Indywidualne porady prawne
• Autor: Adam Dąbrowski
Zostałam przyjęta do filii dużej i prestiżowej firmy. Obiecano mi umowę o pracę na okres próbny, ale po 3 tygodniach pracy (w bardzo dużym stresie) oświadczono mi, że nie jestem tą osobą, której szukali. Dostałam umowę-zlecenie, ale nie ma tam ani kwoty wynagrodzenia, ani terminu wykonania pracy. Nie mam pojęcia, co dalej robić...
W przedstawionej sytuacji można postąpić na dwa sposoby.
Po pierwsze może Pani polubownie wezwać pracodawcę do zapłaty wynagrodzenia za przepracowany okres, stwierdzając jednocześnie, że jest Pani gotowa do świadczenia pracy (jeżeli pracodawca uważałby, że stosunek pracy nadal jest zawiązany).
Po drugie, jeżeli powyższe rozwiązanie nie poskutkuje, powinna Pani złożyć do sądu pracy powództwo o ustalenie istnienia umowy o pracę na okres próbny wraz z żądaniem wypłaty należnego, zaległego wynagrodzenia.
Niezależnie od drogi polubownej sugeruję przed skierowaniem powództwa (jeżeli pierwotnie zakładany okres umowy na okres próbny nie minął) wysłać do pracodawcy oświadczenie o gotowości do podjęcia zatrudnienia. Dzięki temu oświadczeniu będzie Pani przysługiwać za okres gotowości do wykonywania pracy również stosowne wynagrodzenie.
Po ustaleniu istnienia stosunku pracy i po zasądzeniu zaległego wynagrodzenia egzekucję należności można skierować do właściwego komornika sądowego celem szybszego jej wyegzekwowania.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
O autorze: Adam Dąbrowski
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy