Kategoria: Wynagrodzenie

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Spóźnienie z wypłatą wynagrodzenia a naliczenie odsetek i żądanie odszkodowania

Dorota Kriger • Opublikowane: 2011-09-26

W lipcu pracowałem w pewnej firmie za pośrednictwem firmy leasingowej. W umowie jest napisane, że wypłata będzie do 20. dnia następnego miesiąca, jeśli terminowo dostarczę rachunek (dostarczyłem). Pieniądze pojawiły się dopiero we wrześniu (kilkanaście dni po 20 sierpnia). Czy mogę domagać się jakiegoś odszkodowania, odsetek? Co jeśli w następnym miesiącu będzie podobna sytuacja?

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat
Wygodny szybki dostęp do zagadnień prawa. Jasne i klarowne odpowiedzi .
Agnieszka
Jestem bardzo zadowolona. Porada pani prawnik Handzlik-Rosuł w jasny, zrozumiały sposób rozstrzygnęła moje wątpliwości. Cieszę się tym bardziej, że wyjaśnienie jest dla mnie bardzo korzystne. Odpowiedź na moje zapytanie dotarła w ciągu jednego dnia, a kwota na jaką porada została wyceniona pozytywnie mnie zaskoczyła. Jeżeli w przyszłości będę potrzebowała podobnej pomocy prawnej, na pewno skorzystam, bo prosta procedura, cena i czas w jakim uzyskałam informację są nie do przecenienia. 
Anna, nauczyciel, 57 lat
Odpowiedź na zadane pytanie była bardzo profesjonalna, pomocna i przygotowana na wysokim poziomie. 
Anna, księgowa, 56 lat
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź.
Magdalena, 53 lata
Jak zawsze, pełny profesjonalizm i fachowość.Polecam każdemu, kto ma problem.
Janusz, 62 lata, geodeta
Szybko, i bardzo profesjonalnie udzielona porada naprawdę godne polecenia pomoc skuteczna i bardzo przydatna
Grzegorz, 38 lat
Witam. Z porady prawnej jestem zadowolony. 
Dariusz
Dziękuje serdecznie Panu Mecenasowi Michałowi Berlińskiemu za udzielenie szybkich i jasnych odpowiedzi na moje pytania. Jestem bardzo usatysfakcjonowana wyznaczeniem Pana Mecenasa Berlińskiego, który został wybrany do zapoznania się z moja sprawa ponieważ wykazał się wiedzą w tym kierunku. Korzystałam z możliwości zadawania dodatkowych pytań i zawsze otrzymywałam odpowiedzi w szybkim czasie i były one wyczerpujące w każdej kwestii. 
Beata

Odpowiedź na Pana pytanie znajduje się w Kodeksie cywilnym, a konkretnie w art. 481 § 1 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.

Jeśli więc firma spóźniła się z realizacją rachunku o kilkanaście dni – ma Pan prawo domagać się odsetek za okres od dnia 21 sierpnia do dnia zapłaty. Z roszczeniem należy wystąpić na piśmie, np. w formie wezwania do zapłaty, na którym określona będzie kwota odsetek, jakiej się Pan domaga. Jeśli w umowie-zleceniu nie było określonej wysokości stopy odsetek za opóźnienie, należy – zgodnie z art. 481 § 2 K.c. – zastosować obecnie obowiązującą wartość stopy dla odsetek ustawowych, czyli stopę w wysokości 13% (§ 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 4 grudnia 2008 r. w sprawie określenia wysokości odsetek ustawowych - Dz. U. Nr 220, poz. 1434).

Ponadto – zgodnie z art. 481 § 3 K.c. – jeśli w wyniku zwłoki w zapłacie należności doznał Pan jakiejś szkody, ma Pan prawo domagać się jej naprawienia, np. w formie odszkodowania pieniężnego. Sadzę, że żądanie odsetek oraz – w uzasadnionej sytuacji – odszkodowania może wywołać oczekiwany przez Pana efekt, czyli terminowe uregulowanie kolejnych rachunków przez zleceniodawcę.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z wynagrodzeniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »