Kategoria: Mobbing i równe traktowanie w zatrudnieniu

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Umowa o pracę bez klauzuli wypowiedzenia

Marek Gola • Opublikowane: 2017-02-01

Kilka miesięcy temu podpisałem umowę o pracę na czas określony. Niestety nie przewidziałem, że powinna zawierać klauzulę o możliwości jej wypowiedzenia. Firma zatrudnia na takim samym stanowisku kilkadziesiąt osób z czego część na czas określony. W przeciwieństwie do mojej ich umowy zawierają taką klauzulę. Czy jeśli chciałbym rozwiązać umowę fakt ten można potraktować jako nierówne traktowanie przez pracodawcę?

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedź uzyskana szybko. W pełni profesjonalnie nakreślone możliwości rozwiązania problemu ,może niekoniecznie po mojej myśli( co też zostało ujęte w odpowiedzi )wiadomo każda sprawa ma swoje oblicze ,ale mimo to polecam. Warto mieć świadomość ,że można z kanapy zasięgnąć porad fachowców.
Alina
Super serwis, super kontakt, szybkie rzeczowe odpowiedzi za nie wielkie pieniądze (do kolejnych klientów serwisu:proszę się nie bać..za jakieś 100 zł z hakiem... można przyjacielsko porozmawiać przez kilka tygodni jak przy dobrej kawie i ciachu...zresztą często ją popijam pisząc do Pana Mecenasa...nie wiem jak Pan po drugiej stronie :)Każde moje pytanie...nie zostało bez odpowiedzi....chociaż poruszałam się jak \"dziecko we mgle\" gubiąc się i powracając do sprawy z uporem maniaka zadając nie raz oczywiste pytania. Dziękuję za zrozumienie i pomoc....za wyzwolenie mnie ze stresu, który przez moją niepewność mnie zjadał. Będę polecała ten portal wszystkim, którzy będą potrzebować porady prawnej, a i ja w razie potrzeby ..skorzystam powtórnie (obym nie musiała :) )...licho nie śpi . Pozdrawiam serdecznie Pana Marka G. oraz cały Zacny Zespół
Izabela
Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu pracy.

Z treści Pana pytania wynika, że świadczy Pan pracę na podstawie umowy o pracę na czas określony. Umowa zawarta została, jak mniemam na okres dłuższy aniżeli 6 miesięcy. Umowa nie przewiduje jednak klauzuli umożliwiającej jej rozwiązanie. Pozostali Pana koledzy z pracy, pracujący na tym samym stanowisku mają w umowie taką klauzulę. Zastanawia się Pan, czy nie dochodzi do naruszania zasady niedyskryminacji pracownika?

W pierwszej kolejności wskazać należy, iż przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Innymi słowy umowa na czas określony, dłuższy aniżeli 6 miesięcy może, ale nie musi zawierać klauzuli o 2-tygodniowym wypowiedzeniu.

Z uwagi na powyższe w mojej ocenie nie można w sposób skuteczny wywodzić, że pracodawca Pana dyskryminuje, albowiem nie wie Pan, czy klauzula w umowach o pracę Pana kolegów nie została wpisana do tychże umów na ich prośbę. Klauzula jest fakultatywna. Sam zresztą przyznaje Pan, że zapomniał o konieczności wpisania klauzuli. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by w treści umowy taka klauzula się znalazła, np. na podstawie aneksu lub porozumienia stron.

Nie widzę jednak podstaw do postawienia zarzuty dyskryminacji, albowiem strony stosunku pracy swobodnie kształtują zakres wzajemnych praw i obowiązków i trudno tu mówić o dyskryminacji, w szczególności jeżeli sam ustawodawca daje w tym zakresie fakultatywność.

Powyższe jednak winno być oceniane z punktu widzenia także długości umowy o pracę. Jak podkreśla się w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 5 czerwca 2014 r., sygn. akt I PK 398/13, „osoba wykonująca pracę na podstawie 7-letniej umowy terminowej nie może być gorzej traktowana niż zatrudniona na podstawie umowy na czas nieokreślony”. Zachodzi zatem pytanie na jaki okres umowa została zawarta?

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »