Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Umowa na zastępstwo a ciąża pracownicy

Marta Handzlik • Opublikowane: 2016-07-15

Jak z poziomu prawnego wygląda sytuacja kobiety, która w trakcie zatrudnienia na umowę na zastępstwo zachodzi w ciążę? Czy należą się jej z tego tytułu jakieś świadczenia? Czy jest chroniona przez prawo?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 177 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

Konsekwencją regulacji zawartej w § 3 komentowanego artykułu jest to, że kobieta, która zawarła umowę o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający miesiąc, a umowa ta uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, zachowuje status pracownicy do czasu porodu. W dniu porodu traci jednak ten status, a co za tym idzie, jako niepracownicy nie przysługuje jej prawo do urlopu macierzyńskiego. W takiej sytuacji kobieta ma jednak zapewnione prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Przepis ten nie ma jednak zastosowania do umów na zastępstwo, a taką właśnie umowę zawarła Pani. Wobec tego, nie ma znaczenia, w którym tygodniu ciąży Pani jest – jeśli osoba, którą Pani zastępuje powróci do pracy – Pani zostanie zwolniona i nie będzie Pani miała prawa do zasiłku macierzyńskiego. Jedynym wyjściem, aby go otrzymać jest urodzenie dziecka jeszcze w czasie zatrudnienia. Jeśli jednak w firmie będą następowały zwolnienia – Pani nie będzie chroniona przed zwolnieniem.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Umowa zlecenie a zasiłek dla bezrobotnych

Od 1 października 2006 r. do 30 czerwca 2008 r. pracowałam, a od lipca pobierałam zasiłek dla bezrobotnych. Jednak we wrześniu udało mi się...

 

Badania kontrolne po służbie wojskowej

Zatrudniam pracownika, który przebywał w służbie wojskowej 4 miesiące. Obecnie powraca do mnie do pracy. Czy należy go skierować na badania kontrolne?

 

Urlop wychowawczy a nagroda jubileuszowa

Czy pracownica zatrudniona obecnie w starostwie powiatowym może żądać zaliczenia okresu odbywania urlopu wychowawczego do nagrody jubileuszowej? Urlop...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »