Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Umowa o pracę po stażu

Monika Cieszyńska • Opublikowane: 2008-09-23

Jestem nauczycielką w gimnazjum, w którym przez 4 lata odbywałam staż. Mam wykształcenie wyższe zawodowe, czyli wystarczające, aby uczyć w gimnazjum. Umowa kończy się pod koniec sierpnia i wiem, że na moje stanowisko złożyła już podanie inna osoba, z wykształceniem magisterskim. Moje pytanie brzmi: czy jako osoba pracująca w tej szkole 4 lata z odpowiednimi kwalifikacjami (choć niższymi od ubiegającej się o pracę nauczycielki) mam pierwszeństwo do zatrudnienia, czy zależy to tylko od dobrej woli dyrektora? Nadmienię jeszcze, że od października rozpoczynam studia magisterskie.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Niestety, stopnie awansu zawodowego nie łączą się bezpośrednio z podstawą nawiązania stosunku pracy. Takie stanowisko zajął SN w wyroku z 10 września 2004 r. (I PK 431/03). Tym samym otrzymanie awansu nie gwarantuje Pani, iż otrzyma Pani umowę bezterminową, co więcej – nie uzyska Pani zapewnienia, że zawarta zostanie z Panią kolejna umowa o pracę.

W obowiązującym stanie prawnym nie ma żadnych regulacji, które zobowiązywałyby dyrektora do nawiązania stosunku pracy z nauczycielem, który ukończył staż, choć w praktyce nauczyciel zwykle dostaje taki angaż.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »