Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Staż pracy dla celów odprawy

Adam Dąbrowski • Opublikowane: 2004-10-11

Pracowałam u mojego dotychczasowego pracodawcy 2 lata w okresie 1999–2001. Od dnia 1 stycznia 2004 r. zatrudniona jestem ponownie na umowę o pracę w pełnym wymiarze na czas nie określony. Wobec konieczności zawieszenia działalności gospodarczej, mój pracodawca we wrześniu 2004 r. wręczył mi dwutygodniowe wypowiedzenie. Mam pytanie, czy należy mi się odprawa i w jakiej wysokości. Pracodawca uważa, że odprawa nie należy się, gdyż konieczność zawieszenia działalności jest okolicznością jego nie dotyczącą, lecz niezależną od niego (pozbawiony został lokalu w którym dotychczas funkcjonował).

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odprawa przysługuje w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia. Zawieszenie działalności przez pracodawcę jest okolicznością nie leżącą po stronie pracownika, a zatem jest spełniona przesłanka warunkująca nabycie pracy do odprawy.

Należy przypomnieć, że ustawa o zwolnieniach „grupowych” uzależnia prawo do odprawy od tego, czy zwolnienie nastąpiło z przyczyn dotyczących pracownika, czy nie dotyczących pracownika a nie z przyczyn dotyczących lub nie dotyczących pracodawcy.

Do stażu pracy od którego zależy wysokość odprawy zalicza się cały okres zatrudnienia u danego pracodawcy bez względu na przerwy w zatrudnieniu, dlatego z uwagi na łączny staż pracy wynoszący ponad 2 lata odprawa przysługuje w wysokości wynagrodzenia za 2 miesiące.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Zwolnienie grupowe

W naszym zakładzie szykują się zwolnienia grupowe. Na jakie rozwiązanie umowy lepiej się zgodzić: za porozumieniem stron czy bez? Po jakim czasie dostanę...

 

Zwolnienie grupowe a 4 lata do emerytury

W zakładzie mojej mamy szykują się zwolnienia grupowe. Mama obawia się, że obejmą i ją. W kwietniu skończy 56 lat i będzie miała 28 lat pracy. Czy obejmuje...

 

Zmiana warunków pracy dla osoby przed emeryturą

W moim zakładzie pracy szykują się zmiany. Dyrektor chce zamknąć 2 placówki. Pozostałe są odległe od mojej miejscowości o 120 km. Jestem 3,5 roku...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »