Kategoria: Inne

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Uczestnictwo w spotkaniu towarzyskim pracowników

• Opublikowane: 2007-03-06

Firma każe mi zorganizować spotkanie-kolację w poście. W ubiegłym roku na takim spotkaniu były tańce, alkohol, itp. W tym roku chcę się wymigać. Jak to zrobić? Czy pracodawca może mnie zmusić do uczestnictwa w tym spotkaniu? To godzi w moje uczucia religijne. Jestem zatrudniony na podstawie umowy o pracę i umowy zlecenia.

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat
Wygodny szybki dostęp do zagadnień prawa. Jasne i klarowne odpowiedzi .
Agnieszka
Jestem bardzo zadowolona. Porada pani prawnik Handzlik-Rosuł w jasny, zrozumiały sposób rozstrzygnęła moje wątpliwości. Cieszę się tym bardziej, że wyjaśnienie jest dla mnie bardzo korzystne. Odpowiedź na moje zapytanie dotarła w ciągu jednego dnia, a kwota na jaką porada została wyceniona pozytywnie mnie zaskoczyła. Jeżeli w przyszłości będę potrzebowała podobnej pomocy prawnej, na pewno skorzystam, bo prosta procedura, cena i czas w jakim uzyskałam informację są nie do przecenienia. 
Anna, nauczyciel, 57 lat
Odpowiedź na zadane pytanie była bardzo profesjonalna, pomocna i przygotowana na wysokim poziomie. 
Anna, księgowa, 56 lat
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź.
Magdalena, 53 lata
Jak zawsze, pełny profesjonalizm i fachowość.Polecam każdemu, kto ma problem.
Janusz, 62 lata, geodeta
Szybko, i bardzo profesjonalnie udzielona porada naprawdę godne polecenia pomoc skuteczna i bardzo przydatna
Grzegorz, 38 lat
Witam. Z porady prawnej jestem zadowolony. 
Dariusz
Dziękuje serdecznie Panu Mecenasowi Michałowi Berlińskiemu za udzielenie szybkich i jasnych odpowiedzi na moje pytania. Jestem bardzo usatysfakcjonowana wyznaczeniem Pana Mecenasa Berlińskiego, który został wybrany do zapoznania się z moja sprawa ponieważ wykazał się wiedzą w tym kierunku. Korzystałam z możliwości zadawania dodatkowych pytań i zawsze otrzymywałam odpowiedzi w szybkim czasie i były one wyczerpujące w każdej kwestii. 
Beata

Od tego trzeba zacząć, że pracodawca nie ma prawa wkraczać w sferę życia osobistego pracownika.

Wobec tego, jakieś zobowiązywanie do organizowania spotkania-kolacji jest zupełnie nie na miejscu. A wymuszanie czegoś takiego absolutnie niedopuszczalne.

Rozumiem, że utarł się określony zwyczaj w firmie i wszyscy pracownicy jakoś mu ulegają.

Jest to z natury rzeczy postępowanie nieprawidłowe, podobnie jak np. w wielu firmach tolerowane czy też akceptowane przez pracodawcę organizowanie imienin pracowników.

Czas pracy jest poświęcony na pracę, wobec tego w tym czasie nie ma miejsca na tego typu prywatne, osobiste uroczystości.

Nawet, jeśli sam pracodawca zachęca do tego rodzaju zachowań, jest to postępowanie nieprawidłowe.

Uroczystość taka, jak imieniny pracownika, czy spotkanie towarzyskie pracowników jest ich sprawą prywatną, wchodzącą w skład dóbr osobistych pracownika, których pracodawcy naruszać nie wolno (art. 111 K.p.).

Czas najwyższy, aby zarówno pracodawcy jak i pracownicy nauczyli się jednoznacznie odróżniać sferę zawodową od sfery prywatnej.

Niestety, patologiczne stosunki zatrudnieniowe sprowadzają się w praktyce także do tego rodzaju nieprawidłowych postępowań, które w opisanym w pytaniu przypadku godzą w uczucia religijne danego pracownika, co jest oczywiście jeszcze bardziej naganne.

Dodatkowo należy wskazać, że życie prywatne pracownika-obywatela podlega ochronie konstytucyjnej z art. 47 Konstytucji RP.

Przepis ten stanowi, że każdy ma prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym.

Jeśli więc pracownik chce spotkać się po pracy z innymi pracownikami i uczestniczyć w kolacji, to jego prawo, ale jeśli z jakichś powodów takie spotkanie mu nie odpowiada, to pracodawcy nic do tego.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »