Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Urlop wychowawczy od pierwszego dnia pracy

Dorota Kriger • Opublikowane: 2009-11-04

W trakcie urlopu wychowawczego, na którym przebywała moja żona, został zlikwidowany jej zakład pracy. Następnego dnia po likwidacji żona została przyjęta do innej firmy i ma umowę o pracę. Czy żona może ubiegać się o urlop wychowawczy od pierwszego dnia zatrudnienia, a jeśli nie, to od kiedy?
Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu wychowawczego pracownikowi, który jest do tego urlopu uprawniony. Długość trwającego zatrudnienia nie ma w tym przypadku znaczenia. Termin rozpoczęcia urlopu zależy jednak od daty złożenia wniosku. Zgodnie z § 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 16 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego (Dz. U. z 31 grudnia 2003 r. Nr 230, poz. 2292) wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego składa się pracodawcy w formie pisemnej na dwa tygodnie przed rozpoczęciem okresu, w którym zamierza się korzystać z tego urlopu.

Oznacza to, że nowo zatrudniony pracownik może rozpocząć urlop wychowawczy najwcześniej po dwóch tygodniach od dnia zatrudnienia, pod warunkiem że złoży wniosek o urlop wychowawczy pierwszego dnia zatrudnienia.

Jeśli czas od złożenia wniosku do rozpoczęcia urlopu wychowawczego jest krótszy niż dwa tygodnie, to pracodawca powinien udzielić urlopu nie później niż z upływem dwóch tygodni od dnia złożenia wniosku (§ 3 ust. 1 ww. rozporządzenia).

Dwutygodniowy odstęp czasu od dnia złożenia wniosku o urlop do dnia jego rozpoczęcia jest okresem, który może być skrócony, możliwe jest bowiem wcześniejsze rozpoczęcie urlopu wychowawczego, jeśli pracodawca wyraża na to zgodę.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Wysokość składek ZUS podczas urlopu wychowawczego

Jestem na urlopie wychowawczym płatnym. Byłam ostatnio w ZUS-ie i powiedziano mi, że moje składki są odprowadzane od niepoprawnej kwoty. Księgowe w mojej firmie...

 

Powrót po macierzyńskim a dzień wolny od pracy w firmie

Skończyłam urlop macierzyński 2 kwietnia, który w moim zakładzie pracy był dniem wolnym z racji dodatkowego dnia za 1 maja. Czy przysługuje mi zatem dzień...

 

Niewykorzystany urlop i zmiana pracy ? czy urlop przechodzi na nowego pracodawcę, czy należy się ekwiwalent?

Niewykorzystany urlop i zmiana pracy ? czy urlop przechodzi na nowego pracodawcę, czy należy się ekwiwalent?

Czy za niewykorzystany urlop pracodawca musi wypłacić ekwiwalent czy urlop przechodzi na drugiego pracodawcę?

Wniosek o urlop na żądanie

Do kogo należy kierować wniosek o urlop na żądanie? Kadry odsyłają do kierownika wydziału, ten do bezpośredniego przełożonego, czyli brygadzisty, a on z...

 

Przejście na urlop wychowawczy bez badań okresowych

Obecnie przebywam na dłuższym L-4 (powyżej 1 miesiąca). Chciałabym bezpośrednio z chorobowego przejść na urlop wychowawczy (mam roczną córeczkę)....

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »