Indywidualne porady prawne
• Autor: Marek Gola
Miałem umowę na czas określony, pomimo jej zakończenia pracodawca dopuścił mnie do pracy bez umowy przez okres 1,5 miesiąca, zapłacił mi za 1 miesiąc wynagrodzenie, a następnie podpisał umowę na kolejny czas określony. Czy w związku z tym powinien rozwiązać umowę dorozumianą, czyli za 1,5 miesiąca bez umowy na piśmie, czy umowa dorozumiana jest wiążąca, a podpisana następna na czas określony powinna być anulowana? Z jakim roszczeniem wystąpić do sądu?
W mojej ocenie do problemu należy podejść pod innym kątem. Okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech. Uzgodnienie między stronami w trakcie trwania umowy o pracę na czas określony dłuższego okresu wykonywania pracy na podstawie tej umowy uważa się za zawarcie, od dnia następującego po dniu, w którym miało nastąpić jej rozwiązanie, nowej umowy o pracę na czas określony w rozumieniu powyższym. Jeżeli okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony jest dłuższy niż okres 33 miesięcy lub jeżeli liczba zawartych umów jest większa niż liczba umów określona w tym przepisie, uważa się, że pracownik, odpowiednio od dnia następującego po upływie okresu, o którym mowa w § 1, lub od dnia zawarcia czwartej umowy o pracę na czas określony, jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.
Przepisu powyższego nie stosuje się do umów o pracę zawartych na czas określony:
Mając na uwadze powyższe, zasadne jest ustalenie, w jakim okresie i na jakiej podstawie świadczył Pan pracę.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
O autorze: Marek Gola
Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy