Kategoria: Urlop

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Urlop rodzicielski dla męża-nauczyciela

Marta Handzlik • Opublikowane: 2019-04-26

Jestem nauczy dyplomowanym i chciałbym wziąć urlop rodzicielski, by uniknąć zwolnienia z pracy. W związku z tym zwracam się o poradę, w jaki sposób mam wykorzystać ten urlop. Córka urodziła mi się 23.10.2016 r., żona z dniem 11.03.2017 kończy 20-tygodniowy urlop macierzyński i wraca do pracy. Czy muszę rozpocząć urlop rodzicielski z dniem 12.03.2017 r.? Do kiedy musi trwać mój urlop, by uniknąć wypowiedzenia w tym roku szkolnym, aby zostało mi go jak najwięcej na przyszły rok? Czy wniosek o udzielenie urlopu muszę złożyć najpóźniej 21 dni przed rozpoczęciem urlopu?

»Wybrane opinie klientów

Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat
Wygodny szybki dostęp do zagadnień prawa. Jasne i klarowne odpowiedzi .
Agnieszka

Zgodnie z art. 1821d ustawy Kodeks pracy „urlop rodzicielski jest udzielany na pisemny wniosek pracownika, składany w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu”.

Urlop rodzicielski jest udzielany jednorazowo albo w częściach nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia.

Urlop rodzicielski jest udzielany bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, nie więcej niż w 4 częściach, przypadających bezpośrednio jedna po drugiej albo bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części urlopu rodzicielskiego, w wymiarze wielokrotności tygodnia..

Urlop rodzicielski w wymiarze do 16 tygodni może być udzielony w terminie nieprzypadającym bezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu albo nieprzypadającym bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części tego urlopu. Liczba wykorzystanych w tym trybie części urlopu pomniejsza liczbę części przysługującego urlopu wychowawczego.

Żadna z części urlopu rodzicielskiego nie może być krótsza niż 8 tygodni, z wyjątkiem pierwszej części urlopu rodzicielskiego, która w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie nie może być krótsza niż 6 tygodni.

Słowem – nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystał Pan urlop rodzicielski w częściach, przy czym pierwsza część musi trwać co najmniej 6 tygodni i przypadać od razu po macierzyńskim (czyli od 12.03). Kolejne części mogą trwać minimalnie 8 tygodni.

Ruch kadrowy w szkołach kończy się 31 maja, to tego dnia można wręczyć ostatnie wypowiedzenia z powodów organizacyjnych (a zakładam, że tego właśnie wypowiedzenia chce Pan uniknąć). Dlatego musi Pan tak zawnioskować o urlop rodzicielski, aby do 31 maja na nim przebywać. Jeśli rozpocznie Pan urlop 12.03, to do 4.06 wykorzysta Pan 12 tygodni (urlop musi być wykorzystany w tygodniach, wiec nie może Pan o niego wnioskować do 1.06). Zostanie wiec Panu jeszcze 20 tygodni na przyszły rok.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z urlopem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »