Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Świadczenia na urlopie wychowawczym

• Autor: Adam Dąbrowski

Mam umowę o pracę na czas nieokreślony. Jestem teraz na urlopie wychowawczym do końca tego roku. Miałam go przedłużyć. Okazało się, że jestem w ciąży wysokiego ryzyka, plamię, nie mogę się forsować. Mogę przedłużyć wychowawczy wiadomo, ale sytuacja materialna nie jest najlepsza. Lekarz bez problemu chce mi dać zwolnienie ze względu na mój stan. Czy może mi dać zwolnienie już. np od 8 grudnia do któregoś stycznia? Ja wiem, że zasiłek chorobowy za czas urlopu wychowawczego się nie będzie należał. Zostanie zapewne wypłacony za styczeń. Ale czy na zwolnieniu mogą być w tym okresie? Jak liczone jest wtedy wynagrodzenie - od stycznia? Przebywam na wychowawczym kilka miesięcy (mniej niż 12), wcześniej macierzyński, wypoczynkowy. Czy trzeba mieć zdolność do pracy po wychowawczym? Ja jej nie będę miała w tej sytuacji. Czy zostanie mi wypłacone jakieś wynagrodzenie ? Czy muszę przepracować 1 dzień po wychowawczym, żeby dostać zasiłek? Rozumiem, że trzeba zanieść do pracy zaświadczenie o stanie ciąży. Czy trzeba być w 3 miesiącu ciąży idąc na zwolnienie? Wiem, dużo pytań, myślę, że wiele osób ma z nimi problem. Proszę o pomoc.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.


Świadczenia na urlopie wychowawczym

Obliczanie podstawy wymiary zasiłku chorobowego

Zgodnie z art. 12 ust. 2 pkt 2 Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. Nr 60 poz. 636 z późniejszymi zmianami) zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres niezdolności do pracy przypadający w czasie urlopu wychowawczego. 

Zgodnie z art. 36 w/w Ustawy, podstawą wymiaru zasiłku chorobowego jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie z 12 miesięcy, poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

 

Jest kilka uwarunkowań, przy obliczaniu podstawy wymiary zasiłku chorobowego, w skrócie jednak można powiedzieć, że jeśli w ostatnich 12 miesiącach pracownik nie uzyskał wynagrodzenia, podstawę wymiaru stanowi umowa o pracę lub wynagrodzenie osoby zatrudnionej na podobnym stanowisku w przypadku zmiennych składników wynagrodzenia.

Szczegółowe zasady ustalania podstawy wymiaru zawiera Rozdział 8 (tj. od art.36) Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Podstawą wypłaty zasiłku chorobowego bądź wynagrodzenia za okres niezdolności do pracy w wysokości 100% jest druk ZUS ZLA z umieszczonym kodem B w pozycji 13, lub druk ZUS ZLA łącznie z zaświadczeniem (wydanym na zwykłym druku) o stanie ciąży.


 

Pracownik może podjąć pracę jedynie z ważnymi badaniami okresowymi. Jeśli bezpośrednio po urlopie wychowawczym pracownik jest niezdolny do pracy, ewentualne badania musi wykonać przed przystąpieniem do pracy.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adam Dąbrowski





Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info