Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Umowa dorozumiana a przedłużenie jej na piśmie

Marek Gola • Opublikowane: 2018-06-04

Miałem umowę na czas określony, pomimo jej zakończenia pracodawca dopuścił mnie do pracy bez umowy przez okres 1,5 miesiąca, zapłacił mi za 1 miesiąc wynagrodzenie, a następnie podpisał umowę na kolejny czas określony. Czy w związku z tym powinien rozwiązać umowę dorozumianą, czyli za 1,5 miesiąca bez umowy na piśmie, czy umowa dorozumiana jest wiążąca, a podpisana następna na czas określony powinna być anulowana? Z jakim roszczeniem wystąpić do sądu?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W mojej ocenie do problemu należy podejść pod innym kątem. Okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech. Uzgodnienie między stronami w trakcie trwania umowy o pracę na czas określony dłuższego okresu wykonywania pracy na podstawie tej umowy uważa się za zawarcie, od dnia następującego po dniu, w którym miało nastąpić jej rozwiązanie, nowej umowy o pracę na czas określony w rozumieniu powyższym. Jeżeli okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony jest dłuższy niż okres 33 miesięcy lub jeżeli liczba zawartych umów jest większa niż liczba umów określona w tym przepisie, uważa się, że pracownik, odpowiednio od dnia następującego po upływie okresu, o którym mowa w § 1, lub od dnia zawarcia czwartej umowy o pracę na czas określony, jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.

Przepisu powyższego nie stosuje się do umów o pracę zawartych na czas określony:

  1. w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
  2. w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,
  3. w celu wykonywania pracy przez okres kadencji,
  4. w przypadku gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie

    – jeżeli ich zawarcie w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy.

Mając na uwadze powyższe, zasadne jest ustalenie, w jakim okresie i na jakiej podstawie świadczył Pan pracę. 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Kiedy umowa na czas określony przekształca się w umowę na czas nieokreślony?

Chciałbym się dowiedzieć, czy w moim przypadku umowa o pracę na czas określony przekształca się w umowę na czas nieokreślony? Chodzi...

Aneks do umowy o pracę

Pracuję w firmie od 5 lat na umowę o pracę na czas nieokreślony. 4 miesiące temu zmieniono mi stanowisko pracy, lecz do dnia dzisiejszego nie...

Podpisanie umowy w trakcie zwolnienia lekarskiego

Rozpocząłem pracę na umowę na 3-miesięczny okres próbny. Niestety złamałem nogę i dostałem zwolnienie lekarskie na 4 miesiące. Moja umowa wygaśnie...

Aneksy do umowy zlecenie

Ponad rok temu podpisałam umowę zlecenie. Kilka miesięcy później dostałam pierwszy aneks do umowy, następnie kolejny. Jestem załamana, jak długo można...

Umowa lojalnościowa w trakcie szkolenia

Mam pytanie odnośnie umowy lojalnościowej w trakcie szkolenia. Firma wysłała mnie za granicę na szkolenie o wartości 20 tysięcy euro. Umowy...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »