Kategoria: Urlop

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ukończone szkoły a wymiar urlopu

Dorota Kriger • Opublikowane: 2013-03-27

Moja żona ukończyła 3-letnie liceum, a następnie podjęła pracę (wrzesień 2008 r.). Żona pracowała i jednocześnie uczyła się w policealnym studium zawodowym (2009-2011). Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia szkoły określoną ilość lat. Czy w przypadku mojej żony będą to 4 lata? Czy może 6 lat?

»Wybrane opinie klientów

Super serwis, super kontakt, szybkie rzeczowe odpowiedzi za nie wielkie pieniądze (do kolejnych klientów serwisu:proszę się nie bać..za jakieś 100 zł z hakiem... można przyjacielsko porozmawiać przez kilka tygodni jak przy dobrej kawie i ciachu...zresztą często ją popijam pisząc do Pana Mecenasa...nie wiem jak Pan po drugiej stronie :)Każde moje pytanie...nie zostało bez odpowiedzi....chociaż poruszałam się jak \"dziecko we mgle\" gubiąc się i powracając do sprawy z uporem maniaka zadając nie raz oczywiste pytania. Dziękuję za zrozumienie i pomoc....za wyzwolenie mnie ze stresu, który przez moją niepewność mnie zjadał. Będę polecała ten portal wszystkim, którzy będą potrzebować porady prawnej, a i ja w razie potrzeby ..skorzystam powtórnie (obym nie musiała :) )...licho nie śpi . Pozdrawiam serdecznie Pana Marka G. oraz cały Zacny Zespół
Izabela
Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat

Zgodnie z art. 155 § 1 Kodeksu pracy (w skrócie K.p.), wyliczając wymiar urlopu należnego pracownikowi, należy stosować określone w tym przepisie okresy nauki. W wymiarze urlopu, oprócz lat pracy faktycznie przepracowanych, uwzględnia się szkoły, które zostały ukończone przez pracownika.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

„Art. 155. § 1. Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia:

1) zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,

2) średniej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,

3) średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych – 5 lat,

4) średniej szkoły ogólnokształcącej – 4 lata,

5) szkoły policealnej – 6 lat,

6) szkoły wyższej – 8 lat.

Okresy nauki, o których mowa w pkt 1-6, nie podlegają sumowaniu”.

Zgodnie z powyższym z tytułu ukończonej przez Pana żonę nauki można wliczyć maksymalnie 6 lat do stażu pracy. Ponieważ nauka trwała w tym samym czasie, co praca, należy dokonać wyboru, które okresy są dla żony korzystniejsze – wynika tak z art. 155 § 2 K.p., który stanowi: „Jeżeli pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka, bądź okres nauki, zależnie od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika”.

W przypadku Pana żony można porównać obie sytuacje w następujący sposób:

  • liceum – 4 lata plus ok. 4,5 roku pracy, co daje ok. 8,5 roku stażu do wymiaru urlopu,
  • szkoła policealna – 6 lat plus 2 lata i 9 miesięcy pracy (przyjmując, że nauka w szkole policealnej została zakończona w czerwcu 2011 r., a rozpoczęta była we wrześniu 2009 r.), czyli staż razem: 8 lat i 3/4 roku.

Należy więc stwierdzić, że korzystniejsze będzie dla pracownika w tej sytuacji uwzględnienie ostatniej ukończonej szkoły, a nie samych lat pracy po zakończeniu liceum, jeśli przyjęte założenia są prawidłowe. Różnica jest niewielka w sumie okresów, ale może być decydująca, gdy np. pełne 10 lat stażu przypadnie pod koniec roku.

Z tego też względu przy wyliczaniu urlopu Pana żona może zadecydować, iż korzystniej dla niej byłoby, gdyby uwzględniono w jej wymiarze urlopu szkołę policealną, za którą pracodawca powinien liczyć 6 lat do stażu pracy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z urlopem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »