Kategoria: Inne

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Uprawnienia pracownika związane z rodzicielstwem

Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-06-26

Moje pytania będą dotyczyły uprawnień pracownika związanych z rodzicielstwem. Mam pracownicę, która pół roku temu urodziła dziecko. Czy na 20 tygodni urlopu macierzyńskiego z art. 180 K.p. musi składać podanie o udzielenie tego urlopu? W terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu złożyła wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego na 9 tygodni. Czy podstawą prawną udzielenia tego urlopu jest art. 1821d K.p.? Po 9 tygodniach urlopu rodzicielskiego pracownica chce wrócić do pracy. Czy musi pisać wniosek o rezygnację z urlopu rodzicielskiego? Jakie dokumenty dotyczące uprawnień związanych z rodzicielstwem powinny się znaleźć w aktach osobowych tego pracownika?

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedź uzyskana szybko. W pełni profesjonalnie nakreślone możliwości rozwiązania problemu ,może niekoniecznie po mojej myśli( co też zostało ujęte w odpowiedzi )wiadomo każda sprawa ma swoje oblicze ,ale mimo to polecam. Warto mieć świadomość ,że można z kanapy zasięgnąć porad fachowców.
Alina
Super serwis, super kontakt, szybkie rzeczowe odpowiedzi za nie wielkie pieniądze (do kolejnych klientów serwisu:proszę się nie bać..za jakieś 100 zł z hakiem... można przyjacielsko porozmawiać przez kilka tygodni jak przy dobrej kawie i ciachu...zresztą często ją popijam pisząc do Pana Mecenasa...nie wiem jak Pan po drugiej stronie :)Każde moje pytanie...nie zostało bez odpowiedzi....chociaż poruszałam się jak \"dziecko we mgle\" gubiąc się i powracając do sprawy z uporem maniaka zadając nie raz oczywiste pytania. Dziękuję za zrozumienie i pomoc....za wyzwolenie mnie ze stresu, który przez moją niepewność mnie zjadał. Będę polecała ten portal wszystkim, którzy będą potrzebować porady prawnej, a i ja w razie potrzeby ..skorzystam powtórnie (obym nie musiała :) )...licho nie śpi . Pozdrawiam serdecznie Pana Marka G. oraz cały Zacny Zespół
Izabela
Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że podstawą udzielenia pracownicy urlopu macierzyńskiego zgodnie z art. 180 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502) jest akt urodzenia dziecka. Pracownica nie składa żadnych dodatkowych dokumentów w związku z wykorzystywaniem podstawowego urlopu macierzyńskiego. Pracodawca jest zobowiązany do udzielenia urlopu macierzyńskiego pracownicy po otrzymaniu aktu urodzenia dziecka.

Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego pracownik ma prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze do:

1) 32 tygodni – w przypadku, o którym mowa w art. 180 § 1 pkt 1;

2) 34 tygodni – w przypadkach, o których mowa w art. 180 § 1 pkt 2-5.

Oznacza to, że przepis określa maksymalną długość urlopu rodzicielskiego, ale pracownica nie musi wykorzystywać całości.

Urlop rodzicielski jest udzielany jednorazowo albo w częściach nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia.

Podstawą prawną udzielenia urlopu rodzicielskiego w częściach jest art. 1821c K.p.

Jeśli po 9 tygodniach urlopu rodzicielskiego (o który wnioskowała pracownica) nie chce ona składać kolejnego wniosku o urlop rodzicielski może wrócić do pracy i nie musi przy tym składać wniosku o rezygnacji z dalszego urlopu. Może go bowiem wykorzystać w terminie późniejszym (do ukończenia przez dziecko 6 roku życia).

Jeśli chodzi o dokumenty dotyczące uprawnień związanych z rodzicielstwem, to w aktach pracownika powinny się znaleźć:

– oświadczenie o sposobie wykorzystania zwolnienia na opiekę nad dzieckiem – z art. 188 K.p.,

– oświadczenie o wyrażeniu zgody lub braku takiej zgody na delegacje, prace w nadgodzinach, prace w porze nocnej i w systemie przerywanego czasu pracy – z art. 178 K.p.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »