Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Uprawnienia inspektora BHP podczas kontroli budowy

Adam Dąbrowski • Opublikowane: 2005-04-29

Pracuję na dużej budowie, na której jest czterech kierowników budowy odpowiedzialnych za realizację ośmiu budynków mieszkalnych. Inspektor BHP z ramienia pracodawcy ułatwia sobie pracę i kontroluje budowę jednego budynku nie powiadamiając o tym kontrolowanego. Następnego dnia wszyscy czterej mamy wezwanie do działu kadr po odbiór nagany za niewłaściwe przestrzeganie przepisów BHP. Proszę podać przepis określający sposób prowadzenia kontroli przez inspektora BHP.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Nie ma szczegółowych regulacji w tym zakresie. Inspektor bhp działa z upoważnienia pracodawcy. Jego obowiązkiem jest zbadanie, czy w rzeczywistości przepisy bhp są przestrzegane.

Z tego powodu nie ma obowiązku poruszać się po budowie z jej kierownikiem. Może więc samotnie dokonywać ustaleń istniejącego stanu rzeczy, chyba, że pracodawca zarządzi inaczej.

Dyskusja z pracodawcą ma sens zatem nie w sferze kwestionowania uprawnień inspektora bhp ale w zakresie rzeczywistego stanu rzeczy.

Jeśli inspektor bhp w określonym zakresie np. pomylił się, to w takiej sprawie jest sens i zasadność twierdzenia, iż np. zastosowane sankcje nie były prawidłowe.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Fałszowanie ewidencji czasu pracy - naruszenia prawa

Pomimo złożenia pozwu do sądu pracy zawiadomiłem prokuraturę o popełnieniu przestępstwa - uporczywego i złośliwego łamania praw pracowniczych. Czy można za...

 

Wypłata dodatków za nadgodziny

W ciągu ostatniego półrocza PIP przeprowadziła w firmie, w której pracuję, dwie kontrole czasu pracy pracowników i jego rozliczenia. Wykazały one...

 

Zatajenie ciąży u lekarza medycyny pracy

Wczoraj podczas wizyty u lekarza medycyny pracy zataiłam fakt, że jestem w ciąży. Podałam nieprawdziwą datę ostatniej miesiączki, mimo że...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »