Indywidualne porady prawne
Autor: Dorota Kriger
Pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy na umowę zastępstwo za pracownika, który powróci do pracy 1 września. Czy pracodawca może wysłać pracownika na niewykorzystany urlop, aby nie musiał wypłacać mu ekwiwalentu?
Pracodawca samodzielnie nie może wysłać pracownika na urlop wypoczynkowy. Samodzielnie – to znaczy bez wniosku pracownika w tej sprawie lub gdy termin urlopu nie jest zgodny z planem urlopów (art. 163 § 1 i § 11 K.p.).
Od powyższej zasady istnieje wyjątek – zgodnie z art. 1671 K.p. pracodawca ma prawo wysłać pracownika na urlop bieżący oraz zaległy w okresie wypowiedzenia.
W przypadku umowy na zastępstwo okres wypowiedzenia jest bardzo krótki, wynosi on bowiem tylko 3 dni (art. 331 K.p.). W przypadku gdy na umowie o pracę na zastępstwo jest wskazany dzień, do którego pracownik zastępuje nieobecnego pracownika, okres wypowiedzenia może w ogóle nie wystąpić, gdyż umowa w takim przypadku rozwiąże się z dniem wskazanym na umowie, który jest też dniem powrotu zastępowanego pracownika.
Zgodnie z powyższym pracodawca nie może wysłać pracownika na urlop bez porozumienia z pracownikiem w tej sprawie, chyba że urlop ten będzie przypadał w okresie wypowiedzenia. Ze względu na krótki okres wypowiedzenia pracownik może jednak nie zdążyć wykorzystać całego urlopu. Możliwe jest też wysłanie pracownika na urlop, jeśli termin jego wykorzystania będzie zgodny z terminami wskazanymi w planie urlopów.
Pracodawca może w zaistniałej sytuacji spróbować porozumieć się z pracownikiem oraz uzgodnić z nim termin urlopu, lecz nie może nakazać temu pracownikowi, aby wykorzystał urlop. Jeśli między pracownikiem i pracodawcą nie będzie porozumienia i pracownik nie wykorzysta urlopu – pracodawca będzie zobowiązany wypłacić ekwiwalent pieniężny (art. 171 § 1 K.p.).
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne