Kategoria: Inne

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Uczestnictwo w spotkaniu towarzyskim pracowników

• Opublikowane: 2007-03-06

Firma każe mi zorganizować spotkanie-kolację w poście. W ubiegłym roku na takim spotkaniu były tańce, alkohol, itp. W tym roku chcę się wymigać. Jak to zrobić? Czy pracodawca może mnie zmusić do uczestnictwa w tym spotkaniu? To godzi w moje uczucia religijne. Jestem zatrudniony na podstawie umowy o pracę i umowy zlecenia.

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za szczegółowa i bardzo kompetentna odpowiedź na moje pytanie na temat urlopu uzupełniającego.
Magdalena
Bardzo dziekuje za szybkie i sprawne przeprowadzenie transackcji i dostarczenie opinii. Komunikacja z Prawnikiem i Biurem Obslugi szybka, sprawna i uprzejma. Funkcja negocjacji ceny za usluge dala mi szanse wynegocjowac obopolnie korzystna cene. Polecam uslugi tej platformy prawnej :-).
Ewa, 60 lat
Odpowiedź uzyskana szybko. W pełni profesjonalnie nakreślone możliwości rozwiązania problemu ,może niekoniecznie po mojej myśli( co też zostało ujęte w odpowiedzi )wiadomo każda sprawa ma swoje oblicze ,ale mimo to polecam. Warto mieć świadomość ,że można z kanapy zasięgnąć porad fachowców.
Alina
Super serwis, super kontakt, szybkie rzeczowe odpowiedzi za nie wielkie pieniądze (do kolejnych klientów serwisu:proszę się nie bać..za jakieś 100 zł z hakiem... można przyjacielsko porozmawiać przez kilka tygodni jak przy dobrej kawie i ciachu...zresztą często ją popijam pisząc do Pana Mecenasa...nie wiem jak Pan po drugiej stronie :)Każde moje pytanie...nie zostało bez odpowiedzi....chociaż poruszałam się jak \"dziecko we mgle\" gubiąc się i powracając do sprawy z uporem maniaka zadając nie raz oczywiste pytania. Dziękuję za zrozumienie i pomoc....za wyzwolenie mnie ze stresu, który przez moją niepewność mnie zjadał. Będę polecała ten portal wszystkim, którzy będą potrzebować porady prawnej, a i ja w razie potrzeby ..skorzystam powtórnie (obym nie musiała :) )...licho nie śpi . Pozdrawiam serdecznie Pana Marka G. oraz cały Zacny Zespół
Izabela
Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel

Od tego trzeba zacząć, że pracodawca nie ma prawa wkraczać w sferę życia osobistego pracownika.

Wobec tego, jakieś zobowiązywanie do organizowania spotkania-kolacji jest zupełnie nie na miejscu. A wymuszanie czegoś takiego absolutnie niedopuszczalne.

Rozumiem, że utarł się określony zwyczaj w firmie i wszyscy pracownicy jakoś mu ulegają.

Jest to z natury rzeczy postępowanie nieprawidłowe, podobnie jak np. w wielu firmach tolerowane czy też akceptowane przez pracodawcę organizowanie imienin pracowników.

Czas pracy jest poświęcony na pracę, wobec tego w tym czasie nie ma miejsca na tego typu prywatne, osobiste uroczystości.

Nawet, jeśli sam pracodawca zachęca do tego rodzaju zachowań, jest to postępowanie nieprawidłowe.

Uroczystość taka, jak imieniny pracownika, czy spotkanie towarzyskie pracowników jest ich sprawą prywatną, wchodzącą w skład dóbr osobistych pracownika, których pracodawcy naruszać nie wolno (art. 111 K.p.).

Czas najwyższy, aby zarówno pracodawcy jak i pracownicy nauczyli się jednoznacznie odróżniać sferę zawodową od sfery prywatnej.

Niestety, patologiczne stosunki zatrudnieniowe sprowadzają się w praktyce także do tego rodzaju nieprawidłowych postępowań, które w opisanym w pytaniu przypadku godzą w uczucia religijne danego pracownika, co jest oczywiście jeszcze bardziej naganne.

Dodatkowo należy wskazać, że życie prywatne pracownika-obywatela podlega ochronie konstytucyjnej z art. 47 Konstytucji RP.

Przepis ten stanowi, że każdy ma prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym.

Jeśli więc pracownik chce spotkać się po pracy z innymi pracownikami i uczestniczyć w kolacji, to jego prawo, ale jeśli z jakichś powodów takie spotkanie mu nie odpowiada, to pracodawcy nic do tego.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »