje bez zmian czy przesuwa się o czas zasiłku chorobowego?

więcej ››

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop

Z dniem 30 czerwca rozwiązałem umowę o pracę za porozumieniem stron, a 17 lipca odebrałem świadectwo pracy z firmy. Dopiero po jakimś czasie dowiedziałem się, że pracodawca powinien mi wypłacić ekwiwalent za zaległy urlop (11 dni). Dodam, że na świadectwie pracy mam tylko informację o wykorzystanych dniach urlopowych, a nie ma mowy o żadnym ekwiwalencie. Czy przy jego wypłacie podpisuje się jakieś oświadczenie? Czy powinienem żądać od byłego pracodawcy wypłaty ekwiwalentu?

więcej ››

Prace interwencyjne a długość urlopu

Zostałam zatrudniona do prac interwencyjnych na rok czasu. Ile należy mi się urlopu wypoczynkowego?

więcej ››

Nieważność decyzji wydanej podczas urlopu?

Czy dokument podpisany przez dyrektora finansowego (uprawnionego do reprezentowania pracodawcy w sprawach związanych ze stosunkiem pracy) w dniu, kiedy miał urlop wypoczynkowy, zachowuje ważność? Z jakich przepisów wynika, że w trakcie urlopu nie wolno podpisywać żadnych dokumentów?

więcej ››

Rachunki za wczasy pod gruszą

Czy pracodawca ma prawo żądać rachunków za wczasy pod gruszą? Zaznaczam, że nie są to to świadczenia urlopowe, lecz wczasy pod gruszą z pieniędzy socjalnych.

więcej ››

Kiedy uzyskam 26 dni urlopu?

Tytuł magistra inżyniera uzyskałam dnia 4.10.2007 r., natomiast data wystawienia dyplomu to 17.12.2007 r. Pracę rozpoczęłam 5.11.2007 r. Kiedy przysługuje mi podwyższony wymiar urlopu? Pracodawca powiedział, że od 17.12.2009 r. i że w związku z tym dopiero od stycznia 2010 r. go dostanę. Czy ma rację?

więcej ››

Urlop wypoczynkowy po urlopie wychowawczym

W czerwcu 2007 r. urodziłam córeczkę. Po urlopie macierzyńskim wykorzystałam należący mi się urlop wypoczynkowy i przeszłam na wychowawczy, który kończy się 30 czerwca br. Czy po powrocie do pracy należy mi się urlop wypoczynkowy? I czy jeżeli mąż wykorzystał dwa dni opieki, to mi one już nie przysługują?

więcej ››

14 dni urlopu a brak dni w puli urlopu

Według prawa pracy pracownikowi trzeba udzielić 14-dniowy nieprzerwany urlop. Wszystko jest OK, jak osoba ma np. 20 dni urlopu. Ale jak wyliczyć taki urlop dla pracownika, który jest zatrudniony w trakcie roku i ma w całej puli urlopu np. 14 bądź mniej dni? Czy to jakoś przeliczamy proporcjonalnie?

więcej ››

Ochrona po urlopie macierzyńskim

Czy pracodawca może mnie zwolnić po macierzyńskim? Jeśli nie, to jaki jest okres ochrony po powrocie do pracy? Wracam po macierzyńskim 01.2010 r. Umowę mam na czas określony do 10.2010 r.

więcej ››

Ile urlopu – 20 czy 26 dni?

Rozpocząłem nową pracę i księgowa twierdzi, że przysługuje mi 20 dni urlopu, a ja nieco inaczej – bo 26. Opiszę mój przypadek: technikum – 5 lat, studia licencjackie – 3 lata (dyplom z 01.07.2006 r.), studia magisterskie – 2 lata, a od 2004 r. pracowałem na umowę o pracę. Ile przysługuje mi dni urlopu?

więcej ››

Cofnięcie urlopu

Otrzymałem zgodnie z planem urlop, ale z powodu choroby córki musieliśmy wrócić do domu. Czy pracodawca na wniosek pracownika może/musi przywrócić go do pracy, czy jest to wyłącznie jego dobra wola? Minęły dopiero dwa dni urlopu i nie chciałbym go stracić na siedzenie w domu. A jeżeli już przywróci, to czy można przesunąć ten, z którego nie skorzystałem (chciałbym wykorzystać 14 dni nieprzerwanego wypoczynku)?

więcej ››

Urlop za czas służby wojskowej

W sierpniu 2008 r. poszedłem do wojska (zasadnicza służba wojskowa). Niebawem kończę służbę. Czy przysługuje mi urlop za ten czas, co byłem w wojsku? Po ilu dniach od wyjścia z wojska muszę się stawić do pracy i czy ten urlop po odbyciu służby jest płatny?

więcej ››

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z urlopem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)


Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »