Trzecia umowa

• Autor: Łukasz Obrał

Czy trzecia umowa zawsze jest umową na czas nieokreślony (nie było umowy na okres próbny)? Pierwsza umowa o pracę na 3 miesiące była na zastępstwo, druga – też na zastępstwo, ale na czas nieokreślony (do powrotu zastępującego). Trzecia umowa będzie już na dane stanowisko – czy może być na czas określony? Czy żeby trzecia umowa była na czas nieokreślony, ma być podpisana na określone stanowisko, czy też chodzi o umowę z danym pracodawcą?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Stosownie do art. 251 § 1 Kodeksu pracy zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony, jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy, o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 1 miesiąca.

Natomiast według art. 251 § 3 K.p. przepis § 1 nie dotyczy umów o pracę na czas określony zawartych:

  • w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
  • w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym albo zadań realizowanych cyklicznie.

Jak wynika z powyższego, w przypadku zawierania kolejnych umów o pracę na zastępstwo nie stosuje się przepisu, zgodnie z którym trzecia kolejna umowa jest umową na czas nieokreślony.

Jeżeli pracownik zawarł najpierw dwie umowy na zastępstwo, to kolejna trzecia umowa może być umową na czas określony. Ta trzecia umowa nie może być uznana za umowę na czas nieokreślony.

Jeżeli pracodawca zawarł z pracownikiem trzecią umowę na czas określony, to ta trzecia umowa jest umową na czas nieokreślony niezależnie od tego, czy umowa ta dotyczy tego samego stanowiska czy innego. Istotna jest tożsamość rodzaju umowy, a nie warunków i rodzaju pracy określonych w umowach.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Łukasz Obrał

Mgr prawa, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od 2004 r. zatrudniony w jednostce pomocy społecznej na stanowisku podinspektora prawnika. Zajmuje się udzielaniem porad w zakresie prawa rodzinnego, cywilnego, pracy, karnego, zabezpieczeń społecznych.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »