Kategoria: Inne

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Umowa o zakazie konkurencji

Dariusz Kostyra • Opublikowane: 2008-01-29

W roku 2005 zawarłem z pracodawcą umowę o zakazie konkurencji na okres trzech lat od daty rozwiązania stosunku pracy. W umowie nie przewidzieliśmy odpłatności z tytułu powstrzymania się od ww. działalności. W roku 2006 rozwiązałem umowę o pracę. Czy mogę domagać od pracodawcy jakiegokolwiek wynagrodzenia?

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za szczegółowa i bardzo kompetentna odpowiedź na moje pytanie na temat urlopu uzupełniającego.
Magdalena
Bardzo dziekuje za szybkie i sprawne przeprowadzenie transackcji i dostarczenie opinii. Komunikacja z Prawnikiem i Biurem Obslugi szybka, sprawna i uprzejma. Funkcja negocjacji ceny za usluge dala mi szanse wynegocjowac obopolnie korzystna cene. Polecam uslugi tej platformy prawnej :-).
Ewa, 60 lat
Odpowiedź uzyskana szybko. W pełni profesjonalnie nakreślone możliwości rozwiązania problemu ,może niekoniecznie po mojej myśli( co też zostało ujęte w odpowiedzi )wiadomo każda sprawa ma swoje oblicze ,ale mimo to polecam. Warto mieć świadomość ,że można z kanapy zasięgnąć porad fachowców.
Alina
Super serwis, super kontakt, szybkie rzeczowe odpowiedzi za nie wielkie pieniądze (do kolejnych klientów serwisu:proszę się nie bać..za jakieś 100 zł z hakiem... można przyjacielsko porozmawiać przez kilka tygodni jak przy dobrej kawie i ciachu...zresztą często ją popijam pisząc do Pana Mecenasa...nie wiem jak Pan po drugiej stronie :)Każde moje pytanie...nie zostało bez odpowiedzi....chociaż poruszałam się jak \"dziecko we mgle\" gubiąc się i powracając do sprawy z uporem maniaka zadając nie raz oczywiste pytania. Dziękuję za zrozumienie i pomoc....za wyzwolenie mnie ze stresu, który przez moją niepewność mnie zjadał. Będę polecała ten portal wszystkim, którzy będą potrzebować porady prawnej, a i ja w razie potrzeby ..skorzystam powtórnie (obym nie musiała :) )...licho nie śpi . Pozdrawiam serdecznie Pana Marka G. oraz cały Zacny Zespół
Izabela
Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel

Umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy musi być zawsze umową odpłatną, przy czym wynagrodzenie (odszkodowanie) określone w umowie nie może być niższe niż odszkodowanie określone w art. 1012§ 3 K.p.

Brak ustalenia wynagrodzenia w umowie powoduje, iż umowa taka jest nieważna z mocy prawa - zgodnie z dyspozycją art. 58 K.c. Artykuł 58 K.c. stanowi, że czynność prawna sprzeczna z prawem jest nieważna, chyba że przepis ustawy przewiduje inny skutek.

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 17 grudnia 2001 r. (I PKN 742/2000, M. Prawn. 2002, nr 7, s. 295; zob. M. Nieznańska: Z orzecznictwa SN, Zakaz konkurencji - najnowsze orzecznictwo, PiZS 2002, nr 7, s. 37-38) uznał, że umowa przewidująca nieodpłatny zakaz działalności konkurencyjnej po ustaniu stosunku pracy nie jest nieważna, tylko klauzula o nieodpłatności zostaje automatycznie zastąpiona przez odszkodowanie gwarantowane w art. 1012§ 3 K.p.

Sąd Najwyższy uznał, że postanowienie o nieodpłatności umowy zostaje zastąpione na podstawie art. 18 § 2 K.p. przez zagwarantowane pracownikowi w art. 1012§ 3 K.p. minimalne odszkodowanie. Sąd Najwyższy nie uzasadnił jednak zastosowania art. 18 § 2 K.p. do umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy.

Jednakże w wielu autorów krytykuje ten pogląd SN i wskazuje, iż takie roszczenie powinno zostać dochodzone na podstawie art. 405 K.c. tzn. przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu. Pracownik powinien zwrócić się do Sądu aby nakazał pracodawcy wydanie korzyści majątkowej, który ten uzyskał w skutek powstrzymania się pracownika od działalności konkurencyjnej.

Osobiście jestem jednak zwolennikiem wykładni zaprezentowanej przez Sąd Najwyższy tzn. z roszczeniem powinien Pan wystąpić do Sądu Pracy, żądając od pracodawcy zapłaty 25% wynagrodzenia za każdy miesiąc wraz z odsetkami ustawowymi liczonymi od daty wymagalności płatności.

Na koniec należy jeszcze dodać, iż roszczenia ze stosunku pracy zgodnie z dyspozycją K.p. przedawniają się z upływem lat trzech od daty ich wymagalności.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »