Kategoria: Urlop

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Urlop wypoczynkowy przeliczany na godziny

Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-07-31

Jestem pracownikiem ochrony, pracodawca rozliczał mnie z urlopu wypoczynkowego za 8 godzin dzień za dzień, mimo tego że pracuję 14 godz. dziennie, a drugi dzień mam wolny. W tym roku powiedział, że ze względu na to, że mam 14-godzinny dzień pracy, będzie mi wypłacone wynagrodzenie za urlop po 14 godz. i pobrane 1,75 dnia. Obliczyłem, że jeżeli wezmę 6 dni urlopu, to zabierze mi 10 dni, czy to zgodnie z prawem?

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat
Wygodny szybki dostęp do zagadnień prawa. Jasne i klarowne odpowiedzi .
Agnieszka
Jestem bardzo zadowolona. Porada pani prawnik Handzlik-Rosuł w jasny, zrozumiały sposób rozstrzygnęła moje wątpliwości. Cieszę się tym bardziej, że wyjaśnienie jest dla mnie bardzo korzystne. Odpowiedź na moje zapytanie dotarła w ciągu jednego dnia, a kwota na jaką porada została wyceniona pozytywnie mnie zaskoczyła. Jeżeli w przyszłości będę potrzebowała podobnej pomocy prawnej, na pewno skorzystam, bo prosta procedura, cena i czas w jakim uzyskałam informację są nie do przecenienia. 
Anna, nauczyciel, 57 lat
Odpowiedź na zadane pytanie była bardzo profesjonalna, pomocna i przygotowana na wysokim poziomie. 
Anna, księgowa, 56 lat

Zgodnie z art. 154(2) ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j.t. Dz. U. z 2014, poz. 1502) urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu.

 

Konieczność dokonania przeliczenia dni urlopu na godziny wynika z zasady rządzącej udzielaniem urlopu wypoczynkowego. Udziela się go bowiem w dni pracy pracownika w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracownika w danym dniu.

Mając wyrażony w godzinach przysługujący pracownikowi wymiar urlopu, pracodawca będzie „uszczuplał” pulę urlopową pracownika o taką liczbę godzin, jaką pracownik miałby przepracować w dniu lub w dni, w które urlop został mu udzielony.

W konsekwencji, wobec stosowania dłuższych niż 8-godzinna dobowych norm czasu pracy, dzień wolny od pracy ze względu na korzystanie z urlopu nie zawsze będzie równy 8 godzinom. Jeden „urlopowy” dzień wolny od pracy będzie mógł bowiem równać się na przykład 14 lub 16 godzinom pracy, jeśli pracownik pracuje w równoważnym czasie pracy, dopuszczającym przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do takich granic.

Słowem – pracodawca prawidłowo rozlicza udzielony Panu urlop wypoczynkowy. Skoro w danym dniu pracuje Pan 14 godzin, to tyle godzin należy Panu „odliczyć” z puli godzin urlopowych.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z urlopem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »