Indywidualne porady prawne
• Autor: Marta Handzlik
Jestem nauczycielem dyplomowanym, zatrudnionym na podstawie mianowania, działaczem związkowym objętym ochroną prawną. W minionym roku szkolnym moje pensum wynosiło 1/2 etatu dydaktycznego, 1/2 etatu bibliotekarza szkolnego – w sumie etat łączony. W obecnym roku również posiadam etat łączony – 2 godz. lekcyjne i 27 godzin biblioteki. Na pracę w takich warunkach wyraziłam zgodę. Dyrektor nie poinformował organizacji związkowej o zmianie moich warunków pracy, a ja na piśmie nie otrzymałam zmiany. Czy umowa ustna jest umową wiążącą? Czy mogę ubiegać się o zapłatę za godziny ponadwymiarowe, jeśli tak, to za ile godzin powinnam otrzymać zapłatę?
Przepisy prawa pracy wprowadzają wymóg zachowania formy pisemnej przy sporządzaniu wielu ważnych pism kadrowych. Dotyczy to m.in. zawierania umów o pracę i zmiany ich postanowień. Czasami jednak podjęcie zatrudnienia lub przekształcenie warunków, w jakich jest wykonywane, odbywa się bez odpowiedniego dokumentu.
Przepisy dotyczące zawierania umowy o pracę stosuje się odpowiednio przy zmianie jej warunków. Jeżeli więc zawarto wspomnianą umowę w formie pisemnej, jej modyfikacji należy dokonać również w tej formie. Jednak zdarzają się sytuacje, w których do zmiany warunków umowy dochodzi w sposób „milczący”, przez fakty dokonane. Pracodawca nie wystawia żadnego aneksu do umowy, pracownik podejmuje jednak pracę na nowych zasadach. Zmiana może dotyczyć różnych elementów umowy – stanowiska, rodzaju pracy, miejsca jej wykonywania.
Generalnie zmiana postanowień umowy o pracę odbywająca się wbrew woli pracownika wymaga wypowiedzenia warunków pracy lub płacy (wypowiedzenie zmieniające). Wyjątek od powyższej zasady określa art. 42 § 4 Kodeksu pracy, zgodnie z którym wypowiedzenie warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi innej niż umówiona pracy, na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym. Jeżeli jednak wypowiedzenie zmieniające nie zostało dokonane i nie zachodzi przypadek skierowania pracownika do innej pracy na podstawie art. 42 § 4, wówczas decydujące znaczenie będzie miało zachowanie obu stron umowy.
Jak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 14 stycznia 2010 r. (sygn. akt I PK 155/09), powierzenie pracownikowi innej pracy na okres dłuższy niż trzy miesiące w roku kalendarzowym wymaga albo akceptacji pracownika, albo formalnego uregulowania statusu pracownika w odniesieniu do treści umowy o pracę - przez określenie w aneksie do umowy o pracę nowego zakresu zadań, obowiązków i odpowiedzialności (także wysokości wynagrodzenia), albo nawet wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy w trybie art. 42 § 1–3 Kodeksu. Zdaniem sądu, jeżeli po upływie trzymiesięcznego okresu pracownik nadal wykonuje obowiązki innego pracownika i stan ten akceptuje, to można przyjąć, że doszło w sposób dorozumiany do zawarcia porozumienia zmieniającego warunki pracy (art. 60 Kodeksu cywilnego w związku z art. 300 Kodeksu pracy).
Podsumowując – umowa, mimo że niezawarta w przepisanej formie, jest ważna, zwłaszcza że wyraziła Pani zgodę na taka zmianę warunków. Doszło wiec do porozumienia stron, a nie do jednostronnej zmiany warunków umowy.
Jeśli chodzi o etat łączony, to zastosowanie w tym przypadku znajdzie przepis art. 42 ust. 7 Karty Nauczyciela. Zgodnie z tym przepisem sposób obliczania lub wymiar pensum nauczyciela powinien określić organ prowadzący szkołę w odrębnej uchwale (art. 42 ust. 7 Karty Nauczyciela). Każda godzina realizowana ponad to pensum jest godziną ponadwymiarową (art. 35 ust. 2 Karty Nauczyciela)
Tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć dla nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin (np. nauczanie jęz. polskiego i prowadzenie biblioteki szkolnej) określa organ prowadzący w trybie odrębnej uchwały (art. 42 ust. 7 Karty Nauczyciela). W takim przypadku nauczyciel realizuje odrębne pensum dydaktyczne.
Godzina ponadwymiarowa to godzina zajęć dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych przydzielona powyżej tygodniowego pensum nauczyciela (art. 35 ust. 2 Karty Nauczyciela). Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe wypłaca się według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy (art. 35 ust. 3 Karty Nauczyciela).
Bez znajomości wymiaru Pani etatu (ustalonego przez organ prowadzący) trudno jest orzec, czy i za ile godzin ponadwymiarowych powinna Pani otrzymać wynagrodzenie.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
O autorze: Marta Handzlik
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy