Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Urlop dla zatrudnionego na pół etatu

Adam Dąbrowski • Opublikowane: 2007-01-16

Ile urlopu przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na 1/2 etatu, który pracuje: w poniedziałki 7 godzin, we wtorki i środy po 6,5 godziny, a czwartki i piątki ma wolne. Generalnie przysługuje mu 20 dni urlopu. Czy należy rozliczać go godzinowo? Ile godzin mu przysługuje i czy urlopu udziela mu się tylko na dni, w które pracuje? Jak przyznać mu „wczasy pod gruszą”?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Urlop wypoczynkowy dla pracowników nie pracujących codziennie po 8 godzin, rozlicza się godzinowo.

Jeśli pracownik ma prawo do 20 dni urlopu, to pracując na 1/2 etatu ma prawo do 10 dni x 8 godzin, co daje 80 godzin urlopu.

Urlopu wypoczynkowego udziela się oczywiście na dni pracy pracownika i odlicza stosowną liczbę godzin od ogólnej puli godzinowej. Więc urlopu nie rozliczamy już w dniach, lecz wyłącznie w godzinach, i taką informację podaje się w świadectwie pracy.

Dofinansowanie do „wczasów pod gruszą” uzależnia się zwykle od nieprzerwanego wypoczynku (nie urlopu) trwającego 14 dni kalendarzowych. W konsekwencji, taka zasada znajduje odpowiednie zastosowanie do pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Jeśli pracownik pracuje po 4 godziny codziennie, to nie ma problemu.

Natomiast jeśli pracuje tylko w niektóre dni, to pozostałe ma wolne i korzystając z urlopu te pozostałe dni (niedziele, święta i inne dni wolne od pracy) zalicza się do puli ogólnej długości jego wypoczynku – nie urlopu (por. art. 162 K.p.).

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy ambitnego prawnika » Zadaj pytanie »

Poduszki