Kategoria: Wynagrodzenie
Baner RODO

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ulga na internet a wynagrodzenie poniżej kwoty wolnej od podatku dochodowego

Autor: Dorota Kriger • Opublikowane: 2011-03-11

W zeszłym roku nie pracowałem, ale byłem na kursie z urzędu pracy, za który otrzymałem wynagrodzenie (1600 zł). Muszę się z tego rozliczyć ze skarbówką. Opłacam przy tym rachunki za internet i tu moje pytanie: czy jeśli nie pracuję, a w zeszłym roku miałem dochód z tego kursu, to czy mogę odliczyć te 760 zł za opłacanie abonamentu za internet?

»Wybrane opinie klientów

Jeśli w ciągu ubiegłego roku (poza wynagrodzeniem ze szkolenia) nie uzyskał Pan innych dochodów, od których należy odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy, to nie ma potrzeby odliczania wydatków na internet. Wynika to z faktu, iż wynagrodzenie, jakie Pan uzyskał, nie przekracza kwoty dochodu wolnego od podatku (w 2010 roku kwota wolna od podatku wynosiła 3091 zł) i powinien otrzymać Pan zwrot wpłaconej zaliczki w całości, o ile była prawidłowo ustalona.

Wynagrodzenie ok. 1600 zł to kwota dochodu niepowodująca obowiązku zapłaty podatku dochodowego. Dochód poniżej progu kwoty wolnej od podatku nie zwalnia jednak z obowiązku złożenia zeznania rocznego PIT przez podatnika, gdyż od otrzymanego wynagrodzenia płatnik powinien był naliczyć i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy.

Dokonywanie odliczeń w takim przypadku mija się z celem, nie ma bowiem od czego odliczyć wydatkowanych kwot, gdyż i tak otrzyma Pan zwrot wpłaconej zaliczki.

Podstawa prawna: art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z dnia 31 marca 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.



Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z wynagrodzeniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Podstawa wynagrodzenia chorobowego a wysokość „trzynastki”

Czy ustalając podstawę wynagrodzenia chorobowego, należy uzupełnić wypłaconą trzynastkę? W 2010 r. pracownik powinien przepracować 253 dni, przepracował 240 (13 dni chorobowych). W marcu 2011 r. wypłacono trzynastkę w wysokości 1865,11 zł. Czy trzynastkę należny uzupełnić w następujący sposób: 1865,11 zł : 240 dni x 253 dni = 1966,14 zł? Na jaki przepis mam się powołać?

Wypłata wynagrodzeń na konto

Zakład pracy zmienił formę wypłaty wynagrodzenia, które odtąd będzie przelewane na konto pracownika. Nie potrzebujemy podpisów na liście płac, ale dowodem otrzymania będą dowody przelewu. Czy w dokumentacji każdego pracownika należy umieszczać wydruki potwierdzenia przelewu? Czy możliwe jest wypłacanie wynagrodzenia np. na konto żony pracownika, jeśli on o to prosi?

Czy premia uznaniowa może stanowić stały składnik wynagrodzenia?

Kilka lat temu otrzymałem aneks do umowy o pracę zmieniający mi wynagrodzenie zasadnicze na proporcje: 80% wynagrodzenia zasadniczego oraz 20% premii uznaniowej: 2000 zł wynagrodzenia zasadniczego i 400 zł premii uznaniowej. Za wykonywaną pracę otrzymywałem dotychczas zawsze 2400 zł miesięcznie, ani mniej, ani więcej. Czy w takim przypadku te 400 zł można traktować jako stały składnik wynagrodzenia mimo zapisu w aneksie, że jest to premia uznaniowa? W tym miesiącu pracodawca nie wypłacił mi premii.

Obniżenie pensji z powodu przerwy w zwolnieniu lekarskim w czasie ciąży

Pracuję jako nauczyciel, mam umowę na czas nieokreślony. Jestem w ciąży, obecnie podczas drugiego zwolnienia lekarskiego – po poprzednim wróciłam na kilka tygodni do pracy. Zauważyłam, że moja pensja uległa zmniejszeniu z powodu wyliczenia zasiłku z ostatnich 12 miesięcy (w poprzednim roku szkolnym miałam dużo mniej godzin). Jak wiadomo, w szkole są przerwy – ferie, przerwy świąteczne itp. Czy mogę w tym czasie nie brać L-4, by mieć wyższą pensję?

Odprawa po wypowiedzeniu w związku ze zmianą w firmie

Przedsiębiorca działający na podstawie działalności gospodarczej przekształca się na podstawie art. 584² Kodeksu spółek handlowych w spółkę z o.o. Na podstawie art. 231 § 4 Kodeksu pracy pracownicy przedsiębiorcy zatrudnieni na umowę o pracę mają prawo do wypowiedzenia umowy bez wypowiedzenia za uprzedzeniem 7 dni. Czy pracownik z 12-letnim stażem pracy u tego pracodawcy, zatrudniony na podstawie umowy o pracę, na czas nieoznaczony, ma prawo do zadośćuczynienia, odprawy od pracodawcy?



Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »