Kategoria: Rozwiązanie umowy przez pracodawcę

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Unieważnienie wypowiedzenia z powodu błędu

Marek Gola • Opublikowane: 2015-11-24

Pracodawca, wystawiając mi wypowiedzenie, źle określił okres trwania wypowiedzenia – zamiast daty 31 października widnieje data 30 września. Czy mogę powołać się na to w sadzie, aby unieważnić wypowiedzenie?

»Wybrane opinie klientów

Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat
Wygodny szybki dostęp do zagadnień prawa. Jasne i klarowne odpowiedzi .
Agnieszka

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu pracy zwanego dalej K.p. Z treści Pana pytania wynika, iż otrzymał Pan wypowiedzenie umowy o pracę. Pracodawca jednak w sposób błędny obliczył okres wypowiedzenia. Zamiast liczyć okres wypowiedzenia do 31 października, okres wypowiedzenia kończy się w dniu 30 września.

Może się zdarzyć, że pracodawca źle obliczy okres wypowiedzenia, np. źle policzył bieg okresu wypowiedzenia, błędnie przyjął, że pracownikowi należy się krótszy okres wypowiedzenia itd. W takiej sytuacji przyjmuje się, że nieprawidłowe ustalenie okresu wypowiedzenia nie jest wypowiedzeniem z naruszeniem przepisu. Z tego tylko tytułu pracownik nie może żądać roszczeń z art. 45 K.p., tj. nie może żądać przywrócenia do pracy z tego tylko tytułu, że źle mu obliczono długość okresu wypowiedzenia. Przysługuje mu wtedy odrębne roszczenie z art. 49 K.p., czyli wynagrodzenie do czasu, do kiedy ta umowa przy prawidłowym obliczeniu okresu wypowiedzenia powinna trwać. Może dojść do zbiegu obu roszczeń, np. źle obliczono okres wypowiedzenia i jednocześnie wypowiedzenie było np. nieuzasadnione merytorycznie. Wtedy ma roszczenie odszkodowawcze, albo może żądać przywrócenia do pracy i jednocześnie to roszczenie z art. 49 K.p.

Roszczenie z art. 49 podlega przedawnieniu w trybie art. 291 K.p. ogólnemu przedawnieniu roszczeń, a więc okresowi 3-letniemu. Tutaj więc pozycja pracownika jest korzystniejsza, bo w przypadku roszczeń z art. 45 pracownik ma tylko 7-dniowy termin zawity o złożenia odwołania.

Zasadne jest zatem wystąpienie do pracodawcy z żądaniem zapłaty wynagrodzenia za październik.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rozwiązaniem umowy?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »