Indywidualne porady prawne
• Autor: Adam Dąbrowski
Pracowałam u mojego dotychczasowego pracodawcy 2 lata w okresie 1999–2001. Od dnia 1 stycznia 2004 r. zatrudniona jestem ponownie na umowę o pracę w pełnym wymiarze na czas nie określony. Wobec konieczności zawieszenia działalności gospodarczej, mój pracodawca we wrześniu 2004 r. wręczył mi dwutygodniowe wypowiedzenie. Mam pytanie, czy należy mi się odprawa i w jakiej wysokości. Pracodawca uważa, że odprawa nie należy się, gdyż konieczność zawieszenia działalności jest okolicznością jego nie dotyczącą, lecz niezależną od niego (pozbawiony został lokalu w którym dotychczas funkcjonował).
Odprawa przysługuje w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia. Zawieszenie działalności przez pracodawcę jest okolicznością nie leżącą po stronie pracownika, a zatem jest spełniona przesłanka warunkująca nabycie pracy do odprawy.
Należy przypomnieć, że ustawa o zwolnieniach „grupowych” uzależnia prawo do odprawy od tego, czy zwolnienie nastąpiło z przyczyn dotyczących pracownika, czy nie dotyczących pracownika a nie z przyczyn dotyczących lub nie dotyczących pracodawcy.
Do stażu pracy od którego zależy wysokość odprawy zalicza się cały okres zatrudnienia u danego pracodawcy bez względu na przerwy w zatrudnieniu, dlatego z uwagi na łączny staż pracy wynoszący ponad 2 lata odprawa przysługuje w wysokości wynagrodzenia za 2 miesiące.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
O autorze: Adam Dąbrowski
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy