Kategoria: Rozwiązanie umowy przez pracodawcę
Baner RODO

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Urlop wychowawczy a likwidacja oddziału

Autor: Marta Handzlik • Opublikowane: 2015-06-10

Od półtora roku przebywam na urlopie wychowawczym. Firma, w której jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony, zlikwidowała oddział, w którym wykonywałam pracę. Najbliższy oddział znajduje się ok. 350 km od mojego miejsca zamieszkania. Firma zatrudnia powyżej 20 pracowników w kraju. Jestem pewna, że gdy zgłoszę chęć powrotu do pracy, pracodawca będzie chciał w tym wypadku rozwiązać umowę ze względu na brak oddziału w rejonie. Czy wobec tego będzie mi przysługiwać odprawa?

»Wybrane opinie klientów

Zgodnie z art. 1864 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j.t. Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.) pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu wychowawczego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem nie niższym od wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem.

Jeżeli więc wskutek zmian organizacyjnych przeprowadzonych w trakcie urlopu wychowawczego pracownika nie jest możliwe dopuszczenie go do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jednocześnie pracodawca nie dysponuje innym stanowiskiem pracy – równorzędnym lub odpowiadającym kwalifikacjom pracownika, to z dniem powrotu pracownika do pracy może wręczyć mu wypowiedzenie umowy o pracę. W związku z brakiem możliwości zapewnienia pracownikowi pracy w okresie wypowiedzenia pracodawcy wolno zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Brak możliwości zatrudnienia pracownicy po urlopie wychowawczym na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przez nią przed urlopem lub zgodnym z jej kwalifikacjami uzasadnia wypowiedzenie umowy o pracę (wyrok SN z 3 listopada 1994 r., I PRN 77/94, OSNAPiUS 1995/2/24).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Pracodawca wskazany w pytaniu zatrudnia 20 i więcej pracowników, tak więc – w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika – będzie zobowiązany do wypłacenia odprawy z tego tytułu. Zgodnie bowiem z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. Nr 90, poz. 844 z późn. zm.) – dalej u.s.z.r., jeżeli przyczyny niedotyczące pracownika, stanowią wyłączny powód uzasadniający wypowiedzenie stosunku pracy lub jego rozwiązanie na mocy porozumienia stron, a zwolnienia w okresie nieprzekraczającym 30 dni obejmują mniejszą liczbę pracowników niż określona w art. 1 u.s.z.r., tj. mniej niż w sytuacji zwolnień grupowych, a więc mniej niż:

  1. 10 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników,
  2. 10% pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 100, jednakże mniej niż 300 pracowników,
  3. 30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników.

Odprawa ta wynosi równowartość (art. 8 ust. 1 u.s.z.r.):

  1. miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata,
  2. 2-miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat,
  3. 3-miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.

Zgodnie z art. 8 ust. 3-4 u.s.z.r. odprawę pieniężną ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, a jej kwota nie może przekraczać kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy.

Wypłata odprawy powinna nastąpić najpóźniej w dniu rozwiązania stosunku pracy, ostatecznie w terminie wypłaty ostatniego wynagrodzenia za pracę.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.



Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rozwiązaniem umowy?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zmiana etatu podczas choroby pracownika

Jestem na zwolnieniu lekarskim, a mój pracodawca chce mi zmienić wymiar czasu pracy z całego etatu na 3/4. Czy jest to dozwolone? Dodam, że wszyscy w firmie mają mieć zmienioną umowę i również wynagrodzenia.

Powrót do pracy po zwolnieniu

Pracodawca zwolnił mnie po upływie 3 miesięcy zasiłku rehabilitacyjnego. Najprawdopodobniej otrzymam kolejny zasiłek na 1–2 miesiące. Czy jeżeli po tym okresie zgłoszę pracodawcy chęć powrotu do pracy, to może mnie nie przyjąć? Na jakich warunkach powinienem zostać zatrudniony?

Odprawa dla nauczyciela dyplomowanego

Zostałam zwolniona z pracy w szkole. Wczoraj otrzymałam odprawę 6-miesięczną, gdyż zatrudniona byłam przez mianowanie, ale byłam nauczycielem dyplomowanym. Wysokość mojej odprawy jest identyczna jak osób nie posiadających dyplomowania (zatrudnionych i zwolnionych w takim samym trybie). Proszę określić zasady liczenia takiej odprawy.

Rozwiązanie umowy o pracę w okresie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego

Jestem pracownikiem poradni psychologicznej, pracuję od 12 lat. Od dłuższego czasu poważnie chorowałem; po wyczerpaniu zasiłku chorobowego otrzymałem świadczenie rehabilitacyjne do 31.03 br. Pech chciał, że 15 marca uległem wypadkowi komunikacyjnemu, skutkiem czego trafiłem do szpitala, gdzie byłem operowany. Zakład pracy został powiadomiony o zaistniałej sytuacji. W szpitalu przebywałem 2 tygodnie. Po powrocie ze szpitala otrzymałem pismo z zakładu pracy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia z dniem 31.03 na podstawie art. 53 § 1 pkt 1 lit. b Kodeksu pracy. Czy w opisanej sytuacji dyrektor mógł rozwiązać ze mną umowę o pracę w okresie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego i wobec kolejnego zwolnienia lekarskiego?

Rozwiązanie umowy o pracę w trybie art. 53 Kodeksu pracy

Byłam na chorobowym 182 dni, następnie przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na okres 6 miesięcy. Po trzech miesiącach otrzymałam pocztą rozwiązanie umowy o pracę z art. 53 Kodeksu pracy. Czy przysługuje mi prawo do zasiłku dla bezrobotnych i na jaki okres? Czy będę mogła ubiegać się o świadczenie przedemerytalne z tytułu stażu pracy (mam przepracowane 35 lat w jednym zakładzie)? Czy gdybym wróciła do pracy po 182 dniach to pracodawca też miałby prawo do rozwiązania umowy z art. 53 K.p.?

Czy są szanse na to, żeby tata pozostał w pracy?

Mój tata kilka dni temu został przebadany alkomatem. Jest motorniczym w MPK. Alkomat wykazał 0,06, a po 30 minutach – zero. Dyrektor każe mu podpisać porozumienie o rozwiązaniu umowy – inaczej są zostanie zwolniony. Tata pił tylko piwo poprzedniego wieczoru. Jest osobą cichą i spokojną i nie chce walczyć o swoje. Jak mu pomóc? Czy ma szansę zostać w pracy?



Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »