Kategoria: Inne

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Umowa o zakazie konkurencji

Dariusz Kostyra • Opublikowane: 2008-01-29

W roku 2005 zawarłem z pracodawcą umowę o zakazie konkurencji na okres trzech lat od daty rozwiązania stosunku pracy. W umowie nie przewidzieliśmy odpłatności z tytułu powstrzymania się od ww. działalności. W roku 2006 rozwiązałem umowę o pracę. Czy mogę domagać od pracodawcy jakiegokolwiek wynagrodzenia?

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat
Wygodny szybki dostęp do zagadnień prawa. Jasne i klarowne odpowiedzi .
Agnieszka
Jestem bardzo zadowolona. Porada pani prawnik Handzlik-Rosuł w jasny, zrozumiały sposób rozstrzygnęła moje wątpliwości. Cieszę się tym bardziej, że wyjaśnienie jest dla mnie bardzo korzystne. Odpowiedź na moje zapytanie dotarła w ciągu jednego dnia, a kwota na jaką porada została wyceniona pozytywnie mnie zaskoczyła. Jeżeli w przyszłości będę potrzebowała podobnej pomocy prawnej, na pewno skorzystam, bo prosta procedura, cena i czas w jakim uzyskałam informację są nie do przecenienia. 
Anna, nauczyciel, 57 lat
Odpowiedź na zadane pytanie była bardzo profesjonalna, pomocna i przygotowana na wysokim poziomie. 
Anna, księgowa, 56 lat
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź.
Magdalena, 53 lata
Jak zawsze, pełny profesjonalizm i fachowość.Polecam każdemu, kto ma problem.
Janusz, 62 lata, geodeta
Szybko, i bardzo profesjonalnie udzielona porada naprawdę godne polecenia pomoc skuteczna i bardzo przydatna
Grzegorz, 38 lat
Witam. Z porady prawnej jestem zadowolony. 
Dariusz
Dziękuje serdecznie Panu Mecenasowi Michałowi Berlińskiemu za udzielenie szybkich i jasnych odpowiedzi na moje pytania. Jestem bardzo usatysfakcjonowana wyznaczeniem Pana Mecenasa Berlińskiego, który został wybrany do zapoznania się z moja sprawa ponieważ wykazał się wiedzą w tym kierunku. Korzystałam z możliwości zadawania dodatkowych pytań i zawsze otrzymywałam odpowiedzi w szybkim czasie i były one wyczerpujące w każdej kwestii. 
Beata

Umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy musi być zawsze umową odpłatną, przy czym wynagrodzenie (odszkodowanie) określone w umowie nie może być niższe niż odszkodowanie określone w art. 1012§ 3 K.p.

Brak ustalenia wynagrodzenia w umowie powoduje, iż umowa taka jest nieważna z mocy prawa - zgodnie z dyspozycją art. 58 K.c. Artykuł 58 K.c. stanowi, że czynność prawna sprzeczna z prawem jest nieważna, chyba że przepis ustawy przewiduje inny skutek.

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 17 grudnia 2001 r. (I PKN 742/2000, M. Prawn. 2002, nr 7, s. 295; zob. M. Nieznańska: Z orzecznictwa SN, Zakaz konkurencji - najnowsze orzecznictwo, PiZS 2002, nr 7, s. 37-38) uznał, że umowa przewidująca nieodpłatny zakaz działalności konkurencyjnej po ustaniu stosunku pracy nie jest nieważna, tylko klauzula o nieodpłatności zostaje automatycznie zastąpiona przez odszkodowanie gwarantowane w art. 1012§ 3 K.p.

Sąd Najwyższy uznał, że postanowienie o nieodpłatności umowy zostaje zastąpione na podstawie art. 18 § 2 K.p. przez zagwarantowane pracownikowi w art. 1012§ 3 K.p. minimalne odszkodowanie. Sąd Najwyższy nie uzasadnił jednak zastosowania art. 18 § 2 K.p. do umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy.

Jednakże w wielu autorów krytykuje ten pogląd SN i wskazuje, iż takie roszczenie powinno zostać dochodzone na podstawie art. 405 K.c. tzn. przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu. Pracownik powinien zwrócić się do Sądu aby nakazał pracodawcy wydanie korzyści majątkowej, który ten uzyskał w skutek powstrzymania się pracownika od działalności konkurencyjnej.

Osobiście jestem jednak zwolennikiem wykładni zaprezentowanej przez Sąd Najwyższy tzn. z roszczeniem powinien Pan wystąpić do Sądu Pracy, żądając od pracodawcy zapłaty 25% wynagrodzenia za każdy miesiąc wraz z odsetkami ustawowymi liczonymi od daty wymagalności płatności.

Na koniec należy jeszcze dodać, iż roszczenia ze stosunku pracy zgodnie z dyspozycją K.p. przedawniają się z upływem lat trzech od daty ich wymagalności.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »