Kategoria: Inne

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Umowa-zlecenia i ciąża a utrata świadczenia chorobowego

Marta Handzlik • Opublikowane: 2018-08-10

Pracuję w firmie na umowie-zlecenie. Każda z umów zaczyna się z początkiem nowego miesiąca i wygasa z jego ostatnim dniem. Parę dni temu dowiedziałam się, że jestem w ciąży (5. tydzień ) i wiem tez ze moja firma niechętnie przedłuży umowy. Obawiam się utraty świadczenia chorobowego (składkę dobrowolnie płacę) i braku macierzyńskiego. Co mam robić? Może warto zmienić szybko pracę albo założyć działalność?

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat
Wygodny szybki dostęp do zagadnień prawa. Jasne i klarowne odpowiedzi .
Agnieszka
Jestem bardzo zadowolona. Porada pani prawnik Handzlik-Rosuł w jasny, zrozumiały sposób rozstrzygnęła moje wątpliwości. Cieszę się tym bardziej, że wyjaśnienie jest dla mnie bardzo korzystne. Odpowiedź na moje zapytanie dotarła w ciągu jednego dnia, a kwota na jaką porada została wyceniona pozytywnie mnie zaskoczyła. Jeżeli w przyszłości będę potrzebowała podobnej pomocy prawnej, na pewno skorzystam, bo prosta procedura, cena i czas w jakim uzyskałam informację są nie do przecenienia. 
Anna, nauczyciel, 57 lat
Odpowiedź na zadane pytanie była bardzo profesjonalna, pomocna i przygotowana na wysokim poziomie. 
Anna, księgowa, 56 lat

Jeśli dotychczas opłacała Pani dobrowolnie składkę chorobową, to w przypadku nieprzedłużenia umowy-zlecenia, podjęcia pracy na podstawie umowy o pracę albo rozpoczęcia działalności gospodarczej z opłacaniem składki chorobowej jest dobrym pomysłem i nie powinno narazić Pani na zarzut próby wyłudzenia świadczenia.

W przypadku umowy o pracę ma Pani prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego co do zasady po okresie wyczekiwania wynoszącym 30 dni. W przypadku działalności gospodarczej okres wyczekiwania wynosi 90 dni. W żadnym z przypadków nie jest potrzebny okres wyczekiwania do otrzymania zasiłku macierzyńskiego. Jednocześnie jeśli między zakończeniem umowy zlecenia a podjęciem pracy (lub działalności) nie upłynie więcej niż 30 dni – okres wyczekiwania nie będzie miał zastosowania, bowiem zachowań Pani ciągłość ubezpieczenia.

Umowa o prace jest o tyle korzystniejsza, o ile świadczenia związane z urodzeniem dziecka są niezależne od okresu podlegania ubezpieczeniu z tytułu umowy o prace. Czyli już po miesiącu może Pani mieć i płatny zasiłek chorobowy (wynoszący praktycznie tyle samo co pensja) i zasiłek macierzyński.

Z działalnością jest niestety gorzej. Aby otrzymać większy od minimalnego zasiłek, należałoby przez rok opłacać składki z tytułu działalności gospodarczej (wysokie składki). Jeśli okres ten nie zostanie zachowany – prawdopodobnie otrzyma Pani minimalny zasiłek macierzyński, który wynosi 1000 zł.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »