Indywidualne porady prawne
• Autor: Łukasz Obrał
Pracownik zawarł umowę z pracodawcą z dniem 10 lutego, a termin rozpoczęcia pracy to 20 lutego. Z jaką datą należy wypisać kwestionariusz dla pracownika? Czy będzie to 10.02. czy 20.02? Kiedy pracownik powinien odbyć wstępne szkolenie BHP?
Według art. 2373 § 2 Kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie. Nie wymaga się jednak szkolenia pracownika przed dopuszczeniem do pracy, jeżeli pracownik podejmuje pracę na tym samym stanowisku pracy, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę.
Natomiast według art. 2373 § 2 K.p. szkolenia, o których mowa w § 2, odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy.
Z uwagi na powyższe przepisy należy uznać, że szkolenie wstępne powinno się odbyć w czasie pracy, a więc wówczas, kiedy zgodnie z umową pracownik podejmie już pracę. Dlatego najlepiej przeprowadzić szkolenie w pierwszym dniu pracy pracownika.
Jeżeli pracownik się na to zgodzi, nie ma przeszkód, by szkolenie odbyło się przed terminem obowiązywania umowy o pracę.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
O autorze: Łukasz Obrał
Mgr prawa, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od 2004 r. zatrudniony w jednostce pomocy społecznej na stanowisku podinspektora prawnika. Zajmuje się udzielaniem porad w zakresie prawa rodzinnego, cywilnego, pracy, karnego, zabezpieczeń społecznych.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy