Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Umowa zlecenie a urlop macierzyński i zasiłek

Marta Handzlik • Opublikowane: 2018-04-30

Pracuję na umowę zlecenie i odprowadzam składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Spodziewam się pierwszego dziecka. Czy przysługuje mi urlop macierzyński i zasiłek? Czy jakbym poszła na zwolnienie przed porodem, to czy będzie ono płatne?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że co do zasady urlop macierzyński przysługuje tylko pracownikom zatrudnionym na podstawie Kodeksu pracy. Innym osobom, które opłacają dobrowolne składki na ubezpieczenie chorobowe przysługuje zasiłek macierzyński za czas trwania urlopu macierzyńskiego.

Zgodnie z art. 29 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (j.t. Dz. U. z 2016 r., poz. 372 z późn. zm.) zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego:

1) urodziła dziecko;

2) przyjęła na wychowanie dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do 10 roku życia, i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia;

3) przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do 10 roku życia.

Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego.

Ubezpieczona – matka dziecka, nie później niż 21 dni po porodzie, może złożyć pisemny wniosek do ZUS o wypłacenie jej zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze.

Gdy zasiłek macierzyński ma być wypłacany od dnia porodu wystarczającym dokumentem jest odpis skrócony aktu urodzenia dziecka lub jego kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem przez płatnika składek.

Jeśli przed porodem zechce Pani skorzystać ze zwolnienia lekarskiego będzie ono płatne, o ile opłaca Pani składki chorobowe przez co najmniej 90 dni.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Podobne materiały

Świadczenie przedemerytalne a praca w gospodarstwie

Ubiegam się o świadczenie przedemerytalne. Po złożeniu stosownych dokumentów do ZUS dostałam, niestety, negatywną odpowiedź. ZUS zaliczył mi 34 lata, 6...

 

Nie przedłużenie umowy ze względu na zbyt niskie wynagrodzenie

Z końcem roku kończy mi się umowa. Pracodawca został ustnie poinformowany, że nie odpowiadają mi warunki płacowe, i dlatego umowy nie przedłużam....

 

Ciąża na urlopie wypoczynkowym po macierzyńskim, jaka wysokość świadczeń na dziecko?

Jestem zatrudniona na umowę o pracę. Zarabiam 5000 zł netto miesięcznie. 28 stycznia 2017 r. urodziłam dziecko. Do dnia 25 stycznia 2018 r....

 

Kontynuowanie zwolnienia lekarskiego na inną jednostkę chorobową

Kontynuowanie zwolnienia lekarskiego na inną jednostkę chorobową

Obecnie leczę się u psychiatry, mam zwolnienie od tego specjalisty aż do 170 dni L4. Równolegle leczę się u innego specjalisty. Później biorę dwa...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »