Kategoria: Rozwiązanie umowy przez pracownika

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Świadczenie pracy w okresie wypowiedzenia

Marta Handzlik • Opublikowane: 2018-07-27

Jestem zatrudniona na czas nieokreślony. Zamierzam wypowiedzieć umowę o pracę. Mój okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące. Od kiedy liczy się okres wypowiedzenia? Czy jestem zobowiązana do świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia? Czy pracodawca jest zobowiązany wypłacić mi wynagrodzenie za okres wypowiedzenia, czy może nie zgodzić się na to, że w okresie wypowiedzenia nie będę świadczyła pracy?

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat
Wygodny szybki dostęp do zagadnień prawa. Jasne i klarowne odpowiedzi .
Agnieszka
Jestem bardzo zadowolona. Porada pani prawnik Handzlik-Rosuł w jasny, zrozumiały sposób rozstrzygnęła moje wątpliwości. Cieszę się tym bardziej, że wyjaśnienie jest dla mnie bardzo korzystne. Odpowiedź na moje zapytanie dotarła w ciągu jednego dnia, a kwota na jaką porada została wyceniona pozytywnie mnie zaskoczyła. Jeżeli w przyszłości będę potrzebowała podobnej pomocy prawnej, na pewno skorzystam, bo prosta procedura, cena i czas w jakim uzyskałam informację są nie do przecenienia. 
Anna, nauczyciel, 57 lat
Odpowiedź na zadane pytanie była bardzo profesjonalna, pomocna i przygotowana na wysokim poziomie. 
Anna, księgowa, 56 lat

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że okres wypowiedzenia liczy się od dnia, w którym wypowiedzenie dotarło do drugiej strony i mogła się ona z wypowiedzeniem zapoznać. Przy czym okres wypowiedzenia obejmujący tydzień, miesiąc bądź ich wielokrotność kończy się w terminach ustawowo oznaczonych – ostatni dzień miesiąca lub sobota. Oznacza to, że wypowiedzenie umowy określone w tygodniach, ale złożone w innym dniu niż sobota, np. we wtorek, wywiera skutek po dłuższym okresie niż ten, który wskazują przepisy Kodeksu pracy.

Oznacza to, że jeśli Pani złoży wypowiedzenie jeszcze teraz (do końca kwietnia) to wypowiedzenie upłynie 31 lipca. Jednak jeśli Pani nie zdąży i wypowiedzenie złoży w dowolnym dniu maja – wypowiedzenie upłynie 31 sierpnia.

W okresie wypowiedzenia jest Pani obowiązana świadczyć pracę, chyba że pracodawca Panią od tego obowiązku zwolni.

Zgodnie z art. 362 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666) w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. W okresie tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Oznacza to, że pracodawca może odmówić zwolnienia Pani z obowiązku świadczenia pracy.

Niezależnie od tego, czy będzie Pani świadczyć w okresie wypowiedzenia pracę, czy też zostanie Pani z tego obowiązku zwolniona – pracodawca musi Pani wypłacać wynagrodzenie.

W okresie wypowiedzenia może Pani także zostać zobowiązana do wykorzystania przysługującego Pani urlopu wypoczynkowego. Jeśli pracodawca Panią do tego zobowiąże – nie może Pani odmówić.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rozwiązaniem umowy?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »