• Autor: Marek Gola
Pracodawca, wystawiając mi wypowiedzenie, źle określił okres trwania wypowiedzenia – zamiast daty 31 października widnieje data 30 września. Czy mogę powołać się na to w sadzie, aby unieważnić wypowiedzenie?
Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu pracy zwanego dalej K.p. Z treści Pana pytania wynika, iż otrzymał Pan wypowiedzenie umowy o pracę. Pracodawca jednak w sposób błędny obliczył okres wypowiedzenia. Zamiast liczyć okres wypowiedzenia do 31 października, okres wypowiedzenia kończy się w dniu 30 września.
Może się zdarzyć, że pracodawca źle obliczy okres wypowiedzenia, np. źle policzył bieg okresu wypowiedzenia, błędnie przyjął, że pracownikowi należy się krótszy okres wypowiedzenia itd. W takiej sytuacji przyjmuje się, że nieprawidłowe ustalenie okresu wypowiedzenia nie jest wypowiedzeniem z naruszeniem przepisu. Z tego tylko tytułu pracownik nie może żądać roszczeń z art. 45 K.p., tj. nie może żądać przywrócenia do pracy z tego tylko tytułu, że źle mu obliczono długość okresu wypowiedzenia. Przysługuje mu wtedy odrębne roszczenie z art. 49 K.p., czyli wynagrodzenie do czasu, do kiedy ta umowa przy prawidłowym obliczeniu okresu wypowiedzenia powinna trwać. Może dojść do zbiegu obu roszczeń, np. źle obliczono okres wypowiedzenia i jednocześnie wypowiedzenie było np. nieuzasadnione merytorycznie. Wtedy ma roszczenie odszkodowawcze, albo może żądać przywrócenia do pracy i jednocześnie to roszczenie z art. 49 K.p.
Roszczenie z art. 49 podlega przedawnieniu w trybie art. 291 K.p. ogólnemu przedawnieniu roszczeń, a więc okresowi 3-letniemu. Tutaj więc pozycja pracownika jest korzystniejsza, bo w przypadku roszczeń z art. 45 pracownik ma tylko 7-dniowy termin zawity o złożenia odwołania.
Zasadne jest zatem wystąpienie do pracodawcy z żądaniem zapłaty wynagrodzenia za październik.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marek Gola
Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.