Kategoria: Mobbing i równe traktowanie w zatrudnieniu

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ujawniamy mobbing

• Opublikowane: 2004-06-13

Proszę o radę. Jeżeli dyrektor występując w imieniu pracodawcy nakłania pracownika do wykonywania poleceń mimo, że pracownik ma odmienne zdanie a jako argumenty używa słów: „pani pracuje długo w tej firmie i wie co dzieje się z pracownikami, którzy nie są posłuszni czy oporni”, „nie chcę słyszeć o nadgodzinach i nie chcę ich nigdzie widzieć zanotowanych, ale do domu wychodzi się jak wszystko jest zrobione”. Dla wyjaśnienia zakres moich obowiązków jest coraz większy, sukcesywnie zmieniane są zakresy obowiązków, w których przybywa punktów, muszę je podpisać mimo, że nie zgadzam się z ich zwartością. Bardzo często pracuję po godzinach, żeby wywiązać się z powierzonych obowiązków bez wynagrodzenia. Gdy głośno powiedziałam, że pracuję na 1 etat zmieniono mi angaż a dokładnie wymiar czasu pracy na „zadaniowy”. Uzyskałam informację, że w tym wymiarze pracy także obowiązuje nieprzekraczalny czas tygodniowy w ilości 45 godzin. Proszę o radę czy muszę zgadzać się na ciągły stres i różne metody przełożonych zmierzające do posłuszeństwa. W ostatnim okresie kilka osób złożyło wymówienia z winy pracodawcy podając art. 55 & 1.1. Co to jest?

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedź uzyskana szybko. W pełni profesjonalnie nakreślone możliwości rozwiązania problemu ,może niekoniecznie po mojej myśli( co też zostało ujęte w odpowiedzi )wiadomo każda sprawa ma swoje oblicze ,ale mimo to polecam. Warto mieć świadomość ,że można z kanapy zasięgnąć porad fachowców.
Alina
Super serwis, super kontakt, szybkie rzeczowe odpowiedzi za nie wielkie pieniądze (do kolejnych klientów serwisu:proszę się nie bać..za jakieś 100 zł z hakiem... można przyjacielsko porozmawiać przez kilka tygodni jak przy dobrej kawie i ciachu...zresztą często ją popijam pisząc do Pana Mecenasa...nie wiem jak Pan po drugiej stronie :)Każde moje pytanie...nie zostało bez odpowiedzi....chociaż poruszałam się jak \"dziecko we mgle\" gubiąc się i powracając do sprawy z uporem maniaka zadając nie raz oczywiste pytania. Dziękuję za zrozumienie i pomoc....za wyzwolenie mnie ze stresu, który przez moją niepewność mnie zjadał. Będę polecała ten portal wszystkim, którzy będą potrzebować porady prawnej, a i ja w razie potrzeby ..skorzystam powtórnie (obym nie musiała :) )...licho nie śpi . Pozdrawiam serdecznie Pana Marka G. oraz cały Zacny Zespół
Izabela
Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka

Na podstawie art. 55 par. 11 Kodeksu pracy pracownik może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia, zarzucając pracodawcy dopuszczenie się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków względem pracownika.

Opisana sytuacja, stanowiąca rażące naruszenie przepisów o czasie pracy może uzasadniać taką formę rozwiązania umowy.

W pisemnym oświadczeniu woli na ten temat, (czyli piśmie kierowanym do pracodawcy) trzeba jednak wyraźnie podać na czym polegało owo naruszenie. Pracodawca wydłużał systematycznie czas pracy pracownika nie płacąc z tego tytułu wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych i do tego fałszował ewidencję czasu pracy.

Pismo trzeba przekazać za potwierdzeniem z datą lub wysłać przesyłką pocztową ze zwrotką potwierdzającą odbiór.

W takim przypadku pracownik może żądać odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za okres przysługującego mu wypowiedzenia. Można również o całej sprawie zawiadomić właściwego inspektora pracy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »