Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Świadczenia na urlopie wychowawczym

• Opublikowane: 2007-12-13

Mam umowę o pracę na czas nieokreślony. Jestem teraz na urlopie wychowawczym do końca tego roku. Miałam go przedłużyć. Okazało się, że jestem w ciąży wysokiego ryzyka, plamię, nie mogę się forsować. Mogę przedłużyć wychowawczy wiadomo, ale sytuacja materialna nie jest najlepsza. Lekarz bez problemu chce mi dać zwolnienie ze względu na mój stan. Czy może mi dać zwolnienie już. np od 8 grudnia do któregoś stycznia? Ja wiem, że zasiłek chorobowy za czas urlopu wychowawczego się nie będzie należał. Zostanie zapewne wypłacony za styczeń. Ale czy na zwolnieniu mogą być w tym okresie? Jak liczone jest wtedy wynagrodzenie - od stycznia? Przebywam na wychowawczym kilka miesięcy (mniej niż 12), wcześniej macierzyński, wypoczynkowy. Czy trzeba mieć zdolność do pracy po wychowawczym? Ja jej nie będę miała w tej sytuacji. Czy zostanie mi wypłacone jakieś wynagrodzenie ? Czy muszę przepracować 1 dzień po wychowawczym, żeby dostać zasiłek? Rozumiem, że trzeba zanieść do pracy zaświadczenie o stanie ciąży. Czy trzeba być w 3 miesiącu ciąży idąc na zwolnienie? Wiem, dużo pytań, myślę, że wiele osób ma z nimi problem. Proszę o pomoc.

»Wybrane opinie klientów

Szybka i profesjonalna usługa. Będziemy w przyszłości korzystać z Państwa pomocy.
Stowarzyszenie Wkra
Po raz kolejny profesjonalizm na najwyższym poziomie.
 
Jerzy
Odpowiedź bez wychodzenia z domu
Monika, 33 lata, pracownik biurowy
Moja opinia o poradach prawnych świadczonych przez w.w. usługodawcę jest pozytywna.
Bernadeta, nauczyciel akademicki emeryt, 76 lat
Bardzo obszerne wytłumaczenie i podkreślenie dla mnie kluczowych kwestii kilka razy. Język zrozumiały dla każdego.
Kinga, księgowa, 29 lat

Zgodnie z art. 12 ust. 2 pkt 2 Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. Nr 60 poz. 636 z późniejszymi zmianami) zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres niezdolności do pracy przypadający w czasie urlopu wychowawczego.


 

Zgodnie z art. 36 w/w Ustawy, podstawą wymiaru zasiłku chorobowego jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie z 12 miesięcy, poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.


 

Jest kilka uwarunkowań, przy obliczaniu podstawy wymiary zasiłku chorobowego, w skrócie jednak można powiedzieć, że jeśli w ostatnich 12 miesiącach pracownik nie uzyskał wynagrodzenia, podstawę wymiaru stanowi umowa o pracę lub wynagrodzenie osoby zatrudnionej na podobnym stanowisku w przypadku zmiennych składników wynagrodzenia.

Szczegółowe zasady ustalania podstawy wymiaru zawiera Rozdział 8 (tj. od art.36) Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Podstawą wypłaty zasiłku chorobowego bądź wynagrodzenia za okres niezdolności do pracy w wysokości 100% jest druk ZUS ZLA z umieszczonym kodem B w pozycji 13, lub druk ZUS ZLA łącznie z zaświadczeniem (wydanym na zwykłym druku) o stanie ciąży.


 

Pracownik może podjąć pracę jedynie z ważnymi badaniami okresowymi. Jeśli bezpośrednio po urlopie wychowawczym pracownik jest niezdolny do pracy, ewentualne badania musi wykonać przed przystąpieniem do pracy.

(Wioletta Płochocka)

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z urlopem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Wymiar urlopu wypoczynkowego

Staram się jednej z pracownic obliczyć urlop za 2007 r. i nie mam pewności, czy robię to poprawnie. Dane są takie: dziewczyna ma studia magisterskie, obroniła...

Prace interwencyjne a długość urlopu

Zostałam zatrudniona do prac interwencyjnych na rok czasu. Ile należy mi się urlopu wypoczynkowego?

Powrót po macierzyńskim a dzień wolny od pracy w firmie

Skończyłam urlop macierzyński 2 kwietnia, który w moim zakładzie pracy był dniem wolnym z racji dodatkowego dnia za 1 maja. Czy przysługuje mi zatem dzień...

Niewykorzystany urlop i zmiana pracy – czy urlop przechodzi na nowego pracodawcę, czy należy się ekwiwalent?

Czy za niewykorzystany urlop pracodawca musi wypłacić ekwiwalent czy urlop przechodzi na drugiego pracodawcę?

Jak przerwać urlop wychowawczy i pójść na zwolnienie lekarskie?

Jestem zatrudniona na czas nieokreślony. Od 1,5 roku przebywam na urlopie wychowawczym. Obecnie zaszłam w drugą ciążę. Jak przerwać urlop, wrócić do...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »